Autor Wątek: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)  (Przeczytany 1201 razy)

Offline Art87

  • Wiadomości: 3
Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« dnia: 22 Listopad 2021, 16:17:54 »
Dzień dobry,

Planuje zakupić młynek do kawy ,która będzie tylko i wyłącznie zalewania wrzatkiem w kubku. 
Zainteresował mnie bardzo młynek Eureka Mignon Filtro. Z tego co o nim wyczytałem między innymi na tutejszym forum to jest ogólnie zachwalany. Chciałem się zapytać odnośnie zalegania kawy z poprzedniego mielenia ,czy można temu w jakiś sposób zaradzić ? Drugie pytanie odnośnie regulacji mielenia dotyczy tego czy są jakieś skrajne zakresy gdzie pokrętło się nie kręci czy minimalnej i maksymalnej granulacji kawy tak aby nic nie uszkodzić, czy raczej trzeba to raczej intuicyjnie robić? Bardzo bym prosił o wypowiedzenie się w temacie użytkowników tego młynka lub podobnych z Eureki .Czy kawe w takim pojemniku młynka powinno się zawsze uzupełniać do pełna ? Z góry przepraszam za tego typu pytania ale to będzie pierwszy młynek i w dodatku prezent dlatego chciałbym się upewnić, że to byłby dobry wybór.  Budżet w okolicach 900 pln.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopad 2021, 21:44:10 »
Użytkuję podobny młynek tej samej firmy, więc postaram się trochę pomóc:

1) Retencja: żeby ją zmniejszyć przydałoby się jakieś narzędzie do przedmuchania komory mielenia. Dostępne są mody wykonane na drukarkach 3d np:

https://www.etsy.com/listing/923944178/eureka-mignon-single-dose-hopper-and

Podobny hopper ma niedługo wypuścić sama Eureka (ok. 400 zł).

Eureka Single Dose hopper.jpg

2) To pokrętło niestety ma oznaczenia, które nadają się wyłącznie do espresso. Do ustawienia młynka pod zalewajkę będzie trzeba wykonać kilka obrotów pokrętłem i dopasować przemiał metodą prób i błędów.

3) Przy zasypanym hopperze przemiał będzie równiejszy, ale w warunkach domowych śmiało można sypać tylko pojedyncze dozy.

Osobiście nie przekonuje mnie ten młynek. Do zalewajki w zupełności wystarczy Nivona Cafe Grano 130 (użytkowałem ponad rok, młynek ma 2 lata i dalej, bezawaryjnie, działa u rodziców) lub WILFA SVART CGWS-130B. Jeżeli wolisz z wyższej półki, to spojrzałbym jeszcze na Fellow Ode Brew Grinder v1.1, który można dostać za 1,000 zł. Jego projekt wygląda bardziej sensownie niż tej Eureki. Pierwsza wersja żaren miała problemy z drobniejszym mieleniem np. pod Aeropress, ale aktualna (v1.1) bez problemu powinna sobie poradzić z zalewajką.


Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopad 2021, 22:02:28 »
Planuje zakupić młynek do kawy ,która będzie tylko i wyłącznie zalewania wrzątkiem w kubku. 
Zainteresował mnie bardzo młynek Eureka Mignon Filtro.

 Jeśli kawa będzie zalewana wrzątkiem w kubku (lepiej o temp. ok. 92 st. C) to polecam picie przez słomkę. Eureka Mignon Filtro jest do metod przelewowych, do metod zalewowych wystarczy młynek  najprostszy z możliwych, np. Sewerin, Melita Molino etc.

Zaoszczędzisz na budżecie, nawet jeśli do prezentu dołączysz ogromny bukiet kwiatów.

Offline Art87

  • Wiadomości: 3
Odp: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopad 2021, 07:52:01 »
Dziękuję. Za pomoc w podjęciu decyzji i za pewne wskazówki w doborze sprzętu na początek przygody z młynkami . Raczej decyduje się na młynek NIVONA CAFEGRANO 130. Chyba ,że czyimś zdaniem można coś mieć lepszej jakości i o większych możliwościach w podobnym budżecie.

Czy przy Baratza Encore i Gaggia md15 ta Nivona będzie nadal konkurencją do kawy zalewanych, czy może warto sie nad tymi modeli zastanowić?
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2021, 09:42:30 wysłana przez Art87 »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Listopad 2021, 11:58:10 »
Gaggi nie znam.

Baratza Encore to podobny poziom do Nivony i Wilfy, które wymieniłem wcześniej. Z tym, że Nivona przez te 2 lata nie podrożała ani o 1 zł. Baratza kiedyś była w podobnej cenie, co Wilfa. A teraz, pomimo braku wprowadzenia zmian, widzę, że jest to nawet 850 zł (WTF?).


Offline Art87

  • Wiadomości: 3
Odp: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Listopad 2021, 15:56:12 »
To rzeczywiście dziwna sprawa z tymi cenami. No to dobrze. Poczekam jeszcze, czy na black friday coś może potanieje sprzet i kupuję. Bardzo dziękuję jeszcze raz za pomocne rady.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Jaki młynek do zalewania kawy w kubki (kawa po polsku)
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Styczeń 2022, 23:29:06 »
Cześć, faktycznie praktycznie zero informacji o Gaggia MD15.
Jeśli ktoś jednak uparłby się na ten młynek to może warto zainteresować się Caso Barista Flavour 1832, na popularnym serwisie aukcyjnym 319 zł ;)


f6710a3882dcaf25d48d5b3ad03bb8b3.jpg
9630598eaaf8ea7c917ba29e8c85be96.jpg

caso-germany-barista-flavor-1832,21380120881_7.jpg

Screenshot_20220122-232538_Gallery.jpg

Screenshot_20220122-232555_Samsung Internet.jpg
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2022, 23:37:02 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi