Autor Wątek: Podstawowy kurs baristy  (Przeczytany 2154 razy)

Offline dardo2002

  • Wiadomości: 15
Podstawowy kurs baristy
« dnia: 10 Sierpień 2021, 08:02:28 »
Dzień dobry.
Może mi ktoś polecić organizatora kursów dla przyszłego baristy w Katowicach lub okolicy? Wiem, że na forach można zebrać sporo pożytecznej wiedzy (tak z resztą nauczyłem się z powodzeniem golenia brzytwą i obecnie nie wyobrażam sobie użycia innego narzędzia ;) ) jednak tym razem chciałbym to poczuć jak to wygląda w praktyce.
Oczywiście nie zależy mi na zaawansowanych technikach. Tylko podstawowa wiedza na swój własny domowy użytek.
Pozdrawiam

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Podstawowy kurs baristy
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Sierpień 2021, 21:58:31 »
Cześć, od siebie polecam ci firmę Blazeja Walczykiewicza - Coffee Support. Prowadza kursy w Gliwicach.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2222
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Podstawowy kurs baristy
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2021, 11:33:47 »
Ja powiem tak - jeśli nie zamierzasz pracować jako barista to taki kurs to strata czasu, pieniędzy a w konsekwencji ogromne rozczarowanie. Będziesz się uczył na maszynie za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nie ma to żadnego przełożenia na warunki domowe. Kanały na youtube są absolutnie wystarczające dla domowego baristy. Wiele osób po „świetnych kursach” przychodziło na dzien próbny i nie dość nie potrafili się odnaleźć to jeszcze od początku mieli złe nawyki, a to w kawiarni, co dopiero w domu.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dardo2002

  • Wiadomości: 15
Odp: Podstawowy kurs baristy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień 2021, 12:42:44 »
Nie, nie zamierzam pracować jako barista i może faktycznie zamiast kursu pooglądam w wolnych chwilach youtube i poczytam forum.
W sumie zamiast na kurs może lepiej wydać pieniądze na młynek a do reszty dojść jednak samemu.
Dziękuję za sugestię.


Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Podstawowy kurs baristy
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień 2021, 13:00:15 »
Bez przesady, Błażej raczej złych nawyków ludzi nie uczy i nie sądzę, aby kurs z nim był stratą pieniędzy. Może nie koniecznie dla każdego, bo on przeważnie prowadzi kursy SCA.  Jednak zgadzam się, że sensownie jest żeby ktoś uczył na sprzęcie, na którym użytkownik będzie potem zaparzał kawę. Podstawowe umiejętności dla home baristy można zdobyć  za nieduże pieniądze albo nawet za darmo u dystrybutorów sprzętu jeśli kupowało się nowy ekspres.  Z filmików można się wiele nauczyć, ale nie spróbujesz złej i dobrej ekstrakcji, bo na początku nie wiesz samemu jak je odróżnić. Osoba, która wie co robi za ekspresem, od razu wychwyci błędy adepta, więc nauka jest dużo szybsza.

Jednak jeśli zamierzasz @dardo2002 zatrudnić się gdzieś, to na pewno w kawiarni zostaniesz przeszkolony wg standardów tam obowiązujących, nie ma potrzeby dodatkowych kursów, aby zostać zatrudnionym. Przede wszystkim ważne jest podejście i chęć do pracy.
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2021, 13:09:58 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2222
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Podstawowy kurs baristy
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień 2021, 16:12:55 »
Błażeja bardzo szanuje, ale dalej uważam ze kurs baristy dla home baristy mija się z celem. Czasem na domowym sprzęcie możesz nigdy nie uzyskać poprawnej ekstrakcji wiec to moze prowadzić do kolejnych rozczarowań.
Na kursie będzie pewnie Mythos czy inny high end młynek. Raczej nikt nie uczy jak rozgrzać HXa albo jak obsługiwać PID.
Jak napisałem, pracowałem z wieloma ludzi po kursach baristy i o ile pamiętali mniej więcej ratio i ogarniali latte art to dialing in było czarna magia dla nich, nie mówiąc już o tworzeniu własnych przepisów czy wychodzeniu poza schematy co jest bardzo potrzebne przy domowych sprzętach.

Najlepszym wyjściem będzie rzeczywiście trening z dystrybutorem sprzętu, a reszta online.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi