Autor Wątek: Gaggia Classic + Baratza Encore  (Przeczytany 2165 razy)

Offline leandros

  • Wiadomości: 4
Gaggia Classic + Baratza Encore
« dnia: 24 Lipiec 2021, 18:59:08 »
Cześć,
mam w planie zakupić młynek i ekspres. Czytałem forum, różne strony i poradniki i... mam w głowie młyn. Nie wiem co wybrać.
Mam budżet około 2000 brutto.
Rano piję espresso(pon - pt) - zależy mi na czasie przygotowania. Weekendowy poranek to około 150/230ml americano. W tygodniu popołudniu raz na tydzień napiję się Americano.
W pracy towarzyszy mi Jura, w tymczasowym mieszkaniu Saeco - oba automatyczne ekspresy.

Wydaje mi się, że dobrym zestawem dla początkującego będzie nowa Gaggia Classic i Baratza Encore, chociaż nie wykluczam ręcznego młynka.
Teraz stosuję głownie Robustę.

Z góry dziękuję za pomoc i info!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5286
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2021, 19:26:00 »
chociaż nie wykluczam ręcznego młynka.
Ręczny porządny młynek jest dobrym wyborem, gdyż szybciej można dojść do zrobienia poprawnego espresso, a piszę tak z autopsji, gdyż kupiłem później ręczniaka.

Abstrahując, pijesz kawki z automatów, możesz sprawdzić, jak ustawione są młynki, tj na jaką grubość mielenia?
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4826
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipiec 2021, 20:39:22 »
Alternatywy z naszej oferty - ASCASO BASIC lub ARC z młynkiem i-1 mini. Niebawem na Pchlim Targu wystawię DUO PROF z bojlerem plus młynek i-1 steel. Jakbyś był zainteresowany to zapraszam na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2021, 21:17:50 »
Wydaje mi się, że dobrym zestawem dla początkującego będzie nowa Gaggia Classic i Baratza Encore
Gaggia Classic jako ekspres na początek będzie jak najbardziej OK. Co do Encore już taki pewien nie jestem. Proponowałbym zwiększyć budżet albo poszukać używanego sprzętu...

Offline daniell Mężczyzna

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Expobar Brewtus IV, Gaggia Classic Pro (ex. Nuova Simonelli Oscar II, EC680)
  • Młynek: Niche Zero, Ceado E6P, Baratza Virtuoso
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2021, 21:57:22 »
Gaggia Classic to dobry wybór na pierwszy prawdziwy ekspres. Co do młynka to Encore za bardzo się nie nadaje, bardzo szybko odczujesz brak precyzyjnej regulacji. Z racji, że nie ma timera ani nie da się mielić bezposrednio do kolby, to najłatwiej go używać jako single dose. Mlynki z ascaso wydają się lepszą opcją.
Co do mielenia ręcznego: jesli tego nie robiles wczesniej i nie jestes pewny, ze ci to odpowiada to sie dobrze zastanow. Ja nigdy bym mlynka elektrycznego na reczny nie zamienil (uzywam jedynie na wyjazdach, gdy miele do kawiarki). Osobiscie to gdybym mial recznie mielic wszystkie kawy jakie dziennie robie to bym chyba zrezygnowal z picia kawy ;)
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2021, 22:02:32 wysłana przez daniell »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5286
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2021, 22:07:13 »
Wydaje mi się, że dobrym zestawem dla początkującego będzie nowa Gaggia Classic i Baratza Encore
albo poszukać używanego sprzętu...

Np:

https://m.olx.pl/d/oferta/ascaso-mlynek-kawiarka-ekspres-CID99-IDJwqf2.html

Ekspres gratis  8)


Osobiscie to gdybym mial recznie mielic wszystkie kawy jakie dziennie robie to bym chyba zrezygnowal z picia kaw
Pytający pije jedną kawę.
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2021, 22:10:02 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline tachykardia Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Europiccola | Brikka | drip
  • Młynek: Fred | Xeoleo
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipiec 2021, 22:22:53 »
Rano piję espresso(pon - pt) - zależy mi na czasie przygotowania.
W przypadku zestawu młynek + kolba ten czas poświęcony na przygotowanie wydłuży się zapewne, bądź tego świadomy. Espresso może odbiegać smakowo od tego, co uzyskujesz z automatu, zwłaszcza jeżeli zmienisz kawę na arabicę lub mieszankę. Jeżeli Ci to będzie odpowiadało, to możliwe, że będziesz chciał kupić lepszy ekspres, dobry młynek może posłużyć Ci o wiele dłużej niż sam ekspres, może rozważ sprzęt używany.


skansen

  • Gość
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipiec 2021, 22:24:59 »
https://m.olx.pl/d/oferta/ascaso-mlynek-kawiarka-ekspres-CID99-IDJwqf2.html
Ekspres gratis 
Ostatnio doszedłem do wniosku, że kawiarka jest królową low-costa,  więc propozycja jak najbardziej słuszna.. Aczkolwiek kawiarka sprawdzała się u mnie tylko na gazie...

Offline leandros

  • Wiadomości: 4
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipiec 2021, 23:27:27 »
Sporo odpowiedzi - już odpowiadam!
Abstrahując, pijesz kawki z automatów, możesz sprawdzić, jak ustawione są młynki, tj na jaką grubość mielenia?
Pojęcia nie mam, regulowałem tylko moc na automacie, a w ekspresach tych nigdy nie "grzebałem"
Alternatywy z naszej oferty - ASCASO BASIC lub ARC z młynkiem i-1 mini. Niebawem na Pchlim Targu wystawię DUO PROF z bojlerem plus młynek i-1 steel. Jakbyś był zainteresowany to zapraszam na priv.
Napiszę na priv, chociaż podświadomie obawiam się o budżet  :lol2:

Kuchenkę mam gazową, kawiarki nigdy nie uskuteczniałem chociaż od zawsze, podświadomie ją chciałem mieć.
Przyjmijmy, że kupuję młynek z olx'a - dziękuję za link  :taktak: i wybieram ascaso basik.
Co jeszcze dokupić do tego z tych propozycji lub innych?
Szczoteczka do czyszczenia kolby z włosia
Profesjonalny tamper np. motta 57mm
Szczoteczka do czyszczenia grupy kawowej
Gumowa podkładka pod tamper

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5286
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lipiec 2021, 08:08:27 »
Co jeszcze dokupić do tego z tych propozycji lub innych?
Szczoteczka do czyszczenia kolby z włosia
Profesjonalny tamper np. motta 57mm
Szczoteczka do czyszczenia grupy kawowej
Gumowa podkładka pod tamper
NPF, narzędzie WDT, waga nawet najtańsza z "podziałką" 0,1g

》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4826
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Lipiec 2021, 10:55:53 »
Co jeszcze dokupić do tego z tych propozycji lub innych?
Po wybraniu zestawu zawsze podsyłam propozycje akcesoriów kawowych odpowiednich do danego ekspresu. Nieco inne będą to propozycje do ekspresu BASIC a inne do STEEL DUO PROF. Przykładowo tamper do BASIC będzie 57 mm a do DUO PROF 58 mm.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5286
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Lipiec 2021, 14:53:41 »
58  mm
Ja bym brał z tą grupą, bo nie mógł bym żyć bez sitek VST i po części z prysznica E&B Lab.
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Gaggia Classic + Baratza Encore
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Lipiec 2021, 23:50:48 »
Co do Encore już taki pewien nie jestem. Proponowałbym zwiększyć budżet albo poszukać używanego sprzętu...

Słusznie, ten młynek jest zdecydowanie za słaby do espresso. Nadaje się do mokki oraz przelewów i tak był pomyślany przez producenta.   Wczoraj był tu na forum do kupienia używany  młynek gastro Fiorenzato F5 (żarna 64 mm)  za 500 zł. Jeśli nowa Baratza Encore kosztuje ponad 400 zł to nie ma się nad czym zastanawiać. Taki młynek  gastro na początek drogi z espresso to duży atut. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi