Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 286077 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1530 dnia: 05 Czerwiec 2021, 09:36:37 »
A ja raczej nie zawrócę. :) Właśnie zrobiłem pojedyncze. To było trzecie w sumie podejście na tym sitku IMS 9 g.
Jeszcze jedno oczko mniejszy przemiał i wyszło super :uklony:
Ekstrakcja w lusterku podobnie, choć trochę mniej równo wyglądała jak w podwójnym, tylko oczywiście wszystko pomniejszone, po powierzchnia z dziurkami mniejsza. Strumyczek równy, czas około 20 sekund, ciśnienie ok. 8 barów. Smak i balans równie dobre jak z podwójnego, nawet słodszy niż z tej samej kawy na podwójnym - ale to już chyba autosugestia hehe.

9.1 grama w sitku - uzysk 22.4 gramy. Crema bez zarzutu, bez plamki z blondingu, proporcjonalnie tyle samo co z podwójnego.  kawka

A więc zakup tego sitka miał sens (ale cena...) - na standardowym nie było szans na taki efekt.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1531 dnia: 05 Czerwiec 2021, 10:16:54 »
Też się zastanawiałem nad tym sitkiem, ale że cena zaporowa, to kupiłem standardowe, no i leży w szufladzie ;) a intuicja mi mówiła że tak będzie godząc się na półśrodki...a może za szybko się poddałem?  :D

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1532 dnia: 05 Czerwiec 2021, 12:28:01 »
Chyba nie za szybko, bo wg mnie po kilku próbach już widać, czy sitko rokuje na przyszłość.

Zapewne jakiś wpływ na jakość działania tego nowego sitka ma młynek JE, bo do standardowego jeszcze używałem Comandante. Z JE także podwójne typowe sitko lepiej pracuje, ale to są różnice, powiedzmy 20% - bardzo istotne i zaraz odczuwalne, ale nie skokowe. A między standardowym sitkiem z Comandante a tym nowym z JE jest różnica rzędu 50% - mega widoczna. Oczywiście te procenty to tak na oko całkiem, obrazowo.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2021, 12:30:27 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1533 dnia: 07 Czerwiec 2021, 14:45:11 »
Mam możliwość sprowadzenia z UK zamiennika sitka Pavoni IMS 9 gramów, czyli tego, o którym tu piszę. Kształt prawie identyczny, wymiary te same - czyli pasujące do portafiltra w Rocie. Dodam, że do wspomnianego IMS załadowałem dziś 10 gramów mieszanki ciemniejszej średniej - pracuje bdb, a pewien użytkownik z Zachodu tego tańszego zamiennika pisze, że można na upartego zejść nawet do 7 gramów - czyli możemy ostrożnie uznać, że te sitka są funkcjonalne w 8-10 gramach.

Koszt tego zamiennika 25 zł brutto, wysyłka ok. 15 zł do podziału + rozesłanie do poszczególnych nabywców. Jakbyście byli zainteresowani - to mogę zrobić zakupy grupowe - nic z tego nie mam - oprócz tego, że byłoby z kim wymieniać się doświadczeniami z użytkowania. :taktak:
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2021, 14:59:50 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1534 dnia: 09 Czerwiec 2021, 11:41:05 »
wylewka 1.jpeg
wylewka 3.jpeg
wylewka 2.jpeg

Wylewka gotowa, jeszcze pomaluję miejsce złączenia elementów.

Wyjmowanie i zakładanie trzy sekundy, nagrzewa się po jednym przelaniu dobrze, napary wystarczająco ciepłe po normalnym dwukrotnym rozgrzaniu Roty. Wylewka trzyma się bardzo stabilnie, choć nie jest mocowana. Szczelność bdb., ekstrakcja płynna.

Filiżanki muszą być dość niskie, wiadomo. Te miedziane wyglądają jak kolorowe jarmarki :lol2: - docelowo będą stalowe kubeczki 50 ml.

Różnice w wadze obu naparów - 1-2 gramy.

We wszystkich elementach wylewki zostaje mniej niż 1 g naparu - czyli straty małe.

Sitko podwójne 14-16 g uzysk - ok. 2 x 27-28 gramów lungo o ratio poniżej 1:4
Sitko potrójne 19-21 g uzysk - ok. 2 x 25-26 gramów normale o ratio ok. 1:2.5

Przy okazji: jak widać, pomalowałem wiązanie koszulki oraz sputnik - teraz Rota wygląda jak Golden Panther. :mrgreen:

Nasmarowałem też bezbarwnym kremem do konserwacji skóry Saphir koszulkę - polecam - bardzo dobra impregnacja, a kolor staje się głębszy, faktura gładsza - lepiej teraz pasuje do elementów z tworzywa.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2021, 12:16:15 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Paweeł

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rota, Lelit, Microcimbali
  • Młynek: Tura 3, Mazzer Super Jolly
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1535 dnia: 09 Czerwiec 2021, 18:47:00 »
Piękna sprawa. Wylewka wygląda profesjonalnie. Czy zdradzisz szczegóły techniczne? Valerii miał robić, ale pewnie czasu brak.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1536 dnia: 09 Czerwiec 2021, 22:50:30 »
Nie zdradzę - technologia ściśle tajna - będzie patent.  :diabelek:

Jutro wieczorem napiszę, jak zrobię jeszcze jedno zdjęcie - po malowaniu.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1537 dnia: 19 Czerwiec 2021, 10:00:27 »
Czy ktoś ma problemy z przygotowaniem kilku szotuw z rzędu? Chodzi o smak napoju od drugiego szota.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1538 dnia: 19 Czerwiec 2021, 13:39:00 »
Ja do tej pory najwięcej robiłem dwa szoty zaraz po sobie. Na bardzo ciemnej kawie drugi szot troszkę bardziej gorzki mi się wydawał (za gorąca woda?), ale nie wiem, czy tak zawsze było, bo zazwyczaj jeden szot dla mnie, a drugi dla innej osoby - więc nie było porównania.

A ty, Valerii, co zauważyłeś?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Słowian

  • Gość
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1539 dnia: 14 Lipiec 2021, 11:56:14 »
Mam i ja [emoji38] Dziękuję @Valerii. Kazak- solidna firma :ok: Zestawik Rota + Eureka M. Specialita.
Pierwsze próby, jak by to powiedzieć... jeszcze długa droga przede mną ;)
Jak osiągnę jakieś zadowalające efekty nie omieszkam się pochwalić 8)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1540 dnia: 14 Lipiec 2021, 17:32:40 »
A ty, Valerii, co zauważyłeś?

Jeden z użytkowników Roty (Francuz) mówi, że drugi szot zawsze wylewa się z powodu złej jakości smaku. Dlatego pytam. Osobiście mam w porzadku.

Dziękuję @Słowian

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10557
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1541 dnia: 14 Lipiec 2021, 17:38:05 »
Francuz? ;) Często robiłem długie serie, nawet powyżej 10. Im dalej, tym lepiej.

Offline Doppio

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Kazak Rota, Lelit Mara+PID, AP+Prismo, AmericanPress, Gabi A, phiny, Bialetti Brikka, zwykłe kawiarki, tygielki, FP
  • Młynek: Ceado E5SD, Fiorenzato T80, C40 Nitro
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1542 dnia: 15 Lipiec 2021, 12:17:30 »
Rotę celebruję 1-3 x/miesiąc, zwykle seriami- jak chcę zaszpanować gościom, jaki to ze mnie świr kawowy  :hihihi: nie jestem też sensorykiem, ale kolejne szoty są do 3 coraz lepsze, od 3 stabilnie pyszne. Bezczelnie próbuję kolejne kawki małą łyżeczką! Piszę to, bo nikt z rodziny nie czyta forum.  :picardpalm:  Po wielu miesiącach używania Mary z PIDem na codzień  i Roty od swięta nadal kawa z Roty jest lepsza. Każde ziarno.

Słowian

  • Gość
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1543 dnia: 22 Lipiec 2021, 21:49:34 »
Za mną pierwszy tydzień z Rotą.
Kilka (albo kilkanaście) szotów zajęło mi oswojenie się z tą maszynką i młynkiem. W wątku pełno jest porad i przepisów, np. mielić trochę drobniej niż do espresso, lżej ubijać, i wiele innych, są to na pewno bardzo cenne wskazówki, ale dla laika który nigdy nie miał do czynienia z przygotowaniem espresso na niewiele się zdały. Pierwsze doświadczenia z Rotą nie wyglądały zachęcająco.
Schodziłem coraz drobniej z przemiałem, różna siła ubicia do momentu aż udało mi się utrzymywać w miarę stabilnie ciśnienie około 9 barów, kręcenie do końca albo na wagę, czasy też różne od około 30 sek. do 1 min+. Dużo zmiennych. A w filiżance kwaski, słaba crema, sławnych tygrysków niestety brak.
Kiedy entuzjazm zaczął alarmująco opadać, na forum w ostatnich postach wypłynął temat o kwasowości, wtedy podejrzenie padło na kawę. Można powiedzieć, że sytuację uratował post @Antonio z tamtego tematu.
Kawa która miała w swoim profilu smakowym cytrusy, z kawiarki wychodziła bardzo smaczna, lekko orzeźwiająca, a w Rocie te smaki były podbite kilkakrotnie, zwłaszcza w pierwszym, jeszcze mocno gorącym podejściu do filiżanki (sporo takich wylądowało w zlewie). Po przestudzeniu kwaski ze stopnia blisko cytryny przechodziły w nawet przyjemne stopnie kwaśnej pomarańczy lub kwaśnego jabłka. O ile mi kawa ta zaczęła smakować to jednak nie były to klimaty mojej drugiej połówki. Nastąpiła zmiana kawy, nowa, świeża, w profilu czekolada, orzechy, wysoka słodycz, niska kwasowość. Poprzednia wylądowała z przeznaczeniem tylko do kawiarki.
Odświeżyłem sobie kilka postów z tego wątku, krótka regulacja młynka pod nową kawę i efekty rewelacyjne. Kawa od pierwszego łyku bardzo smaczna, w moim odczuciu lekko orzechowa i słodka, znikome kwaski, a na wierzchu tygrysek.
IMG_20210720_183652 (Kopiowanie).jpg
Teraz efekt jak wyżej powtarza się na każdym szocie i najważniejsze, że powrócił zapał do dalszej zabawy. Zasypiając nie mogę się doczekać "kręconej" kawy kolejnego dnia ;)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1544 dnia: 23 Lipiec 2021, 08:12:50 »
Teraz efekt jak wyżej powtarza się na każdym szocie i najważniejsze, że powrócił zapał do dalszej zabawy. Zasypiając nie mogę się doczekać "kręconej" kawy kolejnego dnia
Gratulacje! Zdaje się, że w ten sposób przeszedłeś na ciemną stronę mocy ;) Rota to bardzo wdzięczny ekspres i daje niesamowite rezultaty w filiżance.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi