Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 273859 razy)

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #855 dnia: 03 Październik 2022, 20:52:09 »
No niestety więcej z pary nie wyciągnę i mam tego świadomość. :( Odnośnie ilości espresso w filiżance jest to około 36gram rozbite na dwie filiżanki 200ml, nie miałem pojęcia iż za późno próbuje wylać wzorek. Dzięki za porady, popracuje nad tym codziennie rano w tym tygodniu i nagram kolejne podejście w weekend. :)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #856 dnia: 04 Październik 2022, 20:52:28 »
No niestety więcej z pary nie wyciągnę i mam tego świadomość.
Spokojnie - ja robiłem moje pierwsze wzorki na Zelmer Piano (termoblok) i pary tam było chyba jeszcze mniej.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #857 dnia: 04 Październik 2022, 21:07:47 »
No niestety więcej z pary nie wyciągnę i mam tego świadomość.
Spokojnie - ja robiłem moje pierwsze wzorki na Zelmer Piano (termoblok) i pary tam było chyba jeszcze mniej.


Dzisiaj spienialem na motta europa, dużo łatwiej uzyskać fajny wir i tu faktycznie byłem zadowolony z tego jakie wyszło mleko. Oczywiście wzorek się nie udał ;)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #858 dnia: 07 Październik 2022, 13:02:13 »
Cześć,

Wyszukiwarka mi za bardzo nie pomogła, a interesuje mnie, czy jest jakaś optymalna temperatura pary do spieniania mleka? Mam możliwość (wg. instrukcji, bo sam tego teraz nie mogę sprawdzić) ustawienia temperatury termobloku w trybie pary. Mam Ascaso Dream PID. Zawsze byłem typem espresso, ale mam ochotę spróbować kawy mlecznej. Ustawiona pierwotnie temperatura 165 wydaje mi się za wysoka. Wszystko było zbyt gwałtowne i działo się za szybko. Było takie... za bardzo wybuchowe. Komuś kto w ogóle nie ma pojęcia o mlecznych kawach, a spieniania uczy się z youtuba ( tak, to ja ), nie daje to za dużo pola manewru do nauki i reakcji.

A zatem sedno sprawy i pytanie właściwe:

Jaką ustawić temperaturę pary w ekspresie (Dream PID), żeby było optymalnie, ale trochę spokojniej? Celem jest smak, nie wzorki. I wiem, że temperatura mleka nie może przekroczyć 65 stopni, żeby się nie spaliły cukry i żeby nie było gorzko. Chodzi mi o trochę większy spokój i komfort, a jednocześnie, żeby jednak się spieniło, jak trzeba, a nie trochę posyczało i nic.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #859 dnia: 07 Październik 2022, 14:05:50 »
Tu @Janusz albo @Gmtb powinni coś doradzić.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #860 dnia: 07 Październik 2022, 14:52:18 »
Jaką ustawić temperaturę pary w ekspresie (Dream PID), żeby było optymalnie, ale trochę spokojniej? Celem jest smak, nie wzorki. I wiem, że temperatura mleka nie może przekroczyć 65 stopni, żeby się nie spaliły cukry i żeby nie było gorzko. Chodzi mi o trochę większy spokój i komfort, a jednocześnie, żeby jednak się spieniło, jak trzeba, a nie trochę posyczało i nic.

W tym ekspresie nie ma możliwości zmiany temperatury na niższą. Taka opcja jest tylko w modelu DUO PID V2. Temperatura 165 st. C jest zresztą temperaturą optymalną do spieniania mleka. Masz w tym ekspresie pokrętło zaworu pary. Radziłbym (zamiast myśleć o obniżeniu temperatury) regulować moc wychodzącej z dyszy pary poprzez odpowiednie otwarcie zaworu pary. Mleka wlać pod dziubek wewnątrz dzbanka. Na początku zanurzyć dyszę w mleku, pod lekkim kątem trzymając dzbanek i lekko otworzyć zawór. Następnie wysunąć dyszę tak aby tylko końcówka była tuż pod powierzchnią mleka. W miarę narastania piany obniżać dzbanek. Gdy mleka z pianą będzie ok. 2/3 pojemności dzbanka zanurzyć dyszę nieco głębiej, pod kątem i wprowadzić mleko w ruch wirowy. Cały czas trzymać dłonią boczną powierzchnię dzbanka. Gdy zaczyna parzyć zakończyć spienianie.
Poniżej filmik obrazujący spienianie - DREAM PID i dzbanek 0,6l:
https://www.facebook.com/100044451743894/videos/spienianie-mleka-pod-latte-art-na-ekspresie-ascaso-dream-pid-blackwood/1544775592372645
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #861 dnia: 07 Październik 2022, 15:11:19 »
W tym ekspresie nie ma możliwości zmiany temperatury na niższą.

Sugerowałem się instrukcją obsługi ze strony ascaso.com. Jestem teraz w pracy i nie mogę tego zweryfikować, ale nie będę się upierał. Dziękuje za link, zapiszę go sobie i dokładnie się z nim zapoznam.

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #862 dnia: 07 Październik 2022, 15:17:09 »
Screen z instrukcji, którą się sugerowałem.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #863 dnia: 07 Październik 2022, 15:24:36 »
A co to za instrukcja ? Słabo widać ale chyba w języku angielskim. Zwykle przy wysyłce załączamy instrukcję w języku polskim.
Coś mi się wydaje, że nie jest to instrukcja od ekspresu DREAM PID a od UNO/DUO PID. ;)
W stopce masz DREAM PID. Jeśli potrzebujesz instrukcję w języku polskim to podeślij do mnie e-mail.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #864 dnia: 07 Październik 2022, 15:53:06 »
Jest ze strony Ascaso.com. Tam figuruje jako DREAM PID. Po rozpakowaniu ZIPa pokazuje się plik o nazwie MAN.29 V10 - MANUAL DREAM PID-ONE 2022. Z resztą taki sam widać na dole SCREENA, który zamieściłem. Swoją instrukcję mam, ale w domu, a teraz niestety siedzę w pracy.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #865 dnia: 07 Październik 2022, 16:00:52 »
Nie prościej jest zapytać o instrukcję u nas ?
Być może nowe wersję DREAM PID będą miały zmienione oprogramowanie na podobne do tego w DUO PID i ta instrukcja jest już do tych nowych wersji. O to muszę się dopytać w ASCASO. Zwykle informują nas o wprowadzanych zmianach. Faktem jest jednak, że do tej pory sprzedawane w Polsce ekspresy DREAM PID nie miały możliwości zmiany temperatury.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #866 dnia: 07 Październik 2022, 16:07:20 »
Ale ja mam instrukcję, tylko że w domu. Jest ładna, papierowa i w większości identyczna z tą. Nie potrzebuje drugiej. Po prostu siedząc w pracy wszedłem na stronę producenta, bo chciałem coś na szybko sprawdzić, bez czekania do wieczora. Faktycznie dopisek 2022 sugeruje, że może to być jakaś nowsza wersja.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1963
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #867 dnia: 07 Październik 2022, 19:45:46 »
Z wzorkami niestety dużo trudniej, duuuużo mlecznych kaw trzeba robić

Ano trudno, trudno, ja to nawet samego spieniania nie ogarniam mimo 5pieciu ustrojstw do spieniania i dyszy w ekspresie, obejrzeniu niezliczonej ilości filmów przeczytaniu sporo porad i nic.
Może to wina złych filiżanek :) bo wczoraj sobie takiego aniołka ustrzeliłem :redface:

20221006_135829.jpg

Jka 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #868 dnia: 07 Październik 2022, 20:07:40 »
Zobacz tu
lol

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #869 dnia: 07 Październik 2022, 20:27:12 »
Wg mnie, jeśli nie ma się konkretnego HX-a lub DB, to należy dopasować do swojego ekspresu wielkość dzbanka, nie za małego i nie za dużego. W Elektrze kombinowałem, aż w końcu doszedłem zatykając jedną dziurkę z trzech, by zawór odkręcać na maksa (kręcenie kurkiem podczas spienianie jest kłopotliwe) a kubek o pojemności 360ml jest idealny i spieniam na jogurt za każdym razem. Jak @korea83 kiedyś napisał:  w końcu nadejdzie czas, że po raz pierwszy porządnie spienisz mleko!
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi