Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 286094 razy)

Offline Paweeł

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rota, Lelit, Microcimbali
  • Młynek: Tura 3, Mazzer Super Jolly
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1515 dnia: 28 Maj 2021, 22:25:13 »
Jestem z Krakowa, więc muszę zapytać się o cenę lustereczka  [emoji38]

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1516 dnia: 28 Maj 2021, 23:09:33 »
Dowiemy się w swoim czasie, jak będzie w ofercie ;)

Tu była mowa o usunięciu jednej nogi - lepiej myśleć o dorobieniu czwartej, bo jak tak dalej pójdzie to trzy nogi nie udźwigną kolejnego oprzyrządowania Roty: termometru, podświetlenia, poziomicy, GPS-u...  :evil:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1517 dnia: 29 Maj 2021, 12:43:00 »
@Valerii - a takie dwa pytania:

1. Od czego wziąłeś nazwę Roty? Od rota jako oddział wojskowy czy od rotacja - ruch obrotowy?

2. Ten metal lusterka złoty - to jest stop, np. brąz, o takim kolorze? Albo czy to stal lub aluminium ze złotą powłoką?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1518 dnia: 29 Maj 2021, 13:06:03 »
1. https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6697.0
2. Mosiadz. Z czasem bedze temnejszy.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1519 dnia: 29 Maj 2021, 13:43:26 »
Super wątek - jeden z użytkowników miał przebłysk geniuszu: i od kręcenia, i krótko, i bez naśladowania, i bez angielskiego i brzmieniowo, rytmicznie pasuje do Tura i Kozak:) Dobra nazwa to jeden z warunków sukcesu.
Żeby się jeszcze przebić do świata zachodniego. Wg mnie Rota z całym osprzętem nokautuje te wszystkie zaparzacze typu ROK itd., ale filmiki z nimi na YT mają dziesiątki tysięcy odsłon. Myślę, że tu chodzi o marketing, ale przede wszystkim o to, że ROK-i powstały w "angielskim" świecie, a Rota na wschodzie Europy... Globalizacja jest pozorna.

To mosiądz jest złocisty, nie srebrny? Może to mosiądz powlekany? No, ja się marnie znam na tym...
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1520 dnia: 29 Maj 2021, 14:36:37 »
Wszystko fajnie, ale tego typu konstrukcje były produkowane już w latach 50 - tych ubiegłego wieku.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1521 dnia: 29 Maj 2021, 14:55:21 »
@WS - to żaden argument.

Chemex też wtedy powstał, a na nowo go niedawno spopularyzowano.
Espresso powstało 70-80 lat temu, a u nas czy w wielu rejonach Azji dopiero niedawno "odkryte".
Poza tym te wszystkie wyciskacze sprzed 60-70 lat były na ogół lichej jakości - inna technologia, marne tworzywa sztuczne.

No ja nie wiem, jak trwała okaże się Rota 8), ale argument trochę "z czapy"...
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1522 dnia: 29 Maj 2021, 15:11:15 »
Oczywiście, cieszę się z miejsca produkcji Roty, ale nie o to mi chodzi. Rota nie powstała na wschodzie Europy,tylko jest rozwinięciem konstrukcji znanych już wcześniej. To, co dla Ciebie jest odkryciem, dla innych już nie musi. W "świecie zachodnim" jest produkowane podobne urządzenie.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2021, 15:28:14 wysłana przez WS »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1523 dnia: 29 Maj 2021, 15:18:28 »
Rozumiem, ta uwaga mnie przekonuje. Zapomniałem teraz, jak się nazywa ten najbardziej znany kręciołek. Ciekawe, czy Rota przy odpowiednim marketnigu by osiągnęła jego sukces, choć on chyba już się dobrze nie sprzedaje.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1524 dnia: 29 Maj 2021, 21:04:52 »
Rzeczywiście! Udało mi się wymyślić trafną nazwę dla tego sprzętu  [emoji38]. Cieszę się, że się podoba…

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1525 dnia: 29 Maj 2021, 21:25:13 »
Będziesz wspominany w opracowaniach historycznych, kiedy już marka Kozak będzie sławna jak McDonalds :taktak:

Ale rzeczywiście nazwa mega, znaczeniowo w punkt i dumnie się kojarzy, solidnie brzmi - jak solidnie wygląda sam ekspres. ;)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1526 dnia: 30 Maj 2021, 20:11:35 »
Valerii widzę masz 2 nogi w stojaku, mi trzecia trochę przeszkadza przy dużej filiżance, wykręca się ją i wyjmuje bez większych problemów ?
Tak, bez problemu. Najpierw odkręć trzy śruby od dołu.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1527 dnia: 04 Czerwiec 2021, 23:47:45 »
Doszły do mnie z Włoch sitka IMS konkursowe logowane Pavoni 9 g i 20 g. Ceny z racji tego loga zupełna masakra, jawnie nastawiona na snobów czy zawodników, mimo najtańszego sklepu i małego rabatu :(

Zamiennik 20 g jest LF, ale tylko do kupienia na firmę kawową, a zamiennik tani 9 gramów jest w sklepie UK, ale nie ma dokładnie tej geometrii.

Pewnie brak zamienników, bo nie ma pobytu.

Z duszą na ramieniu dziś dwa pierwsze strzały na 9 g - czy okaże się lepszy od standardowego sitka single Pavoni o typowej schodkowej geometrii, z którego ciężko uzyskać poprawną ekstrakcję. To znaczy robiłem, ale jak wyszlifowałem ostatnio podwójne strzały, to te pojedyncze okazały się niewarte zachodu.

Pierwszy strzał na nowym sitku z włoskiej ciemniejszej średniej i stosunkowo świeżej mieszanki Lucaffe marnie - za grubo - leje się...

Drugi strzał jeszcze nieco za grubo - ale ekstrakcja w lusterku całkiem ok - smak, crema itd. jak najbardziej do przyjęcia, dobry posmak przez godzinę  :mrgreen: Ta inna geometria to najpewniej sprawia - inny poziom pracy niż na typowym singlu :taktak: Czuję, że da się robić Rotą bardzo dobre małe szoty z 8-10 gramów. To byłoby coś - bo większość ludzi odradza szoty pojedyncze z racji dużej kłopotliwości i kapryśności.

PS. Już mam - po dłuuugich poszukiwaniach - wszystkie elementy do skonstruowania podwójnej wylewki do Roty. Nie mam żadnego warsztatu, więc musiałem znaleźć gotowe elementy do niejako sklejenia. Więcej nie mówię, by nie zapeszyć działania... ;)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1528 dnia: 05 Czerwiec 2021, 08:39:08 »
PS. Już mam - po dłuuugich poszukiwaniach - wszystkie elementy do skonstruowania podwójnej wylewki do Roty. Nie mam żadnego warsztatu, więc musiałem znaleźć gotowe elementy do niejako sklejenia. Więcej nie mówię, by nie zapeszyć działania...

trzymamy kciuki :)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1529 dnia: 05 Czerwiec 2021, 08:45:56 »
te pojedyncze okazały się niewarte zachodu

Niejeden na tę ścieżkę wszedł i prawie każdy zawrócił... [emoji39]

bo większość ludzi odradza szoty pojedyncze z racji dużej kłopotliwości i kapryśności

Do tego fajne są maszynki, które zakładają singla z góry jako swoją główną opcję. Czyli np. Caravelka ze swoim sitkiem, w którym spokojnie można parzyć shociki z 11g.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi