Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 227115 razy)

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #720 dnia: 09 Lipiec 2021, 09:46:34 »

Palarnia: Qualia
Kawa: Burundi Nemba

Ciekawy byłem kaw z Qualii i wreszcie udało mi się dorwać dwie paczki. Na pierwszy ogień poszła Burundi Nemba. Jestem pod wrażeniem - ma przyjemny, słodkawy i złożony smak. Kapitalnie sprawdza się w zasadzie w kazdej metodzie zaparzania. Najprzyjemniejsze efekty uzyskałem stosując dwie poniższe metody:

Kalita Wave 155 - 14 g kawy / 200 ml H2O o temperaturze ciraca 94C - 50 ml pierwsze zalanie, a po 30 s dolewam jednym ciagiem do 200 ml. Za kazdym razem wychodzi słodko, przyjemnie i, faktycznie, lekko herbaciano. Nie jest to może Wietnak K'Ho z Blendu ale lubię takie smaki.

Cafec Flower Dripper z Lily Driper - 18 g kawy / 260 ml H2O - pierwsze zalanie 60 ml, a później dwa kolejne po 100 ml - mniej słodko niż z Kality, bardziej wytrawna w smaku, lepiej czuc obiecane winogrona.

Krótko mówiąc - świetna kawa, na plus bardzo ładne opakowanie (żółty to mój ulubiony kolor).

skansen

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #721 dnia: 13 Lipiec 2021, 18:24:12 »
Hausbrandt Qualita Rossa
Na kawę trafiłem przypadkiem we włoskim markecie. Jako, że lubię kawy z tej palarni postanowiłem wziąć kilka paczek na próbę. Stopień wypalenia tej kawy jest często określany jako średni, ja zakwalifikowałbym jako ciemne palenie, ale do popiołu trochę brakuje... Ziarenka pozwalają uzyskać obfitą i trwałą cremę. Espresso ma lekko wyczuwalne nuty czekolady. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że kawa ta ma wysoką zawartość kofeiny, sam też bym ją tak określił. Mogę ją zarekomendować jako mocną kawę pobudzającą...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #722 dnia: 26 Lipiec 2021, 13:03:46 »
Synestezja - Kolumbia Puerto Alegre Natural
Pierwsza z nowych Kolumbii. Żeby zabrzmieć młodzieżowo powiedziałbym, że o takie kawy nic nie robiłem. Po otwarciu rodzynki, rum, winogrona może, bardzo aromatycznie, dla niektórych może nawet za bardzo. Zaparzona w Chemexie dostarcza kolejnych wrażeń, ale też wyzwań - smak jest bardzo, ale to bardzo absorbujący, przypomina ziarno kakaowca Criollo. W zeszłym roku podobną kawę zaserwował nam GoodCoffee, wcześniej była Uganda Mzungu, teraz mamy nową królową. Oby jak najdłużej była w ofercie.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #723 dnia: 01 Sierpień 2021, 13:06:21 »

Palarnia: Qualia
Kawa: Kolumbia Finca El Arroyo

Druga kawa z Qualii. I totalny zawód. Uwielbiam kawy z Kolumbii , ale ta jest kwaśna i nijaka. Parę razy udało mi się uzyskać z niej poprawny napar, ale na pewno ponownie jej nie kupię.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #724 dnia: 01 Sierpień 2021, 13:12:08 »

Palarnia: Blend
Kawa: Etiopia Chelichele

Co tu dużo mówić, kapitalna kawa, pyszna i ciekawa. Napar jest taki lekko owocowy, ale bardziej wytrawny niż słodki. Ciekawie wychodzi w dripie, w aeropressie, w kawiarce. W gruncie rzeczy broni się w każdej metodzie. Mnie najbardziej smakuje jako shocik z Cafelat Robota. Eksplozja smaków.



Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #725 dnia: 01 Sierpień 2021, 13:16:24 »
Palarnia: Blend
Kawa: Chiny Yirong

Całkiem interesująca kawa, ale skłamałbym pisząc, że powaliła mnie na kolana. W dripie i aeropressie wychodzi przeciętna i płaska (inna rzecz, że nie eksperymentowałem tutaj - zaparzyłem ją stosując metodę do jasnych wypałów), w shocie (Cafelat Robot) słodka, lekko kakaowa, przyjemna. Najciekawsze napary uzyskałem w kawiarce - czuć w tej metodzie intrygującą i lekką kwaskowość przechodzącą w słodycz. Czad!


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #726 dnia: 12 Sierpień 2021, 10:30:24 »
Palarnia: Blend
Kawa: Etiopia Chelichele

Co tu dużo mówić, kapitalna kawa, pyszna i ciekawa. Napar jest taki lekko owocowy, ale bardziej wytrawny niż słodki. Ciekawie wychodzi w dripie, w aeropressie, w kawiarce. W gruncie rzeczy broni się w każdej metodzie. Mnie najbardziej smakuje jako shocik z Cafelat Robota. Eksplozja smaków.

Podbijam. Napar wychodzi przednio w V60 i jestem tak zauroczony, że chyba nawet nie będę próbował w innych metodach. Obawiałem się trochę tej obróbki i opisu rumu w profilu, gdyby miał gdzieś pojawić się alkoholowy posmak. Niesłusznie, nic nie zanotowałem. Ta wytrawność to zdecydowanie herbacianość. Mi bardzo pasuje, ale zakrywa bardzo dużą słodycz kawy. Zdecydowanie trzeba dać ostygnąć by uwypuklić jej smaczki. Podobna do Wietnamu choć w tamtej byłą dużo większa kwasowość, tutaj jednak jest słodziej.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #727 dnia: 23 Sierpień 2021, 20:02:18 »
Lavazza la reserva de tierra selection, espresso

Espresso raczej włoskiego typu, migdały, mleczna czekolada. :)
Arabika palona na mokro, mieszanka z Ameryki Środkowej i Południowej.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #728 dnia: 23 Sierpień 2021, 21:12:05 »
Arabika palona na mokro,

😂😂😂😂
mieszanka z Ameryki Środkowej i Południowej.
Czyli pewnie odpady z Brazylii i Meksyku 🤮
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #729 dnia: 24 Sierpień 2021, 17:38:17 »
jakieś merytoryczne uwagi? opierasz się na jakiś podstawach czy masz niskie poczucie własnej wartości?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #730 dnia: 24 Sierpień 2021, 19:33:43 »
Co to znaczy: palona na mokro?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #731 dnia: 24 Sierpień 2021, 21:18:07 »
To jest pytanie, ja uznałem, że ktoś z marketingu źle przetłumaczył ale nie, na anglojęzycznej stronie lavazzy nie znalazlem nic, co by to sugerowało. Głównie bredzą standardowo o powolnym paleniu w tradycyjnej palarce bębnowej, bo jak każdy wie, długo znaczy lepiej, można się upewnić, że żadnemu ziarenku się nie upiecze i zwęglą wszystkie ;)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #732 dnia: 24 Sierpień 2021, 21:24:44 »
Piłem nie dawno podobną mieszankę lavazza itera bio, to prawie wszystkie ziarenka były z obu końców zwęglone, jak kiedyś usłyszałem, to typowy błąd początkującego "palacza"

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #733 dnia: 24 Sierpień 2021, 21:26:19 »
W sumie niektorzy opryskują fest ciemne wypadły wodą, żeby szybciej wychłodzić ale tak spryskiwaczem, nie że z szlaucha :D Tim kiedyś o tym wspominał, tylko raczej to niewiele znaczący proces technologiczny, ciężko się tym chwalić ale marketing wszystko łyknie :)

Offline haka Kobieta

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: Kazak Rota, aeropress, clever dripper, V60
  • Młynek: C40, xeoleo
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #734 dnia: 24 Sierpień 2021, 21:49:36 »
ktoś z marketingu źle przetłumaczył

Ktoś z marketingu przetłumaczył jeszcze gorzej.
Gdzie na polskiej stronie jest:
Wyjątkowa mieszanka na bazie kolumbijskich ziaren Arabiki, palonych na mokro.

tam w angielskiej wersji znajdziemy:
A unique blend of natural and washed Arabica

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi