Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 121620 razy)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1067
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #270 dnia: 12 Listopad 2020, 08:46:18 »
Dokładnie jak pisze CPU: najpierw czyszczenie potem smarowanie. Gdyby dźwięk się utrzymywał to skontaktuj się z naszym serwisem
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #271 dnia: 12 Listopad 2020, 10:54:38 »
Dorzucę też i od siebie. Im więcej tym lepiej ;)

Tak, jest to typowe zachowanie dźwigni przy backflushu z detergentem. Przy pierwszych dwóch, góra trzech czyszczeniach piszczenie ustępowało po przepłukiwaniu już samą wodą. Tak miałem w MarzeX. Potem kupiłem Molykote 111 i przesmarowałem.

A tu film od samego Lelita, z MarąX w roli głównej.

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #272 dnia: 12 Listopad 2020, 11:04:18 »
Wypowiem się również jako użytkownik E61 - procedury pokazana na filmikach są dla mnie nie do końca zrozumiałe.

Po 1: najważniejsze jest smarowanie samej końcówki, która podnosi/opuszcza zawory (to na tym elemencie u mnie czuć opór po caffizie),
po 2: ja wykręcam wszystkie elementy mechanizmu dźwigni jako całość - okręcam jedynie największą śrubę, najbliżej grupy, nie widzę sensu każdorazowego odkręcania  drążka dźwigienki
po 3: tuleję która porusza się wewnątrz również smarowałem, ale ilość smaru, którą dają na filmach jest stanowczo za duża, uszczelnienie tulei jest na tyle ścisłe, że woda nie wymywa smaru, a poza tym większość i tak wyjdzie przy wpychaniu (nadmiar smaru widać po wyjęciu elementów w filmiku z Bianką), zaryzykuję stwierdzenie że smarowanie tulei raz na rok zupełnie wystarczy.

Edit: zapaćkanie wszystkiego smarem jak na filmiku powyżej to już w ogóle abstrakcja, ten smar jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, ale z tego co sprawdzałem to nie bezpośredniego - jakąś jego część sobie wypijemy, więc nie widzę sensu używania go z takim "radosnym" nadmiarem.

"Molykote 111 dopuszczone w NSF standard ANSI 51 (do urządzeń spożywczych USDA H2 zatwierdzone - Jeżeli
smar nie wchodzi bezpośredni kontakt z żywnością) i Standard NSF /ANSI 61 (NSF Standard 61 dopuszczenie do
użytku komercyjnego z gorącą wodą (82 º C). i wodą pitną."
http://sklep.smary.elub.pl/upload/files/MOLYKOTE%20111%20COMPOUND.pdf
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2020, 11:10:44 wysłana przez Kasper »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #273 dnia: 12 Listopad 2020, 12:14:21 »
Kasper,  dobrze piszesz :)
Tam gdzie smarować w sumie widać na dźwigni (otarcia w miejscu styku z metalem)
Przy używaniu espazzoli po każdej kawie ograniczamy potrzebę używania proszku.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #274 dnia: 12 Listopad 2020, 19:45:09 »
Warto tez pamietac zeby zbyt duzo cafizy nie sypac. Ja daje pol lyzeczki i w zupelnosci wystarcza. Wtedy nie trzeba smarowac po kazdym backflushu, bo az tak mocno smaru nie wymiata.
Pomaga tez prysznic precyzyjny (ims 200), mniej sie brudzi wnetrze grupy.

Offline Logico Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit PL62X, Saeco Intelia, V60, Aeropress, Kawiarka
  • Młynek: Comandante, Ikea
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #275 dnia: 16 Listopad 2020, 19:57:45 »
Cześć
Czy ze względu na zastosowanie stalowego bojlera smak wody nie dostaje metalicznego posmaku?

Bardzo nie lubię tego smaczku, częstego przy stalowych termokubkach.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2020, 20:01:52 wysłana przez Logico »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #276 dnia: 16 Listopad 2020, 22:00:20 »
Mara to HX i woda do kawy jest czerpana z w wymiennika o niewielkiej pojemności. Nie powinien być więc odczuwany metaliczny posmak. Ja przynajmniej testując Marę nie miałem takich negatywnych odczuć...
Jest na forum sporo użytkowników Mary, najlepiej jak oni się wypowiedzą...

Jeśli natomiast chciałabyś korzystać z wylewki wrzątku, np. do herbaty to mogą pojawić różne niekorzystne posmaki. Nie będą one raczej związane z materiałem z którego wykonano bojler a z faktu, że woda ta pobierana jest z bojlera parowego. Jest to woda wielokrotnie podgrzewana, niekiedy określana jako "antydestylowana"...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #277 dnia: 16 Listopad 2020, 22:16:17 »
Cześć
Czy ze względu na zastosowanie stalowego bojlera smak wody nie dostaje metalicznego posmaku?

Bardzo nie lubię tego smaczku, częstego przy stalowych termokubkach.

Część .
Co to za termokubek  ?
Miłem Lelita Marę z miedzianym bojlerem ( PL 62 ) a teraz użytkuje ponad 3 lata LaMarzocco ze stalowymi bojlerami. I zapewniam Cie , ani miedziany ani ten z dobrej stali  nie powoduje  odczuwania dziwnych smaków ( z tego stal nierdzewna używana w przemyśle spożywczym właśnie słynie ).
Sprawa ma nie podobnie  jak z dobrymi garnkami.  Porządne  stalowe  garnki  pozwalają przygotować potrawy smaczne w sobie bez dodatków dziwnych posmaków itd.
Słabe/ tanie  naczynia wykonane  rzekomo ze stali nierdzewnej  pokrywane są  wewnątrz różnymi powłokami , czasem skład tej powłoki reaguje nawet ze słabym kwasem np cytrynowym  czy octowym  dając dziwny posmak. Unikaj takich produktów.
Łatwo to sprawdzić , wlewasz do takiego pojemnika ocet , może być podgrzany , żeby przyspieszyć reakcje. Jeśli widzisz na granicy tego metalu i słabego kwasu, że zachodzi reakcja wyrzuć taki produkt. Nie jest nic warty.


 
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2020, 22:23:04 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Logico Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit PL62X, Saeco Intelia, V60, Aeropress, Kawiarka
  • Młynek: Comandante, Ikea
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #278 dnia: 17 Listopad 2020, 08:51:32 »
Termokubek to inaczej kubek termiczny, np. firmy Contigo.

Ja niestety jestem wyczulony na zapach metalu. Czuję go nawet z niektórych sztućców.
Ale to zapewne efekt tanich materiałów.

Dzieki za ciekawy sposób sprawdzania.

A więc pozostaje mi tylko rozwiązanie równania, które urządzenie da mi więcej satysfakcji
Mara X czy Kazak Rota
Wśród wielu zmiennych najważniejsze to poprawne espresso oraz przyjemność użytkowania i podziwiania.

Offline cpu

  • Wiadomości: 343
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #279 dnia: 18 Listopad 2020, 14:19:01 »
Wywolujesz mnie do tablicy bo mam oba... ;-)
No wiec Rota:
+ duzo prosciej opanowac i dostac rewelacyjne efekty
+ mozesz zabrac wszedzie i na wycieczke itp
+ pancerna i praktycznie nie do zajechania
- czesciej trzeba serwisowac (i kupic smar i klej do gwintow) niz MaraX - chociaz ja to lubie, ale zdaje sobie sprawe ze wiekszosc uzna to za strate czasu
MaraX:
+ kawy mleczne
+ kultura pracy
+ przy wiecej nich dwoch kawach z rzedu juz duza roznica w ilosci czasu / pracy jaka trzeba poswiecic wzgledem Roty
+ profilowanie (wiem wiem dodatkowe koszty)
- nie zabierzesz jej ze soba
- do takiego shota jaki dostaniesz z Roty to czasem ciezko dojsc, na pewno nie uda sie za 1-2 razem

Jesli mleczne kawy to juz powaznie pomysl nad MaraX, ale jesli espresso i pochodne bez mleka to Rota + ewentualnie FP jako spieniacz w zapasie. Na pewno moge powiedziec ze kupujac dobry mlynek reczny + Rote jestes od razu w pulapie MaraX+Niche - ciezko o lepszy stosunek do mozliwosci do ceny. Mi sie zwyczajnie design Mary X podoba wiec fajne dopelnienie kuchni, Rota tez ma miejsce wyeksponowane, stosunek kaw tak 1/3 Rota - 2/3 MaraX (bo jednak i tak musze zonie mleczna robic), ale na wyjazd Rota kasuje praktycznie kazda kawiarnie stacje czy co tam chcesz - jestes niezalezny i masz jakosc espresso jaka na prawde ciezko znalezc w wieszkosci miast - np u mnie w Zielonej Gorze.

Majac juz C40 to pozstaje dylemat czy Rota + spieniacz (albo bez bo czarna kawa to czarna) lub MaraX - nie pomoglem ale gdzies tam Cie naprowadzam. Ja z obu jestem zadowlony i to moje ulubione punkty dnia - robienie kawy.

PS
Majac smart wtyczke MaraX mozesz przygotowac do pracy wczesniej, tak aby jak wejdziesz do domu mozna bylo od razu robic kawe (ja tak robie) - po 25 min od wlaczenia dostaje powiadomienie ze ekspres gotowy do pracy, w planach zrobienie wyswietlacza na ESP32 ktory da mi timer taki jak ten w PID Bianca - czas od wlaczenia / timer shota.
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2020, 14:22:07 wysłana przez cpu »

Offline Logico Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit PL62X, Saeco Intelia, V60, Aeropress, Kawiarka
  • Młynek: Comandante, Ikea
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #280 dnia: 19 Listopad 2020, 16:54:33 »
Wielkie dzięki za odpowiedź.
Myślę że docelowo również będę posiadał oba.

MaraX będzie pierwsza i to już niedługo. Niecierpliwie oczekuję kuriera.

Offline bellator

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit MaraX PL62X
  • Młynek: Lelit PL72
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #281 dnia: 20 Listopad 2020, 16:35:55 »
Mam nadzieje, że to nie offtop. Czy ekstrakcja 35 sekund (od momentu podniesienia dźwigni) i 70g naparu przy 17,4g kawy to jest wynik ok? Ciśnienie na dolnym manometrze było lekko powyżej 10 barów. Pewnie gdybym zakończył ekstrakcję na 30 sekundach, to wyszłoby 60g.
Przy takich wynikach można uznać, ze ustawienie młynka i ubicie jest odpowiednie?
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2020, 16:39:50 wysłana przez bellator »

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #282 dnia: 20 Listopad 2020, 19:47:45 »
@bellator bardziej pasuje do do tematu: Pomóż mi robię espresso
W mojej ocenie: gramatura ok, czas ciut przydługi, za dużo naparu. Ja mieliłbym drobniej.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #283 dnia: 20 Listopad 2020, 20:01:24 »
Dla MaryX czas 35 sekund jest optymalny.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline bellator

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit MaraX PL62X
  • Młynek: Lelit PL72
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #284 dnia: 20 Listopad 2020, 20:07:01 »
Dzięki, to już nie zaśmiecajmy tematu. Faktycznie wątek o espresso byłby bardziej odpowiedni.

Wcześniej korzystałem z Gaggi Carezza i to jest przepaść (cenowo też). To że grupa jest podgrzewana i filiżanki, to również robi robotę. W przyszłości podłączyć pod inteligentne gniazdko i można przed śniadaniem zacząć rozgrzewanie :) W trybie standby jaką Lelit utrzymuje temperaturę?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi