Autor Wątek: Temperatura a smak naparu  (Przeczytany 9234 razy)

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Temperatura a smak naparu
« dnia: 18 Czerwiec 2015, 12:06:41 »
Czy są jakie ogólne związki między temperaturą wody a smakiem naparu? Czego powinienem oczekiwać obniżając temperaturę zaparzania, a czego - podwyższając?

I podobne pytanie dotyczące grubości przemiału (a co za tym idzie czasu zaparzania) :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Czerwiec 2015, 12:21:20 »
Najwięcej zależy od kawy i jej palenia, potem od wody, a dopiero potem są prosta fizyka i chemia. ;)

Temperatura sprzyja rozpuszczalności, czas też, wielkość (małość) cząsteczek kawy również. Trzeba to wszystko zgrać aby wydobyć z ziaren właśnie to czego się chce.

Na koniec utarte porzekadła: im zimniej, grubiej, równiej, krócej tym mniej goryczy (łatwiej o kwasowość). Jeśli wszystko zastosujesz nadto to wyjdzie niedoparzona brudna szmata ;)

A potem przychodzi kawa, która zaprzeczy wszystkiemu i głupiejesz od nowa. ;D

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec 2015, 13:19:04 »
W przypadku alternatyw, widzę teraz nieco zmianę tendencji. Jeszcze całkiem niedawno w wiele osób stosowało relatywnie niskie temperatury przy zaparzaniu, powiedzmy 85-87 stC. Głównie po to, żeby zminimalizować poziom goryczy, podbić kwaskowatość. Jednak teraz (sam z resztą tak zacząłem robić), wraca się do wysokich temperatur początkowych (powyżej 90. z reguły 92-95, z tego co zauważyłem) i schładzania kawy już gotowej.

Jaka jest różnica? Niska temperatura początkowa zmniejsza "uzysk", czyli z kawa jest mniej zaparzona, wydobywa się z niej mniej smaków. Wprowadzając wyższą temperaturę, pozwalamy lepiej zaparzyć się kawie, a po ostudzeniu jej pojawiają się odpowiednie nuty.

Oczywiście sprawa dotyczy dobrych kaw. Te najlepsze kawy obronią się w każdej temperaturze, ale najwięcej uzyska się przy wyższych początkowych.


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec 2015, 13:32:12 »
Nie wiem czy to zmiana tendencji czy właśnie zmiana kaw, coraz lepsze kawy są u nas dostępne i są one coraz lepiej palone, więc można sobie pozwolić na coraz wyższe temperatury.

Na dziś wyjściowo używam 92°C jeśli widzę, że można idę na 96°C. 80-85°C uważam za ratowanie kawy, a do niedawna była to moja temperatura początkowa.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2015, 14:09:37 »
Chyba obie sprawy się mocno zazębiają.

Także lepiej zacząć od temperatur wyższych i ewentualnie schodzić w dół.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Czerwiec 2015, 14:25:39 »
 :diabelek: przez was zobaczę co mi wyjdzie w wyższej temperaturze :) przyznam szczerze że powyżej 92C to nie zalewałem
LMWDP #469

Offline Wiklinowy Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Rocket Giotto, Większość alternatyw
  • Młynek: Macap, Mazzer, Porlex
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwiec 2015, 22:26:53 »
Wysoka temperatura wyraźnie spłyca smak kawy, trudno uzyskać jakąś wyraźną dobrą goryczkę. Mówię tu o 92 stopniach i wyżej ale to tylko moja opinia czywiście. Wyraźnie lepsze efekty uzyskiwalem w okolicach 80/85.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwiec 2015, 22:40:47 »
Mam zupełnie odwrotne doświadczenia, częściej tę z okolic 80°C nazwałbym niewyraźną i płytką.

Oczywiście inna rzecz temperatura naparu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwiec 2015, 22:59:17 »
Zależy to od konkretnej kawy, ale wysoka temperatura parzenia najczęściej podnosi goryczkę naparu.

Offline Wiklinowy Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Rocket Giotto, Większość alternatyw
  • Młynek: Macap, Mazzer, Porlex
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Czerwiec 2015, 02:01:02 »
Wysoka podnosi goryczke ew. uwydatnia czekoladowe smaki, niższe temperatury lepiej grają z kwaskowymi klimatami.  Tak jak wspomniał kolega WS zalezy od kawy, ale metoda też ma znaczenie. Hario dla mnie jakoś bardziej reaguje na temperatury niż Kalita.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Czerwiec 2015, 09:44:31 »
metoda też ma znaczenie. Hario dla mnie jakoś bardziej reaguje na temperatury niż Kalita.
To akurat robota/zasługa filtrów  :).

Wolę parzyć kawę w wyższej temperaturze, jeżeli chodzi o metody alternatywne. Ale nie każde ziarenka to lubią, zawsze trzeba znaleźć złoty środek.

Offline domin Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
    • ST. PETER'S COFFEE
  • Ekspres: NS Appia II Compact / V60-2 / Aeropress / Chemex / Syfon
  • Młynek: Mazzer SJ Man. / Caffe Concept / Hario Skerton / Tiamo / Graef KM520
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lipiec 2015, 11:14:41 »
90-92 stopnie - Am. Południowa/Centralna
85-88 stopni - Afryka

Proste założenia, które w 80% przypadków się sprawdzają pod kątem smaku i aromatu w moich przelewkach :) Potem sterowanie grubością zmielenia i sposobem parzenia.

Kiedyś trafiłem na kartkę z The Barn, gdzie polecają parzyć swoje kawy na 92 stopniach, bez względu na pochodzenie, ale po próbach z Suke Quto w tej temperaturze wydaje mi się, że coś kręcą… ;)
Pozdrawiam,
Domin

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lipiec 2015, 11:38:32 »
Palarnie mogłyby na etykietach kaw przeznaczonych do alternatyw pisać sugerowane temperatury, jako pomoc dla amatorów ;-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Lipiec 2015, 12:05:14 »
90-92 stopnie - Am. Południowa/Centralna
85-88 stopni - Afryka

Jeżeli musiałbym wybierać, zrobiłbym odwrotnie ;).

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Temperatura a smak naparu
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lipiec 2015, 12:20:44 »
Jak to dobrze, że na forum można uzyskać proste i jednoznaczne odpowiedzi  :evil:

 :smiech:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi