Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524684 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1875 dnia: 22 Wrzesień 2021, 11:30:50 »
tak jest tu jeden element, którego nienawidzę przy AP - mieszadło/łyżka. Generalnie mieszanie. Dodatkowy syf na blacie i więcej elementów do mycia. Niby nic, ale mnie to strasznie wkurza. Wolę jednak prostsze i szybsze metody.

Dlatego ja stosuję do mieszania drewniany patyk/wykałaczkę do szaszłyków. Bo ta oryginalna, szeroka łopata od aeropressu strasznie się kawą oblepia podczas mieszania i jest dla mnie zwyczajnie nieporęczna.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1876 dnia: 08 Październik 2021, 08:48:30 »
》tertium non datur《

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1877 dnia: 12 Listopad 2021, 12:34:24 »
Od tygodnia mam AeroPress :-) Nie chciało mi się już dłużej czekać na phin'a, którego nie ma w sklepach z tymi uchwytami po bokach. Kupię od Chińczyków metalowe sitka i będzie 2 w 1.
Od razu mówię, że nie czytałem wątku, bo jest długi, wystarczy że cały przeczytałem o phinie. Ale mam parę pytań odnośnie różnic pomiędzy AeroPressem i phinem.

1. Po wstępnym zaparzeniu w AeroPressie, dlaczego na wszystkich poradnikach po wstępnym zalaniu wodą należy wymieszać kawę? Nie lepiej zostawić tak, jak to robi się w phinie? Przecież to w sumie jedno i to samo jeżeli chodzi o sposób parzenia. Różni się tylko tym, że w phinie wkłada się sitko do pojemnika, aby przykryć kawę ktra swobodnie spływa,  w AeroPressie parzenie kończy się przyspieszeniem przelewania poprzez zastosowanie metody strzykawki.

2. Czym różni parzenie kawy w Phinie, które może trwać 5-10 min, a w AeroPressie, gdzie parzenie trwa 2 minuty? Czy wolne przelewanie się kawy w phinie przez 10 minut ma jakiś wpływ na smak kawy? Jeżeli tak, to nie lepiej w AeroPressie parzyć kawę dłużej niż te 2 minuty?

3. Czy parzenie w odwróconym AeroPressie wygląda tak?
Wlewamy odrobinę wody, aby kawa nie przyklejała się do gumy, wsypujemy kawę, mieszamy, zalewamy wstępnie wodą, czekamy 1,5 minuty, ponownie mieszamy, "wstrzykujemy" wodę do filiżanki i kawa gotowa.

4. Jak kawa powinna być zmielona?

5 . Jaki rodzaj kawy najlepiej się sprawdza do Phin'a?
 


 

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1878 dnia: 16 Listopad 2021, 16:59:57 »
Phina uzywałem dawno i krótko ale mogę trochę pomóc odnośnie AP

1. Ogólnie często jak leje wodę do AP to widzę że tworzą się "clumpy" suchej kawy i mieszaniem je rozbijasz żeby cała kawa się równomiernie zaparzyła. W dripach sama technika polewania trochę to zastępuje, a w phinach jest ten rodzaj prysznica który podejrzewam że lepiej rozprowadza wodę niż bezpośrednie polewanie.
2.Nie zawsze tak  to wygląda. Ostatnio chyba szczympek podsyłał filmik do sposobu parzenia w AP przez 9+ minut i kawa też spoko wychodzi. Niektórzy też wlewają do AP i czekają aż przeleci jak w phinie - to dlatego AP jest taki popularny, zrobisz w tym kawę na wiele, wiele sposobów. Próbowałem  i sposobów na minutę i sposobu na 10, zawsze da się zrobić dobrą kawę jeśli dostosujesz odpowiednio ilość wody i stopień mielenia.
3. odwrócony sposób znaczy że "dnem" jest guma od AP, a w tradycyjnym sposobie dnem jest filter. technika którą podałeś to tylko jeden ze sposobów, jest ich wiele, różnią się czasy parzenia, kiedy i jak wlewasz wodę itd
A sama rzecz czy parzyć w odwróconym czy tradycyjnie to wg kilku testów kwestia wygody i preferencji, smaku znacznie nie zmienia.
4. zazwyczaj mieli się raczej grubo, podobnie jak do dripa - ale znowu zależy od techniki, są takie gdzie mielisz jak pod espresso
5. to pytanie o phina więc nie wiem :) ale zazwyczaj w alternatywnych sposobach używa się kawy jasnej.

Offline patbsh

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, Bialetti Venus 4tz, French Press
  • Młynek: Comandante c40 mk4, 1zpresso q2
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1879 dnia: 01 Grudzień 2021, 12:19:10 »
Hej wszystkim, ja Aeropressa używam już od kilku miesięcy, ale wciąż nie znalazłem jednoznacznego klucza na to jak zmieniając parametry: temperatura, grubość mielenia oraz czas wyciągnąć jak najwięcej.

Nie oszukujmy się, podane metody z zawodów to raczej ciekawostki (zwłaszcza z ostatnich kilku lat), używają one dość dużych ilości kawy (nawet 30-40g na strzykawkę). Nie wyobrażam sobie używać takich ilości kawy za każdym razem, jeśli już to na spróbowanie lub okazyjnie.

Chciałbym spytać bardziej doświadczonych: dlaczego jaśniej palone kawy, bardziej "kwaśne" z natury zdarzają się bywać jeszcze kwaśniejsze przy dłuższym czasie parzenia? Na moją logikę wydawało mi się, że powinno być odwrotnie.

Zaczynałem zabawę parząc ok. 20g kawy, dość grubo mielonej (coś w stylu v60 albo minimalnie grubiej), 200ml wody o temp 95 st. przez ok 3 minuty i kawa bywała nieznośnie kwaśna. Teraz najczęściej parzę ok. 17g (mielenie delikatnie drobniejsze niż v60), 230ml, woda 94-95 st. przez 1.5 minuty. Do tej pory próbowałem kaw z Story Coffee, Hayb, Coffeelab oraz coffee and sons (oczywiście kawy bezpośrednio pod filtr). Czytając forum chętnie wypróbuję kaw od Mastro Antonio oraz Blend'a, prawde mówiąc nie słyszałem nawet o nich przed rozczytaniem się na forum.

Chętnie usłyszałbym od bardziej doświadczonych użytkowników AP jakie są ich ulubione przepisy i jak najczęściej parzą w nim kawę. Chętnie wypróbuje innych przepisów i być może zmienię perspektywę i znajdę swój nowy ulubiony :)
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2021, 12:21:29 wysłana przez patbsh »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1880 dnia: 01 Grudzień 2021, 12:57:07 »
używają one dość dużych ilości kawy (nawet 30-40g na strzykawkę)
Ale potem dolewana jest woda do już zaparzonego naparu (bypass).
Chciałbym spytać bardziej doświadczonych: dlaczego jaśniej palone kawy, bardziej "kwaśne" z natury zdarzają się bywać jeszcze kwaśniejsze przy dłuższym czasie parzenia? Na moją logikę wydawało mi się, że powinno być odwrotnie.
A jakie to były kraje, jak pijałeś typowo owocowe Afryki to trudniej jest uzyskać z nich coś słodkiego bo zawsze owoce będą na pierwszym planie.
Chętnie usłyszałbym od bardziej doświadczonych użytkowników AP jakie są ich ulubione przepisy i jak najczęściej parzą w nim kawę. Chętnie wypróbuje innych przepisów i być może zmienię perspektywę i znajdę swój nowy ulubiony
Przepis nie zmienia charakteru kawy a jedynie zmienia/uwypukla lub chowa jakieś aspekty.

Offline patbsh

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, Bialetti Venus 4tz, French Press
  • Młynek: Comandante c40 mk4, 1zpresso q2
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1881 dnia: 01 Grudzień 2021, 13:30:34 »
Najczęściej były to różne Etiopie (ostatnio Sidamo), próbowałem również kilku Rwand, był też Honduras i kilka kawek z Brazylii (których nie liczę bo to chyba jednak kawy pod espresso/FP). Rozumiem, że kawa z np. Kenii powinna być z natury kwaskowa, po prostu czasem nie wiem czy nie wychodzi mi aż zbyt kwaśna, ponieważ brak mi dobrego punktu odniesienia :D

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1882 dnia: 01 Grudzień 2021, 15:59:20 »
Warto obejrzeć:



Offline patbsh

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, Bialetti Venus 4tz, French Press
  • Młynek: Comandante c40 mk4, 1zpresso q2
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1883 dnia: 01 Grudzień 2021, 17:38:34 »
Warto obejrzeć:

Znam serię i ogólnie bardzo lubię materiały Hoffmana, też polecam jak ktoś jeszcze nie oglądał :)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1884 dnia: 16 Grudzień 2021, 00:16:54 »
Wymieniał ktoś może tłoczek albo sprzedaje oryginalne? Wyrobił mi się ten element i zamówiłem sobie w jednej z Krakowskich kawiarni nowy, twierdzą że to oryginał ale mam co do tego wątpliwości, raz że dość swobodnie przechodzi przez AP jak na nowy tłok, dwa ta guma w dotyku jest zupełnie inna jak moja stara oryginalna.. dużo bardziej "plastyczna" i znacznie miększa aczkolwiek mój AP jest z 2017 roku więc może się od tego czasu zmieniły... (?)
Wrzucam zdjęcie jak wygląda tłoczek który otrzymałem może ktoś będzie w stanie coś powiedzieć.. starego już niestety nie mam, ale wyglądał jak -> ten.
Pozwolę sobie zawołać @deskowy bo widziałem że mają w ofercie takie tłoczki, czy to wygląda na oryginał?








« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2021, 00:24:20 wysłana przez k3lt »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6221
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1885 dnia: 16 Grudzień 2021, 00:24:39 »
Te gumki zmieniały się kilka razy przez ostatnie lata. Zdjęcie ze strony producenta:
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2021, 00:31:08 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1886 dnia: 16 Grudzień 2021, 07:22:00 »
właśnie, pewnie nowy masz silikonowy a w aero z 2017 miałeś jedno z wcześniejszych tworzyw, moja sztuka z chyba 2015 albo 2016 miała gumę, co mocno stwardniała z czasem a te aktualne silikonowe są bardzo sprężyste i takie ślisko świecące, po zakupie nowego aero sam miałem ten efekt zaskoczenia jak to lekko chodzi.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1887 dnia: 16 Grudzień 2021, 09:49:07 »
dość swobodnie przechodzi przez AP
Ale działa ok? Nie przepuszcza wody? To tylko się cieszyć, ze lekko chodzi. Ja miałem w starym AP z 2018 chyba, taką twarda gumę jeszcze - wyciągnąć to do użycia to było wyzwanie, trzeba było zwilżyć wodą.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1888 dnia: 16 Grudzień 2021, 12:25:56 »
dość swobodnie przechodzi przez AP
Ale działa ok? Nie przepuszcza wody? To tylko się cieszyć, ze lekko chodzi. Ja miałem w starym AP z 2018 chyba, taką twarda gumę jeszcze - wyciągnąć to do użycia to było wyzwanie, trzeba było zwilżyć wodą.

No właśnie miałem podobne wspomnienia dlatego się zdziwiłem, ale działa ok wody nie popuszcza i nie przeskakuje.
Po prostu widziałem mnóstwo podrób za pare zł. na Aliexpress czy Shopee dlatego zaświeciła mi się lampka alarmowa, tu bardziej chodzi o zdrowie niż o to czy gumka jest miększa czy twardsza cholera wie z czego majfrendy robią te tanie zamienniki.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2021, 12:29:57 wysłana przez k3lt »

Offline piotr1015

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Bialetti, Kazak Rota
  • Młynek: Eureka mignon
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1889 dnia: 19 Kwiecień 2022, 17:51:45 »
Witam, czy ktoś używa Kazak tury w parze z aeropressem?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi