Autor Wątek: Espresso z pojedynczego sitka  (Przeczytany 24822 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #135 dnia: 06 Czerwiec 2021, 18:17:00 »
Czyli VST ma większą objętość przy tej samej deklarowanej ładowności.

Na jakiej głębokości to mierzyłeś, jak głęboko od samego brzegu?

Bo tu się pojawia ten nieśmiertelny, wstrząsający, porażający problem ewentualnego ścisłego dopasowania tampera. ;)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #136 dnia: 06 Czerwiec 2021, 19:14:34 »
Bo tu się pojawia ten nieśmiertelny, wstrząsający, porażający problem ewentualnego ścisłego dopasowania tampera. ;)

Mam 5 sitek VST i precyzyjne dopasowanie wygląda interesująco: 15 i 22 idealna średnica tampera 58,80 (miałem taki), zaś 18 i 20 58,55, przy czym jakby dołożyć 0,05 też by było okay, ale tylko przy podstawach w kształcie ostrego trapezu. Śmiałem się, że w chińskiej fabryce produkującej VST matryce się wyrobiły, bo 15 i 22 mają wcześniejsze numery seryjne, a 18 i 20 późniejsze.

Na jakiej głębokości to mierzyłeś, jak głęboko od samego brzegu?

Starałem się jak mogłem najlepiej manewrować suwmiarką. Wziąłem też poprawkę na ewentualne moje błędy pomiaru.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2021, 19:25:49 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #137 dnia: 07 Czerwiec 2021, 22:52:16 »
Spostrzeżenie. Na HB wyczytałem, że wbrew częstym zaleceniom warto na manualnych (tylko?) maszynach przeciągać ciemno palone ziarna wyraźnie za początek blondingu - ma to przykryć zbytnią cierpkość (nie kwaśność) i po części goryczkę przypisaną do takich paleń.

Sprawdziłem - działa. Na małym sitku jest to szczególnie przydatne - bo zwiększa ilość naparu. :kawa:

Tak więc wytyczne: przy ciemnych ziarnach będę teraz zmierzał do ratio 1:3. Przy średnich, ciemniejszych średnich do 1:2.2-2.5.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #138 dnia: 10 Czerwiec 2021, 13:32:25 »
Ciekawa rzecz, o ile sitko 14-16 g (no name i IMS) super dogaduje się z tamperem Kozaka 51.6 - o tyle sitko IMS 9 g jest luźniejsze i na bokach tampera  i koszyka zostaje w sumie całkiem spora szczypta kawy - może nawet jakieś 0.2 grama.
No więc: kupiłem tamper tradycyjny w promocji Motta 52 - i okazał się dużo lepiej dopasowany. Nie uwierzyłbym kiedyś, że te 0.4 mm zrobi taką różnicę. Ścianki są prawie całkowicie czyste, a efekt tłoka się jeszcze nie robi.
Dzisiejszy mały strzał z tym tamperem wyszedł szok - i smakowo, i wizualnie - już po paru sekundach równiutki mysi ogonek - jak nigdy dotąd na tym sitku. :taniec:
Kolejne dni pokażą, czy to był przypadek, czy zasługa tampera.
A do tej pory z ironią w duchu czytałem posty na temat idealnie dopasowanych tamperów, czasem nawet robionych pod konkretne sitko... Może jednak coś w tym jest...

A używał ktoś tampera wypukłego do pojedynczego koszyka?
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2021, 14:07:02 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #139 dnia: 10 Czerwiec 2021, 15:36:32 »
A do tej pory z ironią w duchu czytałem posty na temat idealnie dopasowanych tamperów, czasem nawet robionych pod konkretne sitko... Może jednak coś w tym jest...
Tak jest w rzeczy samej... niewierny Tomaszu.

Generalnie sitka IMS-a mają większą wewnętrzną średnice. Zamówiłem do Elektry właśnie tamper  49,7, a może spasowanie będzie lepsze 49,8 przy sitkach IMS. Mnie strasznie wkurzają oblepione drobinki kawy na sitku.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi