Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1531199 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7065 dnia: 26 Kwiecień 2021, 12:34:49 »
Tak, tak. Właśnie czeka na spakowanie ;). Na początku był jeden mikrolot, ostatnio zaś nieco inny mikrolot z tejże plantacji. Oba niesamowite, ale drugi chyba bardziej nietypowy -- i ten pewnie testujesz :). Nie wiem jeszcze niestety na czym polega ta "kontrolowana" fermentacja. Może ktoś mógłby nam ten temat nieco przybliżyć?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7066 dnia: 26 Kwiecień 2021, 16:28:31 »
Kto zgadnie co to za arystokraci dziś do nas zawitali?



Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7067 dnia: 26 Kwiecień 2021, 16:29:55 »
Jordis :) ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7068 dnia: 26 Kwiecień 2021, 16:30:33 »
Myślałem, że to będzie nie lada zagadka ;). Myślę, że te "czeskie czekolady" mają w sobie coś, czego naszym rodzimym jeszcze trochę brakuje. Oprócz tabliczek kupiłem sobie trochę ziaren i znowu jestem zachwycony. Kakao Jordis jest wypalone tak, że niczego tu nie brakuje :redface:. Jest trochę ciemniej niż w stylu Michaeli, ale można wyczuć również fajną kwaskowatość. Czekolady Jordis są znacznie bardziej "popowe", popularne, bo parę tabliczek to istne szlagiery: wyłożone po brzegi kruszonym ziarnem kakao. W ofercie Jordis nie ma za dużo ideologii single-origin -- w większości mamy do czynienia z mieszankami. Jest więc "setka" (100%), "tmava" (ciemna 77%), są tabliczki z nibsami: biała, mleczna i ciemna, np. taki odlot: ciemna z pomarańczami i imbirem. Dla porównania z czekoladami od Michaeli kupiłem trochę Tanzanii Kokoa Kamili 75%. Wkróce to jakoś poukładam i będzie można zrobić sobie cupping czekolad (polsko-czeski).
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2021, 17:48:31 wysłana przez Antonio »

Offline SZWED557

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: LELIT ANNA PL41E, V60, Aeropress, French Press
  • Młynek: Eureka Mignon Classico, Rhinowares, 1Zpresso Q2, Comandante C40 MKIII
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7069 dnia: 27 Kwiecień 2021, 12:33:54 »
Czy Pink Bourbon z Kolumbii zawita u Was w tym sezonie?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7070 dnia: 27 Kwiecień 2021, 12:52:25 »
Nie wiem, niewykluczone. Na razie jednak nie. Tyle tych pięknych kaw, że nie wiadomo za co się zabrać ;).

Offline czarodziejnocy

  • Wiadomości: 13
    • Analityka mobilna
  • Ekspres: Ascaso Arc
  • Młynek: Graef CM 702
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7071 dnia: 28 Kwiecień 2021, 09:24:08 »
Hej, będzie jeszcze promo odswieżane dzisiaj? Mam już w koszyku to co chciałem i się waham czy czekać, żeby coś dobrać :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7072 dnia: 28 Kwiecień 2021, 20:02:45 »
Na pewno więcej różnych "promocyj" będzie w najbliższej przyszłości. Ostatnio nie ogarniam zasobów naszego sklepu, bo szybko się zmieniają. Może jutro zdołam wszystko sprawdzić i posegregować.

Dziś wprowadziłem do kategorii "akcesoria" parę fajnych rzeczy. Polecam ten blaszany dripper z Italii: -->> Flower dripper. Sam korzystam z niego od wielu już miesięcy i nie zamienię na nic innego.

"Na stanie" są już wspomniane "czekoladowe stwory" z Jordis Chocolate. To taki mały powrót do nas po 3 chyba latach. Mają te czekolady jakąś swoją klasę, nie są też bardzo drogie w porównaniu np. z naszym Beskidem. Tak czy owak polecam :).

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7073 dnia: 29 Kwiecień 2021, 00:33:47 »
Dziś wprowadziłem do kategorii "akcesoria" parę fajnych rzeczy. Polecam ten blaszany dripper z Italii: -->> Flower dripper. Sam korzystam z niego od wielu już miesięcy i nie zamienię na nic innego.
zgadzam się :) także korzystam i ani mi się śni zmiana na cokolwiek innego ;)
Never Give UP †

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7074 dnia: 29 Kwiecień 2021, 11:52:44 »
Dzisiaj skończyłem paczkę Honduras Miriam i muszę przyznać, że zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Młynek i2 mini wydobył z tej kawy bardzo fajnie nuty kwiatowe, to ciekawe jakby smakowała przy lepszym młynku  :wow2:

Bardzo miło wspominam również jedno espresso z kawy Londrina, które raz wyszło mi wybitne, bardzo słodka kwasowość, później już nie mogłem osiągnąć tego efektu.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2021, 11:55:00 wysłana przez dober »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7075 dnia: 29 Kwiecień 2021, 15:51:45 »
bardzo fajnie nuty kwiatowe

Tak, to jest bardzo "kwiatowa" kawa. Espresso bardzo też uwydatnia tę cechę.

Przed chwilą w sklepie pojawił się mały mój eksperyment, ciekawostka dla każdego, kto che się zmierzyć z odrobiną szaleństwa. Obie te kawy są po prostu inne ;). Kolumbia jest palona ciemniej, Brazylia nieco jaśniej, ale to i tak na moim typowym poziomie "średniego brązu". Kolumbia jest z obróbki mokrej, Brazylia to wspomniana już Londrina. Dlaczego Londrina jest ekscentryczna wiadomo -- nowatorskie podejście do obróbki. A Granadilla? Jest to też bardzo nietypowa kawa. Postarałem się ją nieco okiełznać i ograniczyć dość wyraźną kwaskowatość -- jest teraz trochę jak słodki grapefruit :). Ale nie mogę tego ściśle określić -- jest zupełnie inna niż nasze pozostałe ziarna z Kolumbii.

-->> Ekscentryczne espresso

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7076 dnia: 29 Kwiecień 2021, 16:40:28 »
Panowie co znaczy termin "kwiatowa kawa" ? Dla mnie to duża zagadka, bo kwiatów nie jadam, więc nie mam zielonego pojęcia jakie nuty smakowe zawiera kwiatowość kawy.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7077 dnia: 29 Kwiecień 2021, 16:47:35 »
Mi się wydaje, że wrażenie jest kwiatowe i aromaty, a smaki tropikalnych owoców, choć może być inaczej, dawno nie piłem nic w ten deseń, ani omawianej  kawy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7078 dnia: 29 Kwiecień 2021, 17:01:46 »
Co to jest kwiatowa kawa? To taka kawa, charakteryzująca się zapachem, aromatem kwiatów :). Może to trochę pomoże: -->> Espresso sensory map.



Smak to nieco inna historia: gdzieś między kwaśnym a gorzkim, w zależności od stopnia palenia i zaparzenia. Nasz kawowy światek "specialty coffee" może wylewać pomyje na włoskie sprawy, ale przynajmniej te spod znaku INEI od lat są bardzo mądre i w ogóle naukowe. Przede wszystkim, wszelkie kursy dla baristów zaczynają się od szkolenia w zakresie testowania espresso. Jest to całkiem pokaźna wiedza z pogranicza fizyki, biologii, chemii, maetmatyki i psychologii. Ta wiedza naprawdę ułatwia potem podejście do wszelkich technicznych aspektów pracy baristy.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2021, 17:09:29 wysłana przez Antonio »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7079 dnia: 29 Kwiecień 2021, 20:49:51 »
Dziękuję za info . Generalnie kwiatowość kawy wiąże z jej aromatem, a nie konkretnym smakiem. Profile smakowe kaw speciality to temat rzeka, więc trzeba jednak grubo testować, by znaleźć odpowiedni dla siebie profil sensoryczny kwiatowej kawy. Z pewnością to ciekawe poszukiwania, biorąc pod uwagę nietuzinkowość kaw speciality, jednak mieszanki pod tym względem są bezpieczniejsze, bo zawsze pijalne


Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi