Autor Wątek: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka  (Przeczytany 18957 razy)

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Styczeń 2021, 00:05:39 »
Dzień ja za odpowiedź. Jestem dopiero na etapie planowania zakupu,  który jest dość odległy, planowałem kupno Lelit Anny plus młynek , co w rezultacie dałoby sumę czterech tysięcy złotych. Coś czuję, że żona na taki wydatek się nie zgodzi, dlatego zapewne kupię kiedyś Anitę

Offline WarrenB Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anita PID, Bialetti New Venus 4TZ
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Styczeń 2021, 23:32:48 »
Dzień ja za odpowiedź. Jestem dopiero na etapie planowania zakupu,  który jest dość odległy, planowałem kupno Lelit Anny plus młynek , co w rezultacie dałoby sumę czterech tysięcy złotych. Coś czuję, że żona na taki wydatek się nie zgodzi, dlatego zapewne kupię kiedyś Anitę


Kupiłem nowa Anitę z PID za 2100 zł - chwile przed nowym rokiem.
@Tottoro świetny post- spróbuję zmniejszyc ilość kawy do 14 g na podwójnym sicie. Obecnie jakiego stopnia zmielenia używasz?
Co do Tapera- zamówiłem tamper na Ali 57,5 mm (polecany na tym jak i na kilku innych zagranicznych forach) - zdam relacje jak tylko dotrze.

Tottoro

  • Gość
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Styczeń 2021, 15:47:23 »

Kupiłem nowa Anitę z PID za 2100 zł - chwile przed nowym rokiem.
@Tottoro świetny post- spróbuję zmniejszyc ilość kawy do 14 g na podwójnym sicie. Obecnie jakiego stopnia zmielenia używasz?
Co do Tapera- zamówiłem tamper na Ali 57,5 mm (polecany na tym jak i na kilku innych zagranicznych forach) - zdam relacje jak tylko dotrze.

Cieszę się. PID to jedyna rzecz jakiej mi brakuje w moim modelu. Ja swój - z bardzo małym przebiegiem, niemal nówka - kupiłem tu na pchlim targu. Będziesz zadowolony... do momentu gdy zapragniesz czegoś więcej :)
Napisałem wcześniej, że w swej ignorancji uważałem, że droższy ekspres zrobi lepsze espresso. Trochę się nieprecyzyjnie wyraziłem. Chodziło mi o to, że uważałem, że droższy ekspres "zrobi za mnie" lepsze espresso. Na pewno lepszy i droższy ekspres zrobi lepsze espresso niż Anita, pod warunkiem, że obsługuje go sprawny barista. Ja na razie poziomu, który zapewnia mi Anita nie przeskoczyłem, więc z pogoni za królikiem póki co się wyleczyłem :)

Z Anity wyciśniesz bardzo przyzwoitą kawę. Młynek - moim zdaniem spokojnie do tego wystarcza. Nie powiem Ci na jakich nastawach mielę kawę bo po prostu nie wiem :) Mam go już mniej więcej skalibrowanego i przy zmianie ziarenek po prostu kręcę śrubą po pół obrotu w kierunku FINE lub COARSE. Zazwyczaj druga lub trzecia kawa wychodzi już jak należy.

Jak dostaniesz ten tamper, to skrobnij w tym wątku parę słów. Może się też skusze na drugi. Zachęcam do zakupu tego pierścienia zasypowego. Też na ALI i też średnica 57,5. Pasuje idealnie.

Kupiłeś fajną maszynę w przyzwoitej cenę. Podziel się wrażeniami jak już się z nią zżyjesz!

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Styczeń 2021, 23:10:17 »
@WarrenB
Koniecznie podziel się wrażeniami za kilka miesięcy, kiedy już okiełznasz tę maszynę

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Styczeń 2021, 13:40:20 »
PID to jedyna rzecz jakiej mi brakuje w moim modelu.

Za około 50zł na allegro można sobie kupić elektroniczny regulator temperatury, który da się zaadoptować do każdego ekspresu, przy użyciu odpowiednich narzędzi które tez należy posiadać.

Tottoro

  • Gość
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Styczeń 2021, 07:59:22 »
a około 50zł na allegro można sobie kupić elektroniczny regulator temperatury, który da się zaadoptować do każdego ekspresu, przy użyciu odpowiednich narzędzi które tez należy posiadać

Wiem. Niezbędne narzędzia też posiadam :) Na razie nie znalazłem takiego co by mi się podobał :D

Offline WarrenB Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anita PID, Bialetti New Venus 4TZ
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Styczeń 2021, 23:48:48 »
Cześć,
mały upadate, dzis dotarł do mnie tamper oraz podstawa (??) do tampowania, oba produkty zamówiłem na aliexpress.
Tamper w rozmiarze 57,5 mm ( niestety nie zweryfikowane z powodu braku suwmiarki), pasuje idealnie, jakość wykonania dbdb, podstawa stabilna, wykonana poprawnie. Wzgledem tampera przytwierdzonego do ekspresu roznica jest znaczna, tamper pieknie przylega do ścianek, kawa jest rowno ubita, ekstrakcją równa.

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Styczeń 2021, 14:32:08 »
@Tottoro
Co to jest kolba npf? Ten pierścień służy do ochrony kawy przed rozsypaniem i można go kupić na alie?
Temperaturę na ile masz nastawioną?

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Styczeń 2021, 15:00:38 »

Tottoro

  • Gość
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Styczeń 2021, 15:07:15 »
Co to jest kolba npf? Ten pierścień służy do ochrony kawy przed rozsypaniem i można go kupić na alie?
Temperaturę na ile masz nastawioną?

Kolba NPF - tak jak już wyżej kolega zauważył :) Widać gołe sitko od spodu, dzięki temu widzisz czy równo się przesącza woda przez ciastko.

Nie mam PID więc spuszczam trochę wody z grupy bezpośrednio przed ekstrakcją. Podpinam kolbę i włączam pompę.

P.S.
Zupełnie poza tematem...
Znajoma dentystka powiedziała mi kiedyś, że dzień bez ekstrakcji jest dla niej dniem straconym. Zgadzam się z nią, ale pewnie każde z nas rozumie to inaczej :)))


Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Styczeń 2021, 15:47:55 »
Ekstrakcja rządzi!!! Dzięki Panowie za pomoc. Co prawda aktualnie kawa mi szkodzi, więc staram się jej unikać, ekspres automat mimo dziesięciu lat nie chce się zepsuć, ale żyję marzeniami o kolbie i gęstym, aromatycznym espresso. Nawet końca pandemii nie widać, ech, poszłoby się do dobrej knajpy z dobrą kawą...

Offline cfm

  • Wiadomości: 3
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Luty 2021, 10:51:37 »
Pytanie do posiadaczy Lelitow. Czy musicie mocno dokręcać zawór do dyszy spieniającej żeby nie kapała woda podczas zaparzania kawy?

Kupiłem sobie niedawno Lelit Anna, nie chce dokręcać zaworu używając siły ale jak zaparzam kawę - woda kapie mi po kropelce z spieniacza. Czy to jest wada ekspresu czy może powinienem mocno dokręcać zawór ?


Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Luty 2021, 14:31:23 »
Czy to jest wada ekspresu czy może powinienem mocno dokręcać zawór ?
W mojej Grace też tak czasem jest i wtedy z wyczuciem (nie za mocno) dociskam pokrętło. Spróbuj podczas tego kapania delikatnie docisnąć i jak zauważysz że pomaga to super, a jak nie to może być coś z zaworem

Offline cfm

  • Wiadomości: 3
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Luty 2021, 15:48:38 »
Dociskałem powoli (nie chciałem za mocno, żeby nie popsuć  :) ) i przestało więc nie ruszam. Ale jak bym chciał zacząć używać dyszy do spieniania - będzie trzeba wyczuć odpowiednie miejsce albo reklamować.

Offline kawanas Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Kawiarka, La Pavoni Europiccola
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C3
Odp: LELIT Anita PL042TEMD oczami świeżaka
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Luty 2021, 10:10:29 »
Mam nieco inny problem - również z zaworem pary.
W trakcie spieniania mleka - przy odpiętej kolbie zdarza się że bucha para z pod prysznica. Przy zapiętej kolbie kapie z niej woda.
Gdy kończę spieniać i zakręcam zawór to para jeszcze się ulatnia przez parę sekund po czym ustaje.
Z drugiej strony gdy robię espreso dysza pozostaje sucha.
Rozkręciłem zawór (jak pokazano na kanale YT - lelit insider) i go delikatnie nasmarowałem na o-ringach. Niestety problem pozostał.
Gdy poznam rozwiązanie problemu na pewno się nim podzielę na forum.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi