Autor Wątek: Czajnik Doctor Hetzner  (Przeczytany 17583 razy)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Czajnik Doctor Hetzner
« dnia: 05 Marzec 2018, 09:28:39 »
Witajcie uzależnieni od kawy :)

Pomęczyłem Was trochę na forum. Cały czas zastanawiałem się nad tym czy zwykły czajnik z regulacją temperatury nie będzie odpowiedni. Skoro czajnik z regulacją temperatury, to co z wylewką? No więc ktoś zaproponował metodę pałeczkową. Ale to wciąż półśrodek.
Czytam cały wielki post z porównaniem czajników Bonavita I Brewista. A to coś rdzewieje (mocowanie wylewki, modelu nie pamiętam), tam coś pęka (rączka, ale nie pamiętam w którym modelu).
Wydaje mi się, że czajnik za ponad 400zł powinien być zdecydowanie wolny od takich zwykłych mankamentów. Średni koszt czajnika z regulacją temperatury np. jakiś tefal, to ponad 200zł - nie posiada dedykowanej wylewki typu "gooseneck" W wątku ktoś z forum wspomniał o czajniku Doctora Hetznera.

No i oto jest :)

Specyfikacja:
Power: 1850-2200w 220-240V
Capacity: 1,0L
Screen: LED Screen
Material: Stainless steel Strix controller
Hertz: 50Hz

W pojemniku powinien być jeszcze "gift" bo tak napisano na opakowaniu, jednak go nie było.

Na razie suche zdjęcia czajnika bez uwagi na detale, bo umówiłem się póki co po świeżą kawę z lubelskiej palarni i na testy aeropressu z kolegą z forum który narobił bigosu i wciągnął mnie w kawowy świat :)
Jak wrócę skupię się na detalach czajnika, zmienię obiektyw i zrobię bardziej szczegółowe zdjęcia :)

DSC_0619.JPG

DSC_0620.JPG

DSC_0623.JPG
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Marzec 2018, 10:37:10 »
Fajniutki :ok:

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marzec 2018, 15:19:18 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Marzec 2018, 15:20:49 »
Ładny, ale trochę mało pojemny...

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marzec 2018, 15:28:02 »
Ja mam litrowy Hario Buono i nie narzekam na zbyt małą pojemność. Dla jednej osoby to aż nadto.

Offline mateusz.gor

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Aeropress, frenchpress, v60, kawiarka
  • Młynek: Porlex Tall z modyfikacjami
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marzec 2018, 15:28:32 »
Czy trzeba się przestawić na myślenie w Kelwinach?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Marzec 2018, 15:40:27 »
Regulacja skoku jest co 5C, prawda to? Zastanawia mnie czy polewanie jest w miarę poręczne i jak z dokładnością temperatury.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Marzec 2018, 15:40:51 »
Czy trzeba się przestawić na myślenie w Kelwinach?
Nie trzeba. Wskazanie jest w celsjuszach :)

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Marzec 2018, 15:45:35 »
Też mam Hario i narzekam ;). Za mały.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Marzec 2018, 15:54:50 »
Regulacja skoku jest co 5C, prawda to? Zastanawia mnie czy polewanie jest w miarę poręczne i jak z dokładnością temperatury.
Nie, regulacja jest co jeden stopień celsjusza, ale póki co po wstępnych testach nie jest to jakiś super dokładny pomiar temperatury i juz wiem, ze będę musiał brać poprawkę na to.
Krótkie naciśnięcie +, -, to skok co stopień, a długie naciśnięcie to skok co 5'C.

Gdyby ktoś z Lublina miał np. Brewiste to chętnie bym zrobił test porównawczy :)

Kolejnym zauważalnym mankamentem jest fakt, że z racji umieszczenia panelu sterowania w rączce, po wzięciu czajnika w rękę następuje przerwa w dostawie prądu do panelu  a więc wcześniej zadane ustawienie się resetuje. To nie jest jakiś super problem ponieważ ustawienie jest realizowane przyciskiem począwszy od 100'C.

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marzec 2018, 21:08:19 »
W wątku ktoś z forum wspomniał o czajniku Doctora Hetznera.

Czyli jestem ktoś :mrgreen:

Napisałem swego czasu co nieco w tamtym wątku, również małe porównanie z Brewistą.

Obecna cena jest dość korzystna, można śmiało brać pod uwagę jako alternatywę. Mój egzemplarz niestety szybko zakończył żywot, ale Amazon nie robił problemów ze zwrotem pieniędzy.

Jeśli tylko Twój nie padnie równie szybko, to powinieneś być zadowolony ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marzec 2018, 21:26:43 »
To żeś go pocieszył  :mrgreen:

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Marzec 2018, 21:27:27 »
W wątku ktoś z forum wspomniał o czajniku Doctora Hetznera.

Czyli jestem ktoś :mrgreen:

Napisałem swego czasu co nieco w tamtym wątku, również małe porównanie z Brewistą.

Obecna cena jest dość korzystna, można śmiało brać pod uwagę jako alternatywę. Mój egzemplarz niestety szybko zakończył żywot, ale Amazon nie robił problemów ze zwrotem pieniędzy.

Jeśli tylko Twój nie padnie równie szybko, to powinieneś być zadowolony ;)
Aaa, to byłeś Ty :) wybacz, ale jeszcze jestem tu nowy i musisz wybaczyć mi moje kiepskie maniery, a tak na prawdę to dużo czytam tu na forum i nawet jak zwrócę uwagę kto co napisał to czytając parę setek postów później za Chiny nie mogę sobie przypomnieć, ważne ze zostało w głowie :)

Brakuje mi jedynie na forum jeszcze badań zewnętrznym termometrem temperatury wody w stosunku do tego co wskazują podstawki brewity, bonavisty i jesli ktoś ma to hario buono z elektroniczna podstawka.

Dla małej ilości wody pomiar temperatury był mało zadowalający, jednak szybkość grzania wody jest rewelacyjna. Pytanie na ile moj termometr sprawdzający jest dokładny...

Ale testy będą trwały :)

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marzec 2018, 21:44:35 »
Przy zalaniu poniżej 0,5 l raczej nie ma szans żeby dobrze działała regulacja temperatury, tzn żeby zatrzymywała grzanie w odpowiednim momencie .

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik Doctor Hetzner
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Marzec 2018, 16:26:50 »
Zmotywowany czytaniem postów w temacie o konewkach... napisałem tam post, który świetnie pasuje pod moim czajnikiem ;) Ale może to będzie jakiś zalążek do testów innych czajników/konewek? :)

Tak się zastanawiałem jak zmierzyć wypływ wody z różnych konewek, aby ocenić która zwartym strumieniem daje większą precyzję. Moim skromnym zdaniem precyzja jest wówczas kiedy mamy możliwość polać kawę tak jak chcemy, kiedy wylewająca się woda leci w sposób zwarty i stosunkowo wolno wypływa z wylewki (aby nie było chlust, a tu jedno nalanie i 50g wody na kawie w jednym miejscu, bo nie spodziewaliśmy się że tak szybko poleci).

Wymyśliłem, że wystarczy nalać do dzbanka, czajnika, konwewki 1000g wody i nalać do dowolnego naczynia przez określony czas. To pozwoli się wszystkim zorientować z czego jak leci woda (oczywiście pod kątem ilościowym), bo sam strumień oraz to czy nie obcieka wylewka przy małym ciśnieniu/przechyleniu to już są inne cechy niemieszczące się w kategorii ilościowej.

I tak. 1000g wody. Czajnik przechylony maksymalnie w taki sposób że woda dotarła do górnej pokrywki. W takim stanie na maksymalnej mocy wylewki wylało się z czajnika 475g wody w czasie 20 sekund. To oznacza, że w ciągu sekundy popłynęło ponad 23 gramy wody.

Dobrze, teraz czas na wyimaginowane polewanie lekkim strumieniem wody, tak na granicy jego załamywania się. Do tego celu nalałem znowu 1000g wody aby zmienne wyjściowe były nie tak zmienne. Akurat parzyłem sobie własnie kawę w Kalicie. Więc aby zachować naturalne granice wymiaru drippera skorzystam z niego, starając się delikatnie polewać już zaparzoną co prawda kawę i ocenić ile wody wypływa z czajnika w określonym czasie. Jest to w pewnym sensie miarą precyzji tego czajnika.

Udało mi się napełnić dripper do pełna, starając zachować się taki strumień wody, który pozwolił mi kontrolować to gdzie leję wodę w 15 sekund nalewając 94g wody. Strumień wody nie załamywał się, dzięki czemu nie siusiał tam gdzie chciał, tylko kierował się tam gdzie ja chciałem własnym pędem/ciśnieniem.  Licząc najprościej jak się da to wypłynęło z czajnika 6,26 grama wody w ciągu sekundy. Oczywiście to jest wynik bardziej średni niż we wcześniejszym pomiarze ponieważ tutaj już stabilizowałem w czasie strumień wody oraz kręciłem wylewką, aby skutecznie rozlać wodę na całą kawę.

Zatem czy ten czajnik jest precyzyjny i czy tego oczekuje jego przyszły nabywca? Nie wiem. To mój pierwszy czajnik i ja nie mam porównania. Ale teraz każdy z użytkowników innych czajników i/lub konewek może to zmierzyć w podobny sposób i da nam to wszystkim jakiś ogląd z czego co jak leci :) :) ;) :)

EDIT: a właśnie. Wymiary! Średnica zewnętrzna wylewki wynosi 8mm, zaś otwór którym wylewa się woda wynosi 6,35mm.
A wygląda tak:
P1240096.JPG
P1240097.JPG
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2018, 16:35:59 wysłana przez Bartus_M »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi