Autor Wątek: Kawa zmielona do dripa - pył  (Przeczytany 17859 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:38:26 »
Podobno niedościgniony pod względem małych ilości pyłu jest Über od marco ;)
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Kwiecień 2015, 19:09:35 »
Ja kupiłem tam, gdzie jakiś czas temu zrobił to @pafcio, czyli na chińskim allegro, aliexpress. Z przesyłką całe 17zł
jakiś link  można prosić ??
Mam dokładnie takie - http://www.aliexpress.com/item/6-inch-15cm-Stainless-Steel-60-Mesh-Flour-Sifters-Sieve-Strainer-Kitchen-Baking-Pastry-Tools-CT275/32242140576.html

Cytuj (zaznaczone)
W sumie to odnoszę wrażenie, że każde sitko się w miarę sprawdzi, przy czym z jakichś powodów tym wzorcem powinien być rozmiar 60 mesh.
Z tego co pamiętam/ktoś mi mówił, 60 mesh zalecał Matt Perger.

Offline Auuron

  • Wiadomości: 1
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Listopad 2015, 19:57:04 »
I jak się sprawdza to sitko z chin?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Listopad 2015, 20:13:10 »
I jak się sprawdza to sitko z chin?

Moje stoi na półce, przegrało z normalizacją procesów/lenistwem :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Grudzień 2015, 19:41:14 »
http://www.fackelmann.de/no_cache/fackelmann/haushalt/giessen-streuen/giessen-streuen/?tx_fackelmannproductlist_pi1%5Bitem%5D=1933&tx_fackelmannproductlist_pi1%5Bview%5D=detail a takie coś da radę? próbował ktoś? szukam opcji budżetowej, bo trochę wolno mi woda leci. młynek odkręcony o ciut ponad 1/3 obrotu od najgrubszego, ok 20 g kawy, 300 ml, i woda leci jakieś... 3:45-4 min. trochę za długo...

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Grudzień 2015, 20:06:22 »
Sprawdza się nieźle, można odsiać trochę pyłu. Nie można za dużo przesiewać, ponieważ kawa ściera się o metalowe sitko generując dodatkowy pył. Możesz także wypróbować taki sposób zalewania .

Ten sposób skraca całkowity czas na przelanie wody, a w dodatku uzyskuje się poziom ekstrakcji na optymalnym poziomie. Warunek to drobniejszy przemiał i temperatura w przedziale 92-96 stopni C.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Grudzień 2015, 20:20:01 »
Co on tak szybko wlewa wodę?

Offline SoyeR Mężczyzna

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: forumowy drip, drip Duki, turecki tygielek, phin, V60-01, V60-02, AP, Gabi, Melitta Barista TS Smart
  • Młynek: Rhinowares, Gastroback, 1Zpresso K-PLUS
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Grudzień 2015, 20:34:43 »
może nie czytał tego forum ;)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:12:25 »
Co on tak szybko wlewa wodę?

Od jakiegoś czasu nie przesiewam już przemiału, bo doszedłem metodą wielu prób do kilku wniosków. Udział tej najdrobniejszej frakcji, którą odsiewałem nie przekraczał 15% dozy na dripa 300 ml (zmielone 21 g, odsiewane około 3g). Mieląc drobniej uzyskuje bardziej równomierny przemiał, a co za tym idzie poszczególne cząsteczki kawy ekstrahują bardziej równomiernie. Przelewając dripa metodą z filmiku powyżej uzyskuje czasy rzędu 1:55 - 2:20, natomiast przelewając w sposób standardowy na takim samym przemiale osiągam czasy powyżej 3:00. Co najlepsze w tej metodzie, uzyskany napar jest dla mnie tak samo satysfakcjonujący (może poza drobnymi niuansami) jak ten przesiany (pomiary refraktometrem pokazały zbliżony procent ekstrakcji). Wiosek z tego taki, że pył należy odsiać po to aby pył nie zapychał porów filtra i nie wydłużał czasu ekstrakcji. Jeśli wypróbujecie ten sposób zobaczycie także, że większość najdrobniejszej frakcji osiądzie na ściankach, a nie na dnie dripa.

Dodam jeszcze, że korzystając z młynków ręcznych, bądź ten budżetowych elektrycznych robiąc dripa unikam dużej ilości spiralnych ruchów. Spiralne ruchu sprawiają, że w v60 pył blokuje wierzchołek stożkowego filtra wydłużając czas przelewania. Dla takich młynków stosuje metodę z filmika lub polewam drobniutkim strumieniem w środek, ograniczając ruchu spiralne do namoczenia całej kawy.

Inne metody przelewania rezerwuje dla młynków, które nie generują aż tak mocno.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2015, 21:39:16 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:33:28 »
Off-Topic:
ekstrachują
Może to lepiej popraw :).

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:39:58 »
Proszę, nie bijcie  :Bicz:  [emoji12]
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Grudzień 2015, 22:00:07 »
Sprawdza się nieźle, można odsiać trochę pyłu. Nie można za dużo przesiewać, ponieważ kawa ściera się o metalowe sitko generując dodatkowy pył. Możesz także wypróbować taki sposób zalewania .

Ten sposób skraca całkowity czas na przelanie wody, a w dodatku uzyskuje się poziom ekstrakcji na optymalnym poziomie. Warunek to drobniejszy przemiał i temperatura w przedziale 92-96 stopni C.
super, dziękuję! i chyba na tym się skończy. sitka nie znalazłem w okolicznych sklepach, a wydawać 40 zł na sitko dla baristów nie mam ochoty, jeśli można takie samo kupić jako dozownik do przypraw za 15 zł... jak trafię to trafię, jak nie to zacznę zalewać tak, tylko szkoda, że mam 01 - ciężko będzie mi tak nalać 360 ml wody...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Grudzień 2015, 22:02:06 »
Przelewając dripa metodą z filmiku powyżej uzyskuje czasy rzędu 1:55 - 2:20, natomiast przelewając w sposób standardowy na takim samym przemiale osiągam czasy powyżej 3:00. Co najlepsze w tej metodzie, uzyskany napar jest dla mnie tak samo satysfakcjonujący
Dla Ciebie satysfakcjonujący, a dla mnie odmienny, jeżeli jest to taki sam przemiał.

Jeśli wypróbujecie ten sposób zobaczycie także, że większość najdrobniejszej frakcji osiądzie na ściankach, a nie na dnie dripa.
Dla niektórych będzie to błąd w parzeniu. Uważają, że na ściankach filtra osiadają cząstki pływające po powierzchni naparu, czyli te niedoparzone. Zaparzone mają tonąć/iść na dno.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Grudzień 2015, 23:22:02 »
Odmienny, czyli niesatysfakcjonujący? Czy już spróbowałeś tej metody?
Przed wypróbowaniem tej metody miałem podobne obawy o niedoparzenie cząstek osiadających na filtrze. Moje obawy się nie sprawdziły, a jeszcze lepsze przelewy otrzymywałem modyfikując tą metodę.
Prawda jest taka, że metod jest bez liku. Obserwując różne zawody związane z kawą i przeglądając zasoby internetu stwierdzam, że nie ma tej jednej prawidłowej metody. Czasami teoria, za którą kryje się jedna metody całkowicie zaprzecza prawidłowość innej metody.

Metodę szczególnie polecam osobom, które osiągają zbyt długie czasy w swoich dripach z powodu dużej ilości pyłu. Nie twierdzę, że jest idealna ale daje naprawdę dobre rezultaty.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Grudzień 2015, 23:34:46 »
skończyło się tym, że znalazłem sitko(dozownik do cukru pudru i kakao) za piątaka w... sklepie komputerowym. :picardpalm: problem się rozwiązał...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi