;

Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 145641 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

• Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarki Bialetti stal, FP Hario slim, filtry Finum+słoik Quattro do cold
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1530 dnia: 05 Czerwiec 2021, 09:36:37 »
A ja raczej nie zawrócę. :) Właśnie zrobiłem pojedyncze. To było trzecie w sumie podejście na tym sitku IMS 9 g.
Jeszcze jedno oczko mniejszy przemiał i wyszło super :uklony:
Ekstrakcja w lusterku podobnie, choć trochę mniej równo wyglądała jak w podwójnym, tylko oczywiście wszystko pomniejszone, po powierzchnia z dziurkami mniejsza. Strumyczek równy, czas około 20 sekund, ciśnienie ok. 8 barów. Smak i balans równie dobre jak z podwójnego, nawet słodszy niż z tej samej kawy na podwójnym - ale to już chyba autosugestia hehe.

9.1 grama w sitku - uzysk 22.4 gramy. Crema bez zarzutu, bez plamki z blondingu, proporcjonalnie tyle samo co z podwójnego.  kawka

A więc zakup tego sitka miał sens (ale cena...) - na standardowym nie było szans na taki efekt.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline pietro

• Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
« Odpowiedź #1531 dnia: 05 Czerwiec 2021, 10:16:54 »
Też się zastanawiałem nad tym sitkiem, ale że cena zaporowa, to kupiłem standardowe, no i leży w szufladzie ;) a intuicja mi mówiła że tak będzie godząc się na półśrodki...a może za szybko się poddałem?  :D

• Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarki Bialetti stal, FP Hario slim, filtry Finum+słoik Quattro do cold
« Odpowiedź #1532 dnia: 05 Czerwiec 2021, 12:28:01 »
Chyba nie za szybko, bo wg mnie po kilku próbach już widać, czy sitko rokuje na przyszłość.

Zapewne jakiś wpływ na jakość działania tego nowego sitka ma młynek JE, bo do standardowego jeszcze używałem Comandante. Z JE także podwójne typowe sitko lepiej pracuje, ale to są różnice, powiedzmy 20% - bardzo istotne i zaraz odczuwalne, ale nie skokowe. A między standardowym sitkiem z Comandante a tym nowym z JE jest różnica rzędu 50% - mega widoczna. Oczywiście te procenty to tak na oko całkiem, obrazowo.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2021, 12:30:27 wysłana przez Miro Miro »

« Odpowiedź #1533 dnia: 07 Czerwiec 2021, 14:45:11 »
Mam możliwość sprowadzenia z UK zamiennika sitka Pavoni IMS 9 gramów, czyli tego, o którym tu piszę. Kształt prawie identyczny, wymiary te same - czyli pasujące do portafiltra w Rocie. Dodam, że do wspomnianego IMS załadowałem dziś 10 gramów mieszanki ciemniejszej średniej - pracuje bdb, a pewien użytkownik z Zachodu tego tańszego zamiennika pisze, że można na upartego zejść nawet do 7 gramów - czyli możemy ostrożnie uznać, że te sitka są funkcjonalne w 8-10 gramach.

Koszt tego zamiennika 25 zł brutto, wysyłka ok. 15 zł do podziału + rozesłanie do poszczególnych nabywców. Jakbyście byli zainteresowani - to mogę zrobić zakupy grupowe - nic z tego nie mam - oprócz tego, że byłoby z kim wymieniać się doświadczeniami z użytkowania. :taktak:
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2021, 14:59:50 wysłana przez Miro Miro »

« Odpowiedź #1534 dnia: 09 Czerwiec 2021, 11:41:05 »
wylewka 1.jpeg
wylewka 3.jpeg
wylewka 2.jpeg

Wylewka gotowa, jeszcze pomaluję miejsce złączenia elementów.

Wyjmowanie i zakładanie trzy sekundy, nagrzewa się po jednym przelaniu dobrze, napary wystarczająco ciepłe po normalnym dwukrotnym rozgrzaniu Roty. Wylewka trzyma się bardzo stabilnie, choć nie jest mocowana. Szczelność bdb., ekstrakcja płynna.

Filiżanki muszą być dość niskie, wiadomo. Te miedziane wyglądają jak kolorowe jarmarki :lol2: - docelowo będą stalowe kubeczki 50 ml.

Różnice w wadze obu naparów - 1-2 gramy.

We wszystkich elementach wylewki zostaje mniej niż 1 g naparu - czyli straty małe.

Sitko podwójne 14-16 g uzysk - ok. 2 x 27-28 gramów lungo o ratio poniżej 1:4
Sitko potrójne 19-21 g uzysk - ok. 2 x 25-26 gramów normale o ratio ok. 1:2.5

Przy okazji: jak widać, pomalowałem wiązanie koszulki oraz sputnik - teraz Rota wygląda jak Golden Panther. :mrgreen:

Nasmarowałem też bezbarwnym kremem do konserwacji skóry Saphir koszulkę - polecam - bardzo dobra impregnacja, a kolor staje się głębszy, faktura gładsza - lepiej teraz pasuje do elementów z tworzywa.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2021, 12:16:15 wysłana przez Miro Miro »

Offline Paweeł

• Ekspres: Rota, Lelit, Microcimbali
  • Młynek: Tura 3, Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #1535 dnia: 09 Czerwiec 2021, 18:47:00 »
Piękna sprawa. Wylewka wygląda profesjonalnie. Czy zdradzisz szczegóły techniczne? Valerii miał robić, ale pewnie czasu brak.

« Odpowiedź #1536 dnia: 09 Czerwiec 2021, 22:50:30 »
Nie zdradzę - technologia ściśle tajna - będzie patent.  :diabelek:

Jutro wieczorem napiszę, jak zrobię jeszcze jedno zdjęcie - po malowaniu.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi