Autor Wątek: Kształt ożebrowania drippera, a szybkość ekstrakcji  (Przeczytany 7563 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Kształt ożebrowania drippera, a szybkość ekstrakcji
« dnia: 08 Październik 2015, 12:51:11 »
Wszystkie te spiralne w plener się nie nadają

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik 2015, 13:04:48 »
z powodu temperatury na zewnątrz?
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Październik 2015, 13:06:47 »
Tak i dodatkowo jednak te pełne bardziej trzymają temperaturę. 

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Październik 2015, 13:45:00 »
Wcale nie musi być tak jak myślisz @Manfredzie. Dripper nagrzewa się głównie od gorącej wody w czasie przelewania i w ten sposób w jakimś tam stopniu ochładza napar. A kiedy nie ma drippera, to cała temperatura idzie w przemiał i napar może być przez to cieplejszy. Może, bo nie używałem takiego drippera, trzeba by to sprawdzić.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Październik 2015, 13:46:53 »
No tak masz rację. Jakoś mnie nie dziwi Twoja teza.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Październik 2015, 15:17:30 »
Wcale nie musi być tak jak myślisz @Manfredzie. Dripper nagrzewa się głównie od gorącej wody w czasie przelewania i w ten sposób w jakimś tam stopniu ochładza napar. A kiedy nie ma drippera, to cała temperatura idzie w przemiał i napar może być przez to cieplejszy. Może, bo nie używałem takiego drippera, trzeba by to sprawdzić.

Masz rację, jednak w przypadki kiedy nie ma ścianek to powietrze chłodzi napar.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Październik 2015, 16:10:56 »
Wcale nie musi być tak jak myślisz @Manfredzie. Dripper nagrzewa się głównie od gorącej wody w czasie przelewania i w ten sposób w jakimś tam stopniu ochładza napar. A kiedy nie ma drippera, to cała temperatura idzie w przemiał i napar może być przez to cieplejszy. Może, bo nie używałem takiego drippera, trzeba by to sprawdzić.
Po to chyba przelewamy dripper gorącą wodą. Przepłukujemy filtr i zagrzewamy dripper, by nie "ukradł" nam temperatury.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Październik 2015, 16:31:23 »
Wcale nie musi być tak jak myślisz @Manfredzie. Dripper nagrzewa się głównie od gorącej wody w czasie przelewania i w ten sposób w jakimś tam stopniu ochładza napar. A kiedy nie ma drippera, to cała temperatura idzie w przemiał i napar może być przez to cieplejszy. Może, bo nie używałem takiego drippera, trzeba by to sprawdzić.
Po to chyba przelewamy dripper gorącą wodą. Przepłukujemy filtr i zagrzewamy dripper, by nie "ukradł" nam temperatury.
no własnie
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Październik 2015, 20:37:26 »
Rozgrzejecie dripper przelewaniem wody do 90°C? Bo wody o takiej temperaturze, albo jeszcze cieplejszej, używacie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Październik 2015, 20:59:09 »
Zdaje się, że mamy tu jakiegoś fizyka. Na pewno da się to matematycznie opisać... ;)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Październik 2015, 22:35:06 »
Tak, śledzę dziś ten temat i mam już pomysł na pracę doktorską: Parzenie kawy w plenerze a utrata ciepła materiałów w zależności od warunków atmosferycznych i wpływ tego zjawiska na wrażenia sensoryczne. Oczywiście to temat roboczy, bo dojdą jeszcze rozważania teoretyczne poparte dowodami matematycznymi, ale to już po pierwszej sesji :lol2:
Mam też konszachty w materiałoznawstwie, więc wszystko może się zdarzyć :mrgreen:

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Październik 2015, 22:47:14 »
To chyba o mnie mowa...

No dobra- w uproszczeniu mamy trzy sposoby wymiany ciepła: kondukcja, konwekcja i promieniowanie. W ostatnim przypadku nie ma różnicy dla jakiegokolwiek typu drippera będzie tak samo. Emisyjność można pominąć w tym przypadku. Konwekcję można też sobie darować, głównie będzie się liczyć odparowanie a powierzchnia parowania przyjmijmy, że jest ta sama. Zostaje ostatnia rzecz czyli kondukcja. Są dwie warstwy w obu przypadkach: w jednym mamy filtr+dripper, z drugiej mamy filtr+ożebrowanie metalowe. O ile dripper będzie z tworzywa a nie z metalu, to będzie dobrym izolatorem. Ożebrowanie na papierowym filtrze (bo tak ta spirala będzie działać) będzie zwiększać współczynnik przenikania ciepła. Poza tym będzie mniejsza grubość ścianek. Będzię się chłodził szybciej.

Tak dla porównania przewodność cieplna wybranych materiałów:
0.23 W/mK celuloza, PVC 0,19 W/mK, Stal 17-50 W/mK , Miedź 400 W/mK

Jeszcze inna rzecz teoria, że brak drippera gromadzi ciepło w kawie. Wątpliwe, ciepło jest leniwe  [emoji38] i zgodnie z termodynamiką "idzie" od ciepłego do zimnego - jak myślicie będzie "szło" do gorącej kawy czy do chłodniejszej ścianki ? Pójdzie ścianką i tyle go zobaczymy...

To chyba tyle, wynika że wszystkie trzepaczkowe dripery i altoairy będą szybciej chłodzić napar i kawę. Czy jest to duża różnica na przestrzeni 2-4-ch minut  - wątpię - gdybym miał zgadywać/szacować ok. 2-3 stopni Celsjusza.

Pracy doktorskiej byś z tego chyba nie napisał, chociaż w dzisiejszych czasach ... :P To kto robi pierwsze pomiary ?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Październik 2015, 22:51:49 »
Tak, śledzę dziś ten temat i mam już pomysł na pracę doktorską: Parzenie kawy w plenerze a utrata ciepła materiałów w zależności od warunków atmosferycznych i wpływ tego zjawiska na wrażenia sensoryczne. Oczywiście to temat roboczy, bo dojdą jeszcze rozważania teoretyczne poparte dowodami matematycznymi, ale to już po pierwszej sesji 
Mam też konszachty w materiałoznawstwie, więc wszystko może się zdarzyć

Śmiejesz się z temperatury a nie śmiejesz się z określeń smakowych espresso tam też masz pole do pracy doktorskiej w sumie to cały świat kawowy nadaje się do tego.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Październik 2015, 23:05:33 »
To chyba o mnie mowa...

No przecież, że nie o mnie [emoji39] Sam temat mnie zaciekawił, ale do rozważań filozoficznych bardziej.
Ja dopiero po trzech dniach wykładów jestem, ale za pięć lat, no zobaczymy... :mrgreen:

Pracy doktorskiej byś z tego chyba nie napisał, chociaż w dzisiejszych czasach ...  To kto robi pierwsze pomiary ?

Zależy... Tu raczej zadecydowałby wybór promotora. Temat też jest przyziemny, a pomiary wykonywane by raczej były w warunkach laboratoryjnych, więc odbicie w rzeczywistości znikome.
Niekoniecznie tak sformułowane zagadnienie może przejść, a to dział termodynamiki, coś by się dobrało, podciągnęło.

Śmiejesz się z temperatury a nie śmiejesz się z określeń smakowych espresso tam też masz pole do pracy doktorskiej w sumie to cały świat kawowy nadaje się do tego.

Może nawet Lavazza by finansowała badania :evil:
Świat kawowy - termodynamika - nada się ;)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Październik 2015, 23:14:07 »
No przecież, że nie o mnie

Myślałem, że to o Tobie ale i tak swoje trzy grosze wrzuciłem :P A ty studiujesz fizykę - teoretyczną, doświadczaną czy stosowaną ?

A co do doktoratu to żartowałem :) Nie da się kwantyfikować danych doznań szczególnie jak niektórzy mają problem z rozróżnieniem kwaśnego i gorzkiego smaku.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2015, 23:18:32 wysłana przez SMaN »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi