Autor Wątek: Przesiadka na kolbę  (Przeczytany 7476 razy)

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Przesiadka na kolbę
« dnia: 20 Lipiec 2021, 09:49:50 »
Witam.
Od jakiegoś czasu drażę temat poprawienia smaku kawy w domowym zaciszu. Aktualnie używam od kilku lat automatu Jura A7 i coraz bardziej myślę o tym, że chciałbym móc pić w domu dobrą kawę. Tej z automatu niestety wiele brakuje do smaku z niezłej kawiarni. Zaczynałem jak wiele osób, temat Gaggi.. Rancilio.. Lelit Anna i tak ciągle w górę. Teraz doszedłem już do etapu Oscara 2, za nim Rocket Appartamento aż w końcu zrobiłem mały krok w tył i rozważałem Lelit Grace jako maszynę na start. Im więcej czytam, tym mniej już wiem jak wiele osób patrzac na inne podobne wątki. Aktualnie przycupnąłem do Lelit Mara X, jakoś te konstrukcje mocno podobają mi się wizualnie. Ale czy to dobry wybór dla totalnego laika? Dodam, że niekoniecznie skłaniam się ku grzebaniu w sprzęcie i modyfikacjach. Chyba, że to kwestia przekręcenia jakiejś "śrubki" w środku.

Prawdopodobnie kupiłbym na start Gaggię, ale jak poczytałem o tym, że trzeba zmienić ciśnienie, dołożyć pid, i to i siamto.. to się odechciewa iść w taką stronę. Dlatego zastanawiam się jaki ekspres będzie kompletny 'out of the box'? Który przysporzy najmniej frustracji i będzie najłatwiejszy w okiełznaniu i zrobieniu dobrego espresso i cappucino. Bo głównie to drugie pije, ale wyjściem do niego jest jednak espresso. Czy taka Mara X wymaga dużo zachodu w kwestii konserwacji? Czy w praktyce zacznę robić przyzwoitą kawę po kilogramie kawy czy może 10 kilogramach? Widywałem już wątki, że ktoś od 2 miesięcy robi kawę i nic z tego dobrego nie wychodzi, to coś czego najbardziej się obawiam. Czy to aż tak czarna magia z tą małą czarną?

Tak jak wspomniałem rozważałem już różne opcje. Generalnie mój budżet to 5-6k. Ale uwzględniam zakup na fakturę bez VAT z niemieckiego amazona by było taniej. Dlatego taka Mara X to 898 eur czyli 4100zł. Zakładajać, że dokupię EM Specialita, wyjdzie niecałe 6, i to już kompletny maks jaki chce wydać. W jakim kierunku powinien iść kompletny laik by się nie zniechęcić po miesiącu? ;)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipiec 2021, 12:48:44 »
Zasada jest zawsze takie sama - to nie sprzęt robi kawę tylko człowiek. ;) Oczywiście to duże uproszczenie, ale w gruncie rzeczy do tego się to sprowadza.

Mara X to świetny sprzęt w bardzo dobrej cenie, trudno cokolwiek zarzucić w takim budżecie. Konserwacja jest banalna o ile będziesz używał odpowiedniej wody (co również w dużym stopniu przekłada się na finalny smak kawy w kubku).


Nie ma tutaj czarnej magii, jest natomiast trochę pracy/prób/treningu. Pojęcie przyzwoitej kawy jest względne. Oprócz wody, ważne a właściwie najważniejsze jest kupić dobre ziarenka i tutaj czeka Cię trochę zabawy, bo smaki są różne, wybór duży; więc znalezienie tego, co akurat Tobie będzie odpowiadało - może zająć trochę czasu.

Tak czy siak, Mara X w tych pieniążkach to obecnie najlepszy wybór (patrząc holistycznie) i z pewnością to nie ona będzie ograniczeniem dla Ciebie (czy kogokolwiek innego) przy próbach przygotowania "dobrej kawy".


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipiec 2021, 13:01:36 »
Temat wałkowany na Forum już wielokrotnie. Ostatnio pojawił się podobny wątek tu:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11103.0

Także tu w kręgu zainteresowań Lelit oraz młynek EM Specialita. Jak w wielu podobnych wątkach potwierdzam, że młynek jest co najmniej równie waży jak ekspres. A ponieważ ostatnio kilka osób narzekało na regulację mielenia w młynku Eureka Mignon Specialita to poddaję pod rozwagę młynek G-IOTA. No i jeśli w większości pijacie kawy mleczne to w podobnej cenie co Lelit Mara będziesz miał ekspres BELEZZA Chiara z 2 litrowym, stalowym bojlerem, pełnym programowaniem PID, shot timerem i regulowanym czasem preinfuzji. Spełni Twoje oczekiwania. A z naszej strony oferujemy przeszkolenie na zakupionym sprzęcie. Znacznie ułatwia to start w temacie kawy z kolby i pozwala na uniknięcie błędów początkującego.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipiec 2021, 13:10:43 »
Zasada jest zawsze takie sama - to nie sprzęt robi kawę tylko człowiek.  Oczywiście to duże uproszczenie, ale w gruncie rzeczy do tego się to sprowadza.
Choć byś się wściekł nie zrobisz "takiej kawy" bez ekspresu z ekspresu :-)

skansen

  • Gość
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipiec 2021, 13:19:23 »
W jakim kierunku powinien iść kompletny laik by się nie zniechęcić po miesiącu?
Jeśli nie jesteś pewien jaki nowy sprzęt kupić zapoznaj się z ofertą sprzętów używanych. Są fajne młynki na forumowym Pchlim Targu. Do tego jakiś sprawdzony, nawet podstawowy ekspres kolbowy z PID. Dzięki temu sprawdzisz, czy kolba jest dla Ciebie. Potem zdecydujesz: sprzedasz zestaw z niedużą stratą albo dokupisz np. bardziej docelowy ekspres...

Jeśli chcesz tylko nowy sprzęt to w przypadku klasycznych HXów musisz liczyć się z tym, że ich opanowanie będzie wymagało trochę nauki. Wg mnie jednak warto...
Trochę łatwiejsza do opanowania jest Mara-X dzięki dodatkowemu czujnikowi temperatury w grupie (nie ma konieczności cooling flushy) ale w dalszym ciągu jest to maszyna w której kawę robi człowiek, to nie automat...
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2021, 13:21:32 wysłana przez skansen »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2021, 13:25:04 »
Zasada jest zawsze takie sama - to nie sprzęt robi kawę tylko człowiek.  Oczywiście to duże uproszczenie, ale w gruncie rzeczy do tego się to sprowadza.
Choć byś się wściekł nie zrobisz "takiej kawy" bez ekspresu z ekspresu :-)

No brawo, doskonale wiadomo, o co chodziło, że była to swego rodzaju przenośnia akcentująca inne - ważne elementy w przygotowaniu kawy, ale rozumiem, że nie mogłeś się powtrzymać. ;-)

Wracająco do tematu.

Opcja wyraźnie tańszego, używanego sprzętu jest również warta rozważenia, aby sprawdzić tak jak Skansen napisał - czy kolba jest dla Ciebie.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2021, 13:27:11 wysłana przez MSL »

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lipiec 2021, 14:35:28 »
Czy realnie podobne rezultaty da na przykład Lelit Grace albo nawet Lelit Anna 2? Nie robię kaw hurtowo, raczej 1-2 na raz i tak 2-3 razy dziennie. Nie liczę sytuacji z gośćmi, bo nie będę spędzał 30 minut na robieniu kaw. Czy w tej sytuacji taki HX to nie jest przerost formy nad treścią? Często jest polecany jako najlepsza opcja do kaw mlecznych. Ale czy to nie jest po prostu większy zapas mocy ogólnie ujmując? Czy mocno przekłada się to też na finalnie uzyskany smak? (zakładając już dobre opanowanie obsługi w obu przypadkach).

Grace jeszcze wczoraj była za 505 EUR na amazonie, co minus vat dawało niecałe 1900zł za nią. To ciężki wybór, znacznie łatwiej jest kupić telefon, laptopa czy cokolwiek innego, bo nie ma tam czynnika subiektywnego, czyli efektu smakowego. A nie ocenię go przez ekran. Ubolewam, że nie ma jakichś sklepów, mających coś w stylu showroomu, żeby można było odpłatnie spróbować kawy z kilku kolb by wiedzieć czego się mniej więcej spodziewać. I przy okazji wstępnie podszkolić z użytkowania konkretnego urządzenia.

Tak jak ktoś wspomniał, cały czas waham się czy nie kupić czegoś tańszego by ewentualnie to sprzedać i kupić lepsze. A z drugiej strony... taką Marę X chyba też dość łatwo sprzedać z niedużą stratą.

Co do młynka jeszcze. Jak oceniacie Williama PL71 lub PL72 wobec Speciality?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lipiec 2021, 15:23:22 »
No brawo, doskonale wiadomo, o co chodziło, że była to swego rodzaju przenośnia akcentująca inne - ważne elementy w przygotowaniu kawy, ale rozumiem, że nie mogłeś się powtrzymać.

Mam nadzieje, że nie pękła ci żyłka dumy :-) Napisałem to w żartach ale widzę że obraziłem guru kawowego :-) Już więcej nie będę denerwował

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipiec 2021, 15:31:21 »
@jrd Czyli mamy klasyczne 4xM a nawet 5xM. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipiec 2021, 17:50:14 »
@Janusz co masz na myśli z 4xm i 5xm?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipiec 2021, 18:05:36 »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lipiec 2021, 18:11:36 »
A to piąte M dodane zostało parę lat temu jako M jak maintenance (angielski) / manutenzione / mantenere (włoski) czyli utrzymanie ekspresu w czystości.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Lipiec 2021, 18:25:13 »
No brawo, doskonale wiadomo, o co chodziło, że była to swego rodzaju przenośnia akcentująca inne - ważne elementy w przygotowaniu kawy, ale rozumiem, że nie mogłeś się powtrzymać.

Mam nadzieje, że nie pękła ci żyłka dumy :-) Napisałem to w żartach ale widzę że obraziłem guru kawowego :-) Już więcej nie będę denerwował


Nic z tych rzeczy, napisałem to dokładnie w takim tonie sarkazmu jak i Ty. ;) Ot ja wyznaję zasadę, że offtopic ma też swoje miejsce... ale tylko w offtopicu.

@jrd tak właśnie jest, nawet ten tańszy sprzęt (ekspres) w zupełności Ci wystarczy, aby zrobić dobre espresso / cappu. Dużo w tym jest też bardzo subiektywne, bo dobre dla Ciebie może być zupełnie odmienne niż dla kogoś innego. Większe różnice robią same ziarenka, woda, a dopiero po tym młynek, a na końcu ekspres.

Czy wybierzesz Grace czy Mara X, żaden z tych sprzętów ograniczać Cię nie będzie. W przypadku Grace trudniej trochę o dodatkowe akcesoria, bo tam jest grupa 57 mm, więc wszystko musi być pod nią, ale też bez dramatu. Lepiej dopłacić do lepszego młynka, bo przemiał ma większe znaczenie. PL72 jest ok, większa żarna, możliwość programowania względem bardzo prostego PL71.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Lipiec 2021, 19:08:44 »
Dzięki temu sprawdzisz, czy kolba jest dla Ciebie. Potem zdecydujesz: sprzedasz zestaw z niedużą stratą albo dokupisz np. bardziej docelowy ekspres...
Dokładnie, szczególnie że jrd pijesz kawkę z automatu, a kolba zajmuje trochę więcej zachodu, czasu i możesz dojść do wniosku, oby nie, że jest on ważniejszy i przeprosisz się z automatem.

@jrd
Mając swoje kawowe doświadczenia kupiłbym: używany ekspres, np @olomarcin ma niezły VBM  plus dobry młynek ręczny: chiński albo mercedesa od @Perzua Kinu. Wg mnie z ręcznym młynkiem szybciej się dochodzi do poprawnego espresso. Spodoba Ci świat espresso - dokupisz młynek elektryczny OD lub SD (wtedy ewentualnie sprzedasz ręczniaka), jeśli odwrotnie - pozbędziesz się wszystkiego z małą stratą, a nawet bez.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2021, 19:35:07 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Mroowkojad

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Lipiec 2021, 12:11:17 »
Jako użytkownik zestawu Lelit Grace + Specialita mogę (po roku użytkowania) powiedzieć, że pozwala on zrobić świetną kawę. Jako że nie robię ogromnych ilości kaw mlecznych, to poziom wyżej dla mnie to dopiero Bianca. A jeśli chodzi o akcesoria, to nie ma problemu z kupieniem. A potem, jeżeli zdecydujesz się sprzedać Grace, to akcesoria zwiększą wartość przy odsprzedaży.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi