Autor Wątek: Nowy użytkownik kolby  (Przeczytany 1745 razy)

Offline dodo20

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Eureka Mignon Zero
Nowy użytkownik kolby
« dnia: 02 Marzec 2024, 22:15:23 »
Nie bardzo wiedziałem gdzie na pisać, to to taki trochę post o niczym, ja krzyczący na chmury

Kolbę mam od kilu miesięcy, długo się wzbraniałem, bo mam relatywnie mało wolnego czasu ale z drugiej strony lubię kawę, zdaje sobie sprawę, że żaden automat nie da mi tego co może dać kolba, osobny młynek.
Przesiadłem się z Jura Z10, który moim zdaniem jest dobrym ekspresem i daje sporo możliwości jak na automat. 
Do automatu sypałem Arcaffe, Bazzara, jeśli chodzi o wodę był to Żywiec Zdrój.

Finalnie wybrałem raczej niskobudżetowe rozwiązanie, nie byłem pewny czy wytrwam w tej "zabawie" - Mara X V2, Eureka Mignon Zero, WDT, LELIT LELIT58 Pre-tamp, Lelit Naked Portafilter i Timemore Black Mirror Basic Plus.
Do tego parę różnych, świeżych kaw "speciality" i Arcaffe, którą znałem.

Speciality nie byłem w stanie odpowiednio zmielić, w poniedziałek udało mi się 1:2 i 25-27 sekund to we wtorek, środę już musiałem kombinować. w przypadku arcaffe raczej nie było problemu ale to nie jest kawa świeżo palona.
Co gorsza nie udało mi się jeszcze zrobić dobrego espresso, albo gorycz albo kwas (wyjątek to Etno Cafe Djimmah, tam w 25 sekund 18 do 38gram espresso było dobre, 2 razy)

Kawy mleczne, spienianie - tu nie mam problemu, mleko wszystko wybacza a spienianie jest relatywnie proste na 26 gram espresso daje 230ml (5 sekund napowietrzania i "mieszamy" do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury)

Jeśli chodzi o sam sprzęt, popełniłem kilka błędów;

Waga jest zdecydowanie za duża, nie mieści się pod wylewką,
Młynek; pomijając, że Dyson w pogotowiu nieopodal, to mam sporo grudek podczas mielenia, wyrobił się "holder" na pojemniczek ze zmieloną kawą i muszę go trzymać aby kawa leciała, gdzie powinna.
Lelit nagrzewa się trochę (wiem, że są smart plugs ale ohydnie to wygląda) no i po ekstrakcji muszę chwilę poczekać na parę i jest dość ograniczony jeśli chodzi o kontrolę temperatury itp. ale Wy to wiecie lepiej niż ja sam.

Taki torchę rant wyszedł, wiem, że zapewne to "błąd użytkownika" ale czuję się trochę bezradny. Ekstrakcja wygląda dobrze, espresso wygląda dobrze, mogę poświęcic trochę czasu czy pieniędzy ale to co jest w filiżance mi nie smakuje...











Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Arc, V60, phin
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marzec 2024, 05:00:56 »
Może za często zmieniasz kawę? Zanim uda ci się dostroić jedną, zmieniasz już na inną. Wyszła ci jedna - zostań na niej, zobacz czy będziesz w stanie mieć powtarzalność (tej klasy sprzęt chyba powinien dawać już powtarzalność?). Sprawdź najpierw jak ci wychodzą te same kawy które wcześniej ci smakowały. Jak uzyskasz powtarzalność na kawie którą znasz może dopiero zacznij eksperymentować z nowymi? Inaczej jest za dużo zmiennych na raz. Każda kawa może ciut inaczej trzeba zmielić, może trochę innych proporcji potrzebuje.

Ja słabo doświadczony jestem i z doświadczenia wiem że zajmuje mi czasem nawet i 6/8 kaw zanim nowa kawa zacznie mi przyzwoicie wychodzić. Na początku przy paczce 250g ostatnie 2 kawy dopiero wychodziły przyzwoicie. Może ja jakiś mało ogarniający jestem :) Czasem uda się szybciej, czasem wolniej dostroić - kwestia szczęścia jak się pierwsze ustawienia trafią. Myślę że trochę więcej doświadczenia jest potrzebne aby patrząc na ziarna stwierdzić od razu jak dokładnie kawę trzeba obsłużyć.

Co do tego dlaczego konkretnie wychodzi kwas albo gorycz zostawię komuś z większym doświadczeniem :) Ja bym podejrzewał kanałowanie, ale mogę się mylić skoro używasz naked i pewnie być zauważył ;)

P.S. co do tego że każdego dnia jest inaczej - ja u siebie dwie rzeczy zauważyłem
- wilgotność - nawilżacz mi chodzi w zimie zwykle cała dobę, ale jak przez jakiś czas nie chodził i wilgotność spadnie o 10% to inaczej kawa wychodzi i trzeba się bawić mieleniem :) to podobno normalne?
- ile jest ziaren w młynku w pojemniku - zauważyłem że jak się kończy to zmienia mi się czas ekstrakcji i to dość dramatycznie czasami, gdzieś czytałem że zawsze powinno być co najmniej X pojemności wypełnione, dlatego się przesiadam na SD - mam nadzieję że powtarzalność będzie lepsza
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2024, 05:13:34 wysłana przez Wiszczu »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marzec 2024, 07:01:25 »
Domowy HX nie jest szczęśliwym wyborem w kierunku dobrego i powtarzalnego espresso ze względu na problem z wstrzeleniem się w idealną temperaturę szczególnie dla początkującego kawosza.

@dodo20
Po Żywieckim Zdroju będziesz miał kamień w bojlerze.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marzec 2024, 08:25:53 »
Ekstrakcja wygląda dobrze, espresso wygląda dobrze, mogę poświęcic trochę czasu czy pieniędzy ale to co jest w filiżance mi nie smakuje...
Jest to dość typowe zjawisko. W ferworze pracy z kawą często tak mógłbym skwitować własne wrażenia ;). Pomaga dystans i przerwa od kawy. Przed chwilą zrobiłem parę szocików. Smakowało mi, więc wypiłem filiżankę może dwie, do dna. W zasadzie jestem już "unieruchomiony". Tak wygląda testowanie w pojedynkę -- jak poczynania skrytego alkoholika. Bez sensu, bo nawet nie masz żadnego odniesienia w postaci innego testera a espresso "przytłacza".

Jest to dość typowe zjawisko. Nowy ekspres, nowy młynek. Zanim się z tym oswoisz i poznasz, minie sporo czasu. Tym więcej, im mniej kawy zużyjesz. Spakuj to wszystko i wpadnij kiedyś na godzinę ;).

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Marzec 2024, 09:41:27 »
Tak wygląda testowanie w pojedynkę -- jak poczynania skrytego alkoholika. Bez sensu, bo nawet nie masz żadnego odniesienia w postaci innego testera a espresso "przytłacza".
W 101% zgadzam się z tym na własnym przykładzie że w pojedynkę niewiele się człowiek nauczy.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline QnQ

  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Marzec 2024, 10:40:23 »
Niech poda adres to wpadniemy na kawę

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Marzec 2024, 12:34:22 »
No przecież jest podany przy Palarni.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline dodo20

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Eureka Mignon Zero
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Marzec 2024, 22:29:51 »
Może za często zmieniasz kawę?
Nawet z tych, które zamawiałem do automatu na kilogramy nie udało się zrobić dobrego espresso na Lelit.

ile jest ziaren w młynku w pojemniku
Młynek mam SD, kawę trzymam w pojemniku do tego przeznaczonym ale dziękuję za radę.

Po Żywieckim Zdroju będziesz miał kamień w bojlerze.
Jakiej używać?

Domowy HX nie jest szczęśliwym wyborem
Nie wiedziałem tego wcześniej, na chwilę obecną nie chce wszystkiego zmieniać, wydawać pieniędzy, nie jestem specjalnie happy ze swoich dokonań w kontekście espresso.



Spakuj to wszystko i wpadnij kiedyś na godzinę .
O, to bardzo miłe i zupełnie niespodziewane, skorzystam z czasem, bo z tego co widziałem to kwestia 100k.
Myśląc o tym co napisałeś, nie mam nawet punktu odniesienia jak powinno smakować (poza opisem słownym popularnych YouTube-rów). Moje doświadczenia to Jura w pracy, w domu i o zgrozo Sturbucks i tym podobne (bardzo nie polecam Espresso, ziarna wyciągnęli po tygodniu z ogniska)


P.S. dziękuje wszystkim za odpowiedzi, wskazówki.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2024, 08:50:30 »
Cytuj (zaznaczone)
Jest to dość typowe zjawisko. Nowy ekspres, nowy młynek. Zanim się z tym oswoisz i poznasz, minie sporo czasu. Tym więcej, im mniej kawy zużyjesz. Spakuj to wszystko i wpadnij kiedyś na godzinę
Totalnie się z tym zgadzam, w przypadku sensoryki, proces często wymaga kalibracji, a nie Ty pierwszy zmarnowałeś na początku przygody kilogramy kawy.

Z mojego doświadczenia problemem może być fakt, że ludzie myślą, że robią wszystko idealnie, ale dla kogoś z boku może być masa błędów. Ratio kawy, wygrzanie ekspresu i dobra kawa to świetny punkt wyjścia.
Myślę, że najwięcej by powiedziało jakbyś nagrał proces przygotowania kawy albo chociaż ekstrakcji z naked portafilter. Pytanie czy taki posiadasz?  Pamiętam, że na początku drogi też miałem podobne frustracje i naked rozwiązał moje problemy. :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline dodo20

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Eureka Mignon Zero
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2024, 15:13:35 »
Myślę, że najwięcej by powiedziało jakbyś nagrał proces przygotowania kawy albo chociaż ekstrakcji z naked portafilter. Pytanie czy taki posiadasz?

W środę mam więcej czasu, nagram jak wygląda ekstrakcja.
Widziałem, że nie można dodawać linków z YT?

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marzec 2024, 15:36:29 »
Można wrzucać linki embed, a jak masz problem wklej link bez protokołu https://
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marzec 2024, 15:40:20 »
Jakiej używać?
Też Żywiecki, ale Kryształ.
》tertium non datur《

Offline dodo20

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Eureka Mignon Zero
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Marzec 2024, 20:45:09 »
Można wrzucać linki
Na pewno nagram, będzie okazja włączyć aparat i otrzymać feedback


Offline dodo20

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Eureka Mignon Zero
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Marzec 2024, 12:59:09 »
Myślę, że najwięcej by powiedziało jakbyś nagrał proces przygotowania kawy albo chociaż ekstrakcji z naked portafilter.
Mam film, zdecydowanie za szybko po ok 20 sekund ale tak to wygląda
youtube.com/watch?v=Qd50IScnkww
youtube.com/watch?v=FSQPDC1_rsw

(jest potrzebna chwila aby przeprocesowało rozdzielczość)

Po mieleniu + WDT


Po levelowaniu


Po tampowaniu


Po ekstrakcji




« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2024, 13:48:08 wysłana przez dodo20 »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Nowy użytkownik kolby
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Marzec 2024, 13:56:14 »
Nie 20s, z tego co patrzę to 12s, ja liczę czas od pojawiania się 1 kropli w filiżance. O czym świadczy również  "burzliwa" ekstrakcja, ciśnienie dość mocno penetruje kawę.
Nie dziwię się, że odnajdujesz kwas.

Prosta rada, zmiel dużo drobniej, aż uzyskasz 25s ekstrakcji od spadnięcia pierwszej kropli, daj znać jak zmienił się smak.

Poczytaj o kompasie espreso https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7094.0
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi