Autor Wątek: Sitka pojedyncze  (Przeczytany 71104 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #135 dnia: 27 Kwiecień 2021, 22:00:48 »
Zainwestuj w wagę - choćby najtańszą.
to popieram w 100%, ale kolega miał problem, że mu wodospad z wylewki wypływa i moja sugestia to po prostu "zapchać" sitko, jako punkt wyjścia, a później odpuszczać.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #136 dnia: 28 Kwiecień 2021, 06:24:43 »
W kwestii pojedyńczego sitka należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy te 9, 10 lub 11g zasypanej mielonki wszędzie, we wnętrzu sitka, w całej jego objętości jest ubite, ściśnięte z tą samą siłą? Czy woda pod czas przepływu będzie miała wszędzie jednakowy opór? No właśnie! Dlatego szkoda zachodu na wszelkiej maści single, jedynie w miarę dobre rezultaty daje VST 7g, ponieważ tamping dokonuje się w wewnętrznym leju sitka przy pomocy tampera o średnicy 41mm i dedykowanego funnela i tak jak w większych sitkach mielonka jest dociśnięta  wszędzie w miarę tak samo.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2021, 06:26:51 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 151
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #137 dnia: 23 Styczeń 2022, 12:54:49 »
Shot na początku wygląda ładnie, ale po dosłownie kilku sekundach zaczyna lecieć blady strumień, czyli jakby kanałowanie. Do tej pory przy kanałowaniu obserwowałem spadek ciśnienia, a tu jest stałe przez całą ekstrakcję.
Chyba za drobno zmielone z lekkim ubiciem, że czas ekstrakcji jest ok. I woda szybko wypłukuje przemiał.
Może trochę grubiej zmiel i lepiej ubij?
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #138 dnia: 19 Luty 2022, 10:39:24 »
Są sitka pojedyncze w stylu La Marzocco, badz wspomniane wyżej VST 7g o średnicy 53mm?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #139 dnia: 19 Luty 2022, 10:44:57 »
Są sitka pojedyncze w stylu La Marzocco, badz wspomniane wyżej VST 7g o średnicy 53mm?
Raczej nie ma. A nawet jeśli by były, to gra niewarta... kupienia tampera dedykowanego i funnela.
A z ilu gramów robisz kawkę na podwójnym sitku?
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2022, 11:49:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #140 dnia: 19 Luty 2022, 11:35:02 »
Przeważnie robię na pojedynczym IMS z 10g ale zauważyłem, że na skosach zostaje dużo "dobrego" i pomyślałem o sitku z pionowymi ściankami, a do podwójnego sypię 15-16g jak goście przyjdą, bo i żona woli cappuccino z mniejszej dozy :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #141 dnia: 19 Luty 2022, 11:43:52 »
Przeważnie robię na pojedynczym IMS z 10g ale zauważyłem, że na skosach zostaje dużo "dobrego" i
Właśnie! Odpuść sobie te sitko. Podwójne jest duuużo lepsze. No cóż, nie masz wyjścia, jak i u mnie. Żona chce cappuccino z małej dozy, to robię na VST15 z podwójnej wylewki i albo piję jedno espresso, albo wylewam.
》tertium non datur《

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #142 dnia: 19 Luty 2022, 11:46:16 »
Przeważnie robię na pojedynczym IMS z 10g ale zauważyłem, że na skosach zostaje dużo "dobrego" i
Właśnie! Odpuść sobie te sitko. Podwójne jest duuużo lepsze. No cóż, nie masz wyjścia, jak i u mnie. Żona chce cappuccino z małej dozy, to robię na VST15 z podwójnej wylewki i albo piję jedno espresso, albo wylewam.

Robię dokładnie tak samo. Jak żona z córka razem się zbiorą to są dwa latte. Ale jak w różnych portach to jedno espresso idzie obok albo dla mnie albo do wyłania
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #143 dnia: 19 Luty 2022, 11:50:47 »
Tylko nie wiedzieć czemu, mimo wszystko z pojedynczego mi smakuje lepiej, niż pół z podwójnego :) ale jak nie ma, mi nie udało się znaleźć, to trudno.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #144 dnia: 19 Luty 2022, 11:59:25 »
Tylko nie wiedzieć czemu, mimo wszystko z pojedynczego mi smakuje lepiej, niż pół z podwójnego
Ale co? Profil sensoryczny jest inny? Może intensywność. Może jeszcze nie trafiłeś idealnie z tym podwójnym sitkiem? U Ciebie z racji grupy 53 shoty powinny jeszcze wychodzić lepsze niż na 58 z tym sitkiem.
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #145 dnia: 19 Luty 2022, 12:22:42 »
Tak, chyba intensywność, tak duża, że aż niuanse mi znikają :)
Może jeszcze nie trafiłeś idealnie z tym podwójnym sitkiem?
To też, może jakbym na stałe zostawił podwójne i młynek tylko pod nie ustawił, kto wie, tylko w moich przypadku dużo kawy by się marnowało.


Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 151
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #146 dnia: 08 Styczeń 2023, 21:53:24 »
Moja ulubiona doza to ok 9 - 11 g, bo nie znika tak szybko jak przy klasycznym singlu i trochę można się podelektować shot-em. No i trochę się męczę z powtarzalnością na sitku, które było w zestawie, więc kupuję nowe. Najbardziej do mnie technicznie przemawia coś na wzór podwójnego sita, ale na małą dozę, więc widzę dwa rozwiązania:

1. VST 9,5 g z funnelem tamperem 41 mm - niestety trzeba z większej kasy wyskoczyć
2. IMS B702TFH20 https://imsfiltri.com/prodotto/b702tfh20/ - i tu jakoś chyba dam radę z większymi shotami, ale mam wątpliwość, bo ciastko jest sporo cieńsze, więc woda bezie musiała się chyba krócej przeciskać i będę musiał zrewidować swoje podejście i nauczyć się go. Czy ktoś może je miał? 🤔 Jakie wrażenia?
3. Czy są jeszcze jakieś inne opcje?

Proszę nie wchodźmy w dyskusje na temat wyższości IMS lub VST, bo te już się wiele razy toczyły i obydwie firmy prezentują wysoki poziom.
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

skansen

  • Gość
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #147 dnia: 08 Styczeń 2023, 22:17:50 »
3. Czy są jeszcze jakieś inne opcje?
Jest jeszcze szereg podobnych do siebie tzw. sitek "Faema". Ich klony/generyki są dostępne w różnych wariantach wykończenia. Mojej Żonie bardziej odpowiada kawa z takich sitek niż z pojedynczych VST. Pisałem jakiś czas temu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6652.msg263305#msg263305 .
 
Na Twoim miejscu spróbowałbym pożyczyć sitka które bierzesz pod uwagę na kilkudniowe testy....

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #148 dnia: 09 Styczeń 2023, 09:49:23 »
Tylko nie wiedzieć czemu, mimo wszystko z pojedynczego mi smakuje lepiej, niż pół z podwójnego

Też tak mam. Od dłuższego czasu stosuję pojedyncze FAEMA - 12g tam wchodzi. Ekstrakcje są spokojne i bez kanałów. Espresso delikatniejsze, gładsze i bardziej przejrzyste, nie tak przesycone i przekontrastowane jak na podwójnym. Mogę je polecić.
LAMA 7g z tamperem 41mm też przerabiałem i na dużej grupie takie siteczko to wyzwanie. Bardzo trudno było na nim opanować kanalizację, podobnie było z IMS 9.5g. Te sitka ma zupełnie inny kształt niż FAEMA standard, które jest moim zdaniem najprostszym i najtańszym rozwiązaniem które działa - przynajmniej w moim przypadku na grupie E61.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #149 dnia: 09 Styczeń 2023, 18:57:15 »
VST 9,5 g z funnelem tamperem 41 mm - niestety trzeba z większej kasy wyskoczyć
Raczej nie dasz rady upchnąć tyle mielonki, bo musi ona zmieścić się wyłącznie w środkowej części sitka, aby miało to sens.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi