Autor Wątek: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?  (Przeczytany 11867 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Może ktoś kto notorycznie, codziennie przelewa wypowie się z bardziej praktycznego punktu widzenia. Ja niestety przelewam rzadko, ale odkąd przestałem używać termometr faktycznie jakiejś strasznej zmiany na plus czy minus nie zauważyłem.



Szybki przelicznik temperatur z ich na nasze:


Jak to jest? I czy warto mierzyć? Bo niby wychodzi że nie. Pewne niektóre kawy lubią konkretne temperatury ale czy temperatura wody jest tak ważna jak temperatura naparu?

Ja zauważyłem że większy wpływ na smak ma to ile czasu kawa stoi w filiżance niż to jaką woda ją zalewam.
Również i wiek kawy w dripie nie jest tak ważny jak w espresso ;) Czemu więc się na dripa całkiem nie przestawić skoro można go w bałaganiarskim stylu przygotować, bez specjalnego starania. kawka
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Listopad 2015, 13:03:49 »


można go w bałaganiarskim stylu przygotować, bez specjalnego starania
No ja tak robię. W zasadzie sekwencja czynności jest stała więc raczej pomiędzy przelewami nie powinno być różnic w temperaturze, przynajmniej ja się tego trzymam.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Listopad 2015, 13:58:20 »
W pracy dokładnie ta sama waga ziaren do mielenia. Ilośc wody idealnie zawsze taka sama. Temperatura dokładnie w zakresie od 93-88 st C. Natomiast w górach woda na oko temperatura na oko ziarna na oko, I co ta w górach zawsze smakuje lepiej ;-)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Listopad 2015, 13:59:29 »
Nie interesuję się zbytnio temperaturą. Bonavita robi to za mnie ;)

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Listopad 2015, 14:21:53 »
Zgadzam się, ale połowicznie. Owszem, nie ma to tak wielkiego wpływu, żeby robić dramat jeśli temperatura nieco spadnie, ale ja właśnie po to parzę w domu, żeby móc zajmować się każdą najmniejszą "poerdołą" i patrzeć jaki ma ona wpływ na kawę :)

Offline mojeespresso

    • www.mojeespresso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 2
    • MojeESPRESSO
  • Ekspres: Chemex, AeroPress
  • Młynek: Rhinowares Młynek ręczny
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Listopad 2015, 14:31:33 »
warto testować i eksperymentować aby wybrać taką temperaturą, gdzie smak kawy najlepiej odpowiada :)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Listopad 2015, 14:46:01 »
Na początku kiedy parzyłem przy 92 stopniach, miało znaczenie.
Teraz kiedy równiej polewam :) nie przejmuje się zupełnie.
Przy eksperymentach z temperaturą miałem określony smak przy 92, 88 itd.
Teraz mam je wszystkie i nawet więcej bo startuje od 95C. Nawet jak jest ciut przy gorzko, balansuje się kiedy schładza się w filiżance.
Pasują mi te smaki, bo od orzechów po miłą kwaskowatość. Sprawdza mi się na różnych kawach.
Większy szał jest przy mieleniu, mam dwa stare ręczne młynki i ustawioną grubość mielenia na różne dozy 18g i 12g, by mieć odpowiednie czasy.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2015, 14:54:11 wysłana przez mr_j »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Listopad 2015, 14:49:32 »
Temperatura parzenia wpływa na kwaskowatość i goryczkę. Dlaczego z tej cechy nie korzystać, jeżeli dobra kawa może być jeszcze lepsza?

temperatura wody jest tak ważna jak temperatura naparu?
Temperatura naparu zależy także od naczynia, do którego przelewamy. Będzie niższa przy ekstrakcji do serwera, a wyższa, kiedy dripper postawimy na filiżance.

Również i wiek kawy w dripie nie jest tak ważny jak w espresso
Według mnie ważniejszy, bo jaśniej palone kawy szybciej się starzeją.

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Listopad 2015, 15:47:00 »
Właśnie z wiekiem się raczej nie zgodzę również. Mocno to zależy od kawy. Piłem Rwandę z Javy i na początku była interesująca, ale odrzucał mnie od niej dość mocny zapach siana. Po około dwóch tygodniach osiągnęła swoje optimum i była moim zdaniem fantastyczna. Słodko-kwaskowata, żółta, bardzo czysta. Po kolejnych dwóch tygodniach znowu była średnia. Pijalna, ale nie było nic ciekawego. Z drugiej strony ostatnio wygrzebałem ćwiartkę Kenii z CP palonej pod espresso i była wciąż zniewalająca. Nie tak bardzo owocowa, jak szot, który piłem ze świeżej, ale za to miała bardzo intensywny aromat marcepanu, coś kwiatowego i była bardzo zbalansowana w smaku. Ekstrakcje też były bardzo ładne. Paczka poszła naraz na dwie osoby :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Listopad 2015, 16:38:21 »
Warto sobie zrobić cupping temperatur i sprawdzić samemu.

Zaczynając od pointy, jeśli chcemy coś tam wypić, to można sobie coś tam przelać i się cieszyć, jeśli jednak niuanse są dla nas ważne i nie zadowala nas po prostu kubek przyzwoitej kawy, to warto iść w szczegóły. Kawa i tak jest najważniejsza.

Wszystko jednak najlepiej oceniać przez porównanie. Jeśli dziś zaparzymy w 87°C a jutro w 92°C to trzeba bardzo dużego doświadczenia, albo bardzo chimerycznej kawy aby to odczuć.

Temperatura naparu, to zupełnie inna bajka.



PS
W terenie zawsze smakuje lepiej ;)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Listopad 2015, 11:55:26 »
Jeżeli ktoś na prawdę twierdzi że nie widzi zależności miedzy temperaturą wody a smakiem kawy... :D O ile ja uważam się za sensorycznego niedouka, to wczoraj zaparzyłem Kenię AA od J&N w temperaturze 88C i wyszła mi strasznie gorzka, dziś to samo w 84 i jest znacznie lepiej. Niebo a ziemia.

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Listopad 2015, 14:42:57 »
Ja przelewam codziennie 1-1,5l i sprawdzam tylko sporadycznie, na ogół tak 90+ jest. Miałem sobie kupić czajnik z regulacją, ale w końcu wybrałem bez i po prostu przelewam do konewki jak się zaczyna gotować.
Cytat: Expel

link=topic=2176.msg57172#msg57172 date=1448621726
Jeżeli ktoś na prawdę twierdzi że nie widzi zależności miedzy temperaturą wody a smakiem kawy... :D

Oczywiście, że jest, ale ja przestałem się nad tym pucować. Nie będę sobie codziennie robił dial-in w kuchni przez 30 minut zanim otrzymam ostateczny napar... Nawet nastawy młynka zmieniam sporadycznie, bo cały czas kupuję ziarna z jednego źródła i trzymają naprawdę równy profil.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2015, 14:46:17 wysłana przez ignacy »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Listopad 2015, 15:10:06 »
No przyznaje, jest z tym sporo roboty, ale dla mnie to zabawa i cieszy mnie ona, ten cały rytuał, to ważenie, mierzenie, dozowanie. :)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Listopad 2015, 15:44:26 »
Ja też od jakiegoś czasu przestałem używać termometra. Po przelaniu wrzątku do zimnej konewki temperatura jest w granicach 92-94'C. Taką wodą przelewam, kawa mi smakuje, więc przestałem kombinować że zmianami temperatur. Myślę, że też dużo zależy od kawy. Jak dobra kawa, to drobne wachanie jej nie zaszkodzi, a w wyższej temperaturze odda więcej dobrych rzeczy, bez defektów.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Woda i jej temperatura w alternatywie - jak to jest? I czy warto mierzyć?
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Listopad 2015, 18:07:29 »
Pochwalcie sie co macie obecnie do dripa. Ja obecnie mam Kenię AA z J&N. Którą uważam za niezbyt udaną, właśnie przez tą gorycz. Dodam że podczas cuppingu w kawiarni coffedesk też ta gorycz była wyraźna, więc to nie moja wina :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi