Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 69991 razy)

Tottoro

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #135 dnia: 29 Lipiec 2021, 13:02:03 »
generować pełne ciśnienie dopiero od 4-5 sekundy

Czy nie jest przypadkiem tak, że manometr wskazuje ciśnienie w całym układzie? Czyli, że dopiero po sprężeniu wody między ciastkiem a pompą wskazówka wychyla wskazując wartość ciśnienia ekstrakcji? Pompa generuje ciśnienie od samego włączenia ale wskazanie manometru to ciśnienie ekstrakcji, więc pewnie dlatego dopiero po 4-5 sekundach strzałka się wychyla. Gdy włączysz pompę bez podpiętej kolby z kawą, ciśnieniomierz w ogóle nic nie wskaże. Przynajmniej tak jest w Anicie

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #136 dnia: 29 Lipiec 2021, 13:11:56 »
Tak, masz rację. Ale ja porównywałem Elizabeth z Gaggią - gdzie układ tej drugiej ma pojemność mierzoną naparstkami, więc zbudowanie ciśnienia, przy którym zachodzi ekstrakcja, to w jego wypadku jest sekunda. Co innego Elizabeth - układ napełnia się właśnie te 4-5 sekund, w czasie których jeszcze nic nie leci, po czym dobija do 9 bar i mamy piękny mysi ogonek (lub dwa, jeśli ktoś używa standardowego portafiltra).

Offline pienza

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Ascaso Dream 2019, Cafelat Robot Barista
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso JX Pro, MYM54
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #137 dnia: 08 Sierpień 2021, 12:44:31 »
Hej

Czy może ktoś z użytkowników Elizabeth eksperymentuje z lekko paloną kawą jak pod przelewy i np single origin i mógłby podzielić się wrażeniami? Teoretycznie możliwość ustawienia wyższej temperatury i preinfuzja dają podstawy do takich prób, ale ciekaw jestem jak to wychodzi w praktyce.

Zastanawiam się tez, czy Elizabeth to dobry wybór dla kogoś, kto pija tylko espresso i americano, a mleczne tylko od święta? Czy brak regularnego spieniania może sprawić, ze woda z wylewki będzie miała gorszy smak lub zapach?

@Skansen - wiem, że masz poprzednia wersje Elizabeth już od dłuższego czasu i testowałeś Mara x nad która tez się zastanawiam. Wybierając aktualnie ekspres w granicach 5k zł nadal wybrałbyś Elizabeth, czy brałbyś pod uwagę właśnie Mara x lub inny sprzęt?

Szukam czegoś na lata i nie chciałbym, żeby po roku lub 2 mi czegoś brakowało. Eli wydaje się najrozsądniejszym wyborem, ale Mara x kusi wyglądem, lepszym zbiornikiem wody, manualną preinfuzją, możliwością dodania profilowania przepływu. Minus to brak opcji dokładnego wyboru temperatury. Chodzi mi tez po głowie zakup Robota lub Roty (bardziej Robota, no wydaje się prostszy w obsłudze), ale jednak bardziej skłaniam się ku ekspresom.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie, które pomogą w wyborze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #138 dnia: 08 Sierpień 2021, 16:44:12 »
Zastanawiam się tez, czy Elizabeth to dobry wybór dla kogoś, kto pija tylko espresso i americano, a mleczne tylko od święta? Czy brak regularnego spieniania może sprawić, ze woda z wylewki będzie miała gorszy smak lub zapach?
Jeśli będziesz korzystał regularnie z wody z wylewki to wszystko będzie OK.


@skansen - wiem, że masz poprzednia wersje Elizabeth już od dłuższego czasu i testowałeś Mara x nad która tez się zastanawiam. Wybierając aktualnie ekspres w granicach 5k zł nadal wybrałbyś Elizabeth, czy brałbyś pod uwagę właśnie Mara x lub inny sprzęt?
Z Elizabeth jestem zadowolony. Programowanie dozy i wylewka wrzątku to chyba dwa najważniejsze powody dla których nie zmieniłbym jej na Marę-X. Gdybym teraz miał zmieniać ekspres to poszukałbym pewnie czegoś z podłączeniem do wody, ale to jednak już wyższa półka cenowa...

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #139 dnia: 09 Sierpień 2021, 09:02:15 »
Bought elizabeth for office setup (have bianca at home), if paired with good grinder and lowered opv pressure it can handle light beans without any hesitation. Programmed one button for pi only by steam (pump off in service menu) it makes temp bump at the beginning of shot (superheated water from steam boiler), second button is programmed with pump on for PI. I have also modified pid for better temp response (factory settings are matter of seconds if needed). Stale water in steam boiler os not  a problem if you use water tap or mixture of steam water at the beginning of the shot. Havent  noticed tds rise in steam boiler after 2months of daily use. Would choose elizabeth over mara X anytime.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #140 dnia: 09 Sierpień 2021, 10:34:47 »
Programmed one button for pi only by steam (pump off in service menu) it makes temp bump at the beginning of shot (superheated water from steam boiler)
OK, ale czy aby na pewno ta woda idzie z bojlera parowego? W wielu maszynach 2B w bojlerze parowym mamy wymienniki ciepła -- dopiero z nich podgrzana woda trafia do bojlera kawowego. W takim wymienniku ciepła oczywiście ma miejsce zjawisko rozprężania wody pod wpływem wysokiej temperatury -- można to wykorzystać do preinfuzji właśnie. Tak czy owak, nie powinno być w takiej sytuacji żadnego szczególnego "temp bump".

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #141 dnia: 09 Sierpień 2021, 10:40:01 »
Tak, w Elizabeth na etapie preinfuzji "parowej" pompa nie pracuje, zawory przełączane są w ten sposób, że ciśnienie panujące w bojlerze parowym wypycha wodę z bojlera kawowego.

Modyfikacja temperatury bojlera parowego, wpływa na panujące w nim ciśnienie a co za tym idzie na ciśnienie preinfuzji.
Wpływ temperatury bojlera parowego na ciśnienie preinfuzji pokazałem na poniższym filmie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #142 dnia: 09 Sierpień 2021, 11:01:18 »
Ale czy w samej konstrukcji, w bojlerze parowym znajduje się wymiennik ciepła na drodze od pompy do prysznica? Jakoś nie wyobrażam sobie, by zawory kierowały wodę bezpośrednio z bojlera parowego do sitka z kawą... ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2021, 11:03:49 wysłana przez Antonio »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #143 dnia: 09 Sierpień 2021, 11:43:13 »
czy w samej konstrukcji, w bojlerze parowym znajduje się wymiennik ciepła
Nie.

Jakoś nie wyobrażam sobie, by zawory kierowały wodę bezpośrednio z bojlera parowego do sitka z kawą...
Woda z bojlera parowego kierowana jest na bojler kawowy a nie bezpośrednio na sitko:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #144 dnia: 09 Sierpień 2021, 11:53:17 »
To jest to okrojona wersja opisanego przeze mnie układu. Czyli gorąca woda z parowego bojlera (jednak jest tam specjalna rurka) wprost idzie do kawowego -- teraz rozumiem. Może eleganckie to nie jest, ale na pewno działa.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #145 dnia: 09 Sierpień 2021, 12:07:22 »
Ta gorąca woda z bojlera parowego idzie bezpośrednio z tego bojlera - jest to woda z bojlera parowego, taka sama jak idzie do wylewki wrzątku. Nie jest to wymiennik w bojlerze parowym znany z innych ekspresów DB.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #146 dnia: 09 Sierpień 2021, 12:29:22 »
OK, dlatego piszę, że niezbyt to eleganckie ale działa tak samo.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #147 dnia: 09 Sierpień 2021, 14:13:00 »
Nie wiem czy mówimy o tym samym rozwiązaniu.
Wg mnie rozwiązanie z Elizabeth (puszczanie wody pod ciśnieniem z bojlera parowego) a rozwiązanie znane z niektórych DB (wymiennik ciepła w bojlerze parowym) działa jednak trochę inaczej.
Puszczanie wody pod ciśnieniem z bojlera parowego daje nam zawsze takie samo ciśnienie preinfuzji (równe ciśnieniu w bojlerze parowym) ale powoduje to co określono wcześniej jako "temp bump"...

Offline axlr

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Single Dose
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #148 dnia: 09 Sierpień 2021, 16:59:29 »
Witam,

Dzień dobry

chodź od dawna śledzę forum, to dopiero się zarejestrowałem i jest to jeden z moich pierwszych postów, także witam wszystkich bardzo serdecznie.
Jestem obecnie posiadaczem leciwego już ekspresu automatycznego, którego planuje wymienić na porządną maszynę. Po przeczytaniu wielu wątków wstępnie wybrałem zestaw Lelit Elizabeth oraz młynek Eureka Mignon Specialita.
Nie wiem czy to odpowiedni wątek ale może ktoś doradzi mi czy jest szansa przed ostateczną decyzją wypróbować sprzęt (np. wypożyczenie). Nie chodzi mi tutaj o testowanie wielu ekspresów aby wybrać ten najbardziej odpowiedni a raczej na spróbowaniu swoich umiejętności i utwierdzeniu się w przekonaniu, że warto wydać tyle gotówki na dobrej klasy ekspres.
 
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2021, 20:07:37 wysłana przez Fux »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #149 dnia: 09 Sierpień 2021, 16:59:34 »
Moim zdaniem to dokładnie to samo: rurka do samego dna w bojlerze parowym i takaż rurka poprowadzona na wylot niczym się nie różnią.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi