Autor Wątek: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT  (Przeczytany 24401 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Marzec 2021, 16:42:42 »
i  po 2  minutach straci go ok. 80 proc.

Po 2 minutach już dawno jest po kawie ;)

Moim zdaniem warto poświęcić dosłownie moment aby zadbać o właściwą dystrybucję kawy w sitku. Im lepsza dystrybucja tym bardziej równomierna ekstrakcja, a w konsekwencji lepsza kawa w filiżance.



Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Marzec 2021, 16:54:00 »


Moim zdaniem warto poświęcić dosłownie moment aby zadbać o właściwą dystrybucję kawy w sitku. Im lepsza dystrybucja tym bardziej równomierna ekstrakcja, a w konsekwencji lepsza kawa w filiżance".


Ja z kolei mam doświadczenia, że decyduje świeżość kawy i  nawet przy teoretycznie mniej dopieszczonej dystrybucji ekstrakcja jest wówczas wzorowa. Tyle że ja od lat  nie pijam kawy  starszej niż tydzień. Oczywiście, warunkiem  dodatkowym, ale koniecznym, jest ogarnięcie swojego ekspresu. O dobrym młynku przez grzeczność nie wspominam, bo to oczywiste.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Marzec 2021, 17:08:57 »
Odpuszczamy sobie całą tę  kawową liturgię

Jak posiadasz npf, to nagraj filmik z ekstrakcją, wtedy uwierzę jak biblijny Tomasz, że nie stosujesz tej lekceważonej przez Ciebie kawowej "liturgii" i równomiernie masz zaparzoną mielonkę w sitku.
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Marzec 2021, 17:09:09 »
Większość pewnie nie pije kawy świeższej niż tydzień aby ta mogła pozbyć się CO2...

Oczywiście co kto lubi 😉

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Marzec 2021, 17:38:22 »
Tyle że ja od lat  nie pijam kawy  starszej niż tydzień.

Może do alternatyw, bo na espresso, to przeważnie będzie za szybko. Często po 2 - 3 tygodniach od palenia espresso jest najlepsze.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Marzec 2021, 18:00:41 »
@ROSS JB jak to robisz, że nie pijesz kawy starszej niż tydzień? Kupujesz "prosto z pieca" i wypijasz w ciągu 6 dni i znowu kupujesz? Czy zbyt dosłownie Cie zrozumiałem? Większość osób jednak woli gdy kawa chwilę odpocznie, parę, paręnaście dni. Wtedy też spokojniej przebiega ekstrakcja.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Marzec 2021, 18:21:26 »
Myślę, że Ross pali kawę osobiście: " roaster Gene Café".

Idąc tokiem myślenia, że każda sekunda jest na wagę złota, należałoby korzystać z pojedynczych sitek (mała doza, szybki przemiał), wyeliminować tampingu, zrezygnować z pre-infuzji i tak dobierać przemiał aby ekstrakcja była stosunkowo szybka.

Wydaje mi się, że jednak poświęcenie parunastu sekund na dystrybucję, tamping ma sens, nawet w przypadku najlepszych młynków. Plusy przesłonią minusy.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Marzec 2021, 18:32:27 »
Faktycznie, nie zerknąłem w stopkę, nie mam takiego nawyku by to czytać. To by wiele wyjaśniało.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Marzec 2021, 23:03:46 »
Odpuszczamy sobie całą tę  kawową liturgię

Jak posiadasz npf, to nagraj filmik z ekstrakcją, wtedy uwierzę jak biblijny Tomasz, że nie stosujesz tej lekceważonej przez Ciebie kawowej "liturgii" i równomiernie masz zaparzoną mielonkę w sitku.



Jak biblijny Tomasz powiadasz? Błogosławieni, który nie widzieli i uwierzyli.  :lol2:  W sieci mnóstwo filmów, które to pokazują, u mnie dokładnie też tak to wygląda. W sumie raczej nudne, ale niektóry lubią nurkować pod ekspres i oglądać ekstrakcję. Przy pierwszym użyciu NPF-a też tak robiłem ― co wyznaję ze skruchą.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Marzec 2021, 23:12:33 »
@ROSS JB jak to robisz, że nie pijesz kawy starszej niż tydzień? Kupujesz "prosto z pieca" i wypijasz w ciągu 6 dni i znowu kupujesz? Czy zbyt dosłownie Cie zrozumiałem? Większość osób jednak woli gdy kawa chwilę odpocznie, parę, paręnaście dni. Wtedy też spokojniej przebiega ekstrakcja.

Od wielu lat palę domu. Kończy się kawa to wypalam kolejne 400 g.  Istnieją rozbieżne opinie, ile dni po wypaleniu kawa jest świeża. Inaczej mówią właściciele palarni, inaczej  np. dystrybutorzy  włoskich mieszanek w Europie.  Na Home Barista zdaje się są najbardziej surowi i dogmatyczni w tym względzie.  Ja trzymam się jednej reguły,  przez 12 godzin po wypaleniu  pojemnik z kawą  jest otwarty, bo   ziarno pozbywa się CO2.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Marzec 2021, 23:17:25 »

Wydaje mi się, że jednak poświęcenie parunastu sekund na dystrybucję, tamping ma sens, nawet w przypadku najlepszych młynków. Plusy przesłonią minusy.

Masz oczywiście rację, tyle że po latach robi się to  automatycznie i trwa  krócej niż opis  tych czynności na  forum. Warto przyjrzeć się zawodowcom.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Marzec 2021, 23:43:49 »
biurowe spinacze i korek od whisky
Użyj drutu nierdzewnego 0,30mm. Będziesz zszokowany różnicą.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Marzec 2021, 08:23:33 »
@ROSS JB czy to jest tak, że im ciemniej palone, tym dłużej może leżeć?zgaduje, że tak.
Fajna sprawa z tym domowym paleniem. Może kiedyś też uda mi się za to zabrać. Póki co za dużo innych obowiązków.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Marzec 2021, 09:12:55 »
Używanie takiego gadżetu, jak mało by nie kosztował (oraz jak droga-tania byłaby przesyłka),  jest szkodliwe

Szkodliwe są takie opinie kawowego snoba. Wiadomo ze kawa się zmienia - ulatnia się CO2, ulatniają się najlżejsze związki aromatyczne. Ale twierdzenie że to źle to głupota. To tak jakby twierdzić że najlepsze jabłka są te zerwane prosto z drzewa. Zresztą na HB też jest pełno wątków o tym, tylko widać wybierasz z nich tylko to co ci pasuje. Dziwne że takie rzeczy wypisuje ktoś kto sam pali kawę.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: LONDINIUM distribution tool - narzędzie do WDT
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Marzec 2021, 09:29:09 »
Po zmieleniu kawa w szybkim tempie zaczyna tracić  CO2 i  po 2  minutach straci go ok. 80 proc.

To Twoje obserwacje czy podasz źródło? Tak czy inaczej to bzdura :) bo to znaczyłoby ze jeśli ktoś mieli młynkiem ręcznym pod espresso to pije popłuczyny. Rao pisał, ze gdy zaraz po paleniu chce zrobić cupping to mieli kawę i zostawia na godzinę, to „postarza” kawę o około 5-7 dni. W HAYB robią podobnie. Z tym, ze oni mielą na ikejach, a nie domowym sprzęcie. Na Sensory sca robiliśmy test 15 minut na espresso. Jeden shot zmielony od razu, drugi 15 minut wcześniej - kazdy wyczuł roznice, ale była totalnie pomijalna.
Jestem pewien, ze na domowym sprzęcie 2 minuty nie maja żadnego znaczenia, chyba ze efekt placebo
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi