Autor Wątek: QuickMill i problem z kolbą  (Przeczytany 3959 razy)

Offline maurer-m1

  • Wiadomości: 6
QuickMill i problem z kolbą
« dnia: 08 Grudzień 2017, 23:12:33 »
Witam,

Potrzebuję rady doświadczonych Kolegów. Nie ukrywam, że jestem całkiem świeży w tym espresso światku i nie wiele mam wiedzy na na temat sprzętu, a przede wszystkim niuansów z nim związanych.
Otóż posiadam od pewnego czasu ekspres QM i wraz z nim dostałem kolbę  ze stalowym uchwytem filtrów - stalowy element tłoczony.
kolba stal.jpg
W środku ma ona dokładnie 60.25 mm średnicy co sprawia, że filtry (obydwa tak samo), które mają zewnętrzną średnicę 59mm z małych haczykiem "latają" luźno w kolbie. Za każdym razem jak chcę opróżnić sitko z ciastka cały komplet ląduje w pojemniku... strasznie wkurzające to jest.
Chciałem więc kupić porządny portafilter - komplet z sitkami, o taki:
kolba mosiądz.jpg
ale oczywiście jest problem żeby gdziekolwiek go znaleźć. O ile ekspresy QM są w polskich sklepach dostępne, o tyle już kolby nie bardzo - niby najbardziej popularny rozmiar 58mm,  ale te 3 "uszy" (nie wiem jak nazwać te elementy) najwyraźniej robią różnicę.
Mam więc prośbę o wsparcie:
- może orientujecie się, czy system QM jest kompatybilny z jakąś inną marką? - Carimali ma podobnie wyglądający portafilter ,,, ale nie wiem czy kompatybilny
- może wiecie gdzie mógłbym ewentualnie takie filtry w Polsce kupić w rozsądnej cenie? W zachodnim sklepie znalazłem za 59Euro + kilkanaście euro przesyłka ...
- może wiecie w czym tkwi problem z moim obecnym zestawem ? Czy  mam coś źle skompletowane? może filtry nie takie?
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2017, 23:18:12 wysłana przez maurer-m1 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Grudzień 2017, 07:58:44 »
A masz w swojej kolbie w środku taki sprężynujący drut. Ma on za zadanie trzymać sitko. W kolbie siedzi w tym rowku w środku. Jest uniwersalny i dostaniesz go bez problemu - https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/Sprezyna-do-kolby/574
LMWDP #469

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:55:30 »
A masz w swojej kolbie w środku taki sprężynujący drut
Na zdjęciu widać, że w tej kolbie nie ma rowka, więc ten drut nie ma racji bytu. W niektórych kolbach bez tego rowka były dźwigienki blokujące wypadanie sitka z PF-a. Na tym zdjęciu widać właśnie taką dźwigienkę. Może jest zbyt krótka?
Potrzebuję rady...
Kiedyś założyłem wątek o wymiarach kolb. Wątek umarł i nikt nie wpisuje wymiarów kolb z posiadanych ekspresów. Ten wątek jest TU Jeśli możesz, zmierz swoją kolbę dokładnie i wpisz do tego wątku. Na pewno się komuś przyda taka informacja. Może też ktoś pomierzy według schematu swoją kolbę i poda z jakiego to ekspresu?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Grudzień 2017, 13:45:42 »
W środku ma ona dokładnie 60.25 mm średnicy

Nie jest źle, tylko nie podawaj wymiarów kolby. Gniazdo, czyli wymiar wzięty z grupy obawiam się, że może być bardziej pomocny w dopasowaniu pod ten cel kolby Carimali.
Mam oryginalne stare i nowe podróbki tych kolb które różnią się miedzy sobą wymiarami.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline maurer-m1

  • Wiadomości: 6
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Grudzień 2017, 18:46:41 »
A masz w swojej kolbie w środku taki sprężynujący drut. Ma on za zadanie trzymać sitko. W kolbie siedzi w tym rowku w środku. Jest uniwersalny i dostaniesz go bez problemu
Niestety nie ma w  mojej kolbie miejsca na taki drut/sprężynę.

Kiedyś założyłem wątek o wymiarach kolb. Wątek umarł i nikt nie wpisuje wymiarów kolb z posiadanych ekspresów. Ten wątek jest TU Jeśli możesz, zmierz swoją kolbę dokładnie i wpisz do tego wątku. Na pewno się komuś przyda taka informacja. Może też ktoś pomierzy według schematu swoją kolbę i poda z jakiego to ekspresu?

Ok - dzisiaj umieszczę tam wyniki swoich pomiarów

W środku ma ona dokładnie 60.25 mm średnicy

Nie jest źle, tylko nie podawaj wymiarów kolby. Gniazdo, czyli wymiar wzięty z grupy obawiam się, że może być bardziej pomocny w dopasowaniu pod ten cel kolby Carimali.
Mam oryginalne stare i nowe podróbki tych kolb które różnią się miedzy sobą wymiarami.

No dobrze - w takim razie jak na zdjęciu poniżej - średnica zewnętrzna "po kołnierzu" to 69.80 mm, czyli powiedzmy 70 mm. Wewnętrzna jak już wcześniej pisałem to 60.25 mm. Ucho wystaje poza kołnierz ok. 6 mm. Głębokość czy tez raczej wysokość ścianki bocznej uchwytu to 23 mm (nie liczę głębokości stożka).

kolba stal.jpg

Szczerze mówiąc, to ta dźwigienka niby blokująca jest do niczego - absolutnie nie ma szans unieruchomić filtr za jej pomocą .
 

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Grudzień 2017, 20:19:30 »
Jak chcesz bazować tylko na kolbie, ok.

Maurer-m1                                                         
Śred. zew. 70 mm
Szer. zaczepu 6 mm
23 mm to pojemność, pomijamy.

Carimali.
Śred. zew. 68,4 mm
Szer. zaczepu 6 mm


Brakuje 1 wymiaru. Odwróć kolbę wylewką do góry. Mam być płasko pod sitkiem podczas pomiaru.
W tej pozycji zmierz wysokość zaczepu od góry ku dołowi czyli do płaszczyzny na której opiera się sitko. Wyjdzie nam wtedy głębokość.
Carimali.
Głębokość zaczepu 8,5 mm.

EDIT.

Szczerze mówiąc, to ta dźwigienka niby blokująca jest do niczego - absolutnie nie ma szans unieruchomić filtr za jej pomocą .

Zapomniałem o tym wspomnieć. A nie jest to zabezpieczenie przed wypięciem kolby na wskutek wpięcia jej w grupę z zbyt dużą siłą, lub z normalną z przyczyny zużycia uszczelnienie. :mhh:
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2017, 20:47:18 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline maurer-m1

  • Wiadomości: 6
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:28:38 »
No a u mnie ta głębokość to 10 mm.

W sumie to wygląda na to, że Carimali powinien zagrać :) Bardzo Ci dziękuję Tedi za pomoc. Tak jak mówisz - sprawdzę jeszcze wymiary gniazda - gniazdo też jest elementem tłoczonym - tutaj zdjęcie:
bajonet-820.jpg20161019_163610_resized.jpg

Te 1,5 mm różnicy na głębokości zaczepu nie powinno mieć aż tak istotnego wpływu, a to dlatego, że w QM uszczelnienie jest nieco inne niż w większości ekspresów - otóż jest tutaj oring, który po zapięciu kolby "wchodzi w koszyk filtra" i uszczelnia go niejako od środka po wewnętrznej średnicy filtra:
Bez tytułu.jpg

uszczelnienie więc działa w dość szerokim zakresie pozycji.




Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Grudzień 2017, 08:50:28 »
Te 1,5 mm różnicy na głębokości zaczepu nie powinno mieć aż tak istotnego wpływu, a to dlatego, że w QM uszczelnienie jest nieco inne niż w większości ekspresów - otóż jest tutaj oring, który po zapięciu kolby "wchodzi w koszyk filtra" i uszczelnia go niejako od środka po wewnętrznej średnicy filtra

Kiedyś trochę poświeciłem swojego czasu na adopcję uszczelki stożkowej zamiast płaskiej, działała ona pod względem uszczelnia podobnie do Twojej. Te rozwiązanie zadanie spełniło doskonale. Na plus, znacznie mniej trzeba użyć siły by kolbę  wpiąć w grupę.
Pozostaje nam jeszcze te minus 1,5 mm od wymiaru oryginału. (Szkoda, że ta wartość nie jest na +)  Moim zdaniem kup kolbę a gdyby był nadal problem, to pozostanie nam jeszcze kilka rozwiązań by się z tym uporać.

Kolba
https://www.atp-czesci.pl/kolby-portafiltro/11668-uchwyt-filtra-carimali-1165011.html?search_query=1165011&results=1
Drut
https://www.atp-czesci.pl/sprezyny/29955-filter-blocking-spring-o-100-mm-inox-1250101.html?search_query=carimali&results=302

Sitko, koniecznie boki płaskie bez przetłoczenia na zewnątrz które służy do blokowania sitka przez drucianą sprężynę.

Reszta to standard. Raczka gwint M10, wylewka 3/8 cala.

« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2017, 08:55:39 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline maurer-m1

  • Wiadomości: 6
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Grudzień 2017, 17:10:47 »
Kupione :) - ciekawe jak będzie

Offline Wielgosie

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Rocket classic
  • Młynek: Mazzer lux
Odp: QuickMill i problem z kolbą
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Czerwiec 2021, 22:27:33 »
Stary temat ale ciekawi mnie zakończenie tej przygody ;)
Wiec czy  pasowało?  :ok: :NO:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi