Autor Wątek: Zgrabna kolba dla żółtodzioba  (Przeczytany 4860 razy)

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Czerwiec 2021, 21:05:18 »
I to jest bardzo dobry wybór. Mara X jest świetnym ekspresem w dobrej cenie.
A czy właśnie HX nie daje mniej stabilnej temperatury co za tym idzie mniejszą stabilność shotów? Sam cały czas walczę ze sobą co powiniennem począć z kolejnym sprzętem i Mara bardzo mi się podoba ale jednak pije kawę głównie czarną. Okazjonalnie wpada mleczna dla gości i mimo wszystko jakoś po czytaniu wielu wątków wydaje mi się że więcej porad jest w kierunku PID'a aby tą temperaturą celnie sterować a póki co ten PID czy ustawianie temp średnio chyba działa na HX. Czy jest coś co sprawdza się świetnie?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Czerwiec 2021, 22:06:36 »
Raz miałem i muszę przyznać, że Rota wyszła zwycięsko z pojedynku.
No to masz odpowiedź. Pamiętasz, co to był za sprzęt?
》tertium non datur《

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Czerwiec 2021, 22:24:51 »
Pamiętasz, co to był za sprzęt?
Całkiem możliwe, że Rocket Cellini V3.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Czerwiec 2021, 23:05:19 »
I to jest bardzo dobry wybór. Mara X jest świetnym ekspresem w dobrej cenie.
A czy właśnie HX nie daje mniej stabilnej temperatury co za tym idzie mniejszą stabilność shotów? Sam cały czas walczę ze sobą co powiniennem począć z kolejnym sprzętem i Mara bardzo mi się podoba ale jednak pije kawę głównie czarną. Okazjonalnie wpada mleczna dla gości i mimo wszystko jakoś po czytaniu wielu wątków wydaje mi się że więcej porad jest w kierunku PID'a aby tą temperaturą celnie sterować a póki co ten PID czy ustawianie temp średnio chyba działa na HX. Czy jest coś co sprawdza się świetnie?

Mara X sprawdza się w tym dobrze. Masz przełącznik 3-pozycyjny na temperaturę (co 2 stopnie) i wedle pomiarów daje tyle ile mówi. Ogólnie to zabrzmiało jakbyś na HX dobych shotów zrobić nie mógł; możesz zrobić, doskonałe, porównywalne z tymi - z maszyn z pid; ot musisz się oswoić z flushami i tyle, choć te w przypadku Mara X zostały zredukowanego do prawie zera. Mam 2 różne HX, mam też dostęp do sprzętu absurdalnie high-endowego i różnicy w kubku... byś nie wyczuł, a robiliśmy setki ślepych testów.

Abstrahując od tego, Mara X z tym, co daje w cenie jaką możecie uzyskać prosząc Michała z K o rabat jest prawie nie do przebicia obecnie w relacji możliwości/cena.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Czerwiec 2021, 23:24:55 »
@ anzelm Tak myślę po analizie Twoich wypowiedzi chciałem zarekomendować: przejedź się po sklepach, które oferują możliwość obejrzenia sprzętu, podotykaj go pogadaj ze sprzedawcami ... kup i tak zaoszczędzisz na ew zmianach gdy sprzęt który przyjdzie z internetów nie będzie spełniał wymagań... jak sam dotkniesz i się do czegoś przekonasz będziesz szczęśliwy (zawsze osobiste wybory są najlepsze... oczywiście do czasu kiedy przestaną nimi być) hihi

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Czerwiec 2021, 06:35:59 »
Muszę dodać, że posiadam paskudną wadę - nadmiernie czepiam się szczegółów i każda pierdółka skutecznie potrafi mi zatruć żywot  :-\
Witaj w klubie :)

Czy
jest prawie nie do przebicia
w naparze, jaki daje Rota? O to zapytuje @Anzelm :
Kawa z Roty zadowala moje kubki smakowe w 110% i tu jest chyba największe wyzwanie dla nowego sprzętu - czy w widełkach 3-4 tys. da się osiągnąć podobny efekt smakowy?
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2021, 07:45:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Czerwiec 2021, 08:28:01 »
Suma summarum prawda jest brutalna - kolba Rocie nie podskoczy  :-\ natomiast dźwignia i owszem.
Jednak biorąc pod uwagę moją piętę achillesa, a dokładniej łokieć, stosunkowo małą ilość naparu dźwigniowego, wiem wiem można kilka razy zaczerpnąć, ale to kolejne komplikacje, obawę o świeżość wody przy mikro przebiegach, komfort i wygodę użytkowania (czytaj lenistwo  :redface: ) pozostaje mi chyba pójście na kompromis i jednak "skolbowanie się", a na osłodę zawszę mogę wyciągnąć Rotę z szafki.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Czerwiec 2021, 08:38:21 »
Suma summarum prawda jest brutalna - kolba Rocie nie podskoczy  :-\ natomiast dźwignia i owszem.
a na osłodę zawszę mogę wyciągnąć Rotę z szafki.
Dokładnie

świeżość wody przy mikro przebiegach,
Świeżej wody możesz dolać, ile "flushów" zrobisz po ekstrakcji, a nawet wylać całkowicie, z tych mniejszych.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2021, 08:55:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Czerwiec 2021, 09:48:52 »
Muszę dodać, że posiadam paskudną wadę - nadmiernie czepiam się szczegółów i każda pierdółka skutecznie potrafi mi zatruć żywot  :-\
Witaj w klubie :)

Czy
jest prawie nie do przebicia
w naparze, jaki daje Rota? O to zapytuje @Anzelm :
Kawa z Roty zadowala moje kubki smakowe w 110% i tu jest chyba największe wyzwanie dla nowego sprzętu - czy w widełkach 3-4 tys. da się osiągnąć podobny efekt smakowy?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie/zestawienie, dyskutowaliśmy o tym dziesiątki razy. Co jest lepsze, zależy dla kogo. Odpowiedzi są zawsze subiektywne. Mara X odnosiła się propozycji, która padła wcześniej, jako kolba to bardzo dobry wybór w podanej cenie. Pytanie z czego wyjdzie lepszy / porównywalny napar (Rota/kolba/dźwignia), nigdy nie przyniosło i raczej nigdy nie przyniesie zgodnej dla większości odpowiedzi, to zawsze będzie czystko subiektywne.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2021, 09:51:46 wysłana przez MSL »

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Czerwiec 2021, 10:15:29 »
My tu gadu, gadu, a kawy pić się chce. Dziękuję wszystkim za głośny odzew i cenne porady. Idę na ustępstwa względem smaku i wybieram komfort. Mara X zamówiona. Ciekawe jak się sytuacja rozwinie, w każdym razie są emocje! :)

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Czerwiec 2021, 11:08:40 »
Mara X zamówiona
Gratki. Nie tyle sprzętu co umiejętności zdecydowania.
Jeśli nikogo to nie urazi to wykorzystam wątek do zadania swojego pytania. @MSL totalnie nie o to mi chodziło że HX nie potrafi zrobić dobrych shotów. Jednak przegrzebując forum często HX pojawia się jako dobry wybór dla osób które dużo piją kaw mlecznych. Już nawet nie zaczepiając o wojnę HX vs DB. Poprostu często wspomina się o tym że jednak PID stabilniej trzyma tą temp co umożliwia "łatwiejszą" powtarzalność.
Ale moje pytanie brzmi. Czy faktycznie dźwignia aż tak mocno pokonuje kolbę jeśli chodzi o walory smakowe? Rozglądając się za ekspresem przyglądałem się MaraX ale później stwierdziłem że może nie potrzebuje HX skoro pije głównie czarną kawę. Moją głowa ustabilizowała się na Ascaso UNO PID jako że można ustawić wolumetryczne ilość kawy więc wychodzi taki pół automat.
Jedak jako że ekspres kupuję dla sobie a nie dla gości to zacząłem zastanawiać się nad działaniem kolby. Ile naparu jest w stanie wyprodukować dźwignia? Podwójne espresso? Rozumiem że przy dźwigni sami decydujemy o ciśnieniu? a co z temperaturą?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Czerwiec 2021, 11:24:52 »
Ile naparu jest w stanie wyprodukować dźwignia? Podwójne espresso? Rozumiem że przy dźwigni sami decydujemy o ciśnieniu? a co z temperaturą?

Ilość kawy zależy od modelu, a konkretnie od pojemności komory pod tłokiem. Temperatura również zależy od konkretnego modelu, są różne konstrukcje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Czerwiec 2021, 12:17:53 »
Mara X zamówiona.
Gratulacje i powodzenia.
Napisz jak wypadnie starcie Rota vs Mara.
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Czerwiec 2021, 15:05:04 »
Mara X zamówiona
Gratki. Nie tyle sprzętu co umiejętności zdecydowania.
Jeśli nikogo to nie urazi to wykorzystam wątek do zadania swojego pytania. @MSL totalnie nie o to mi chodziło że HX nie potrafi zrobić dobrych shotów. Jednak przegrzebując forum często HX pojawia się jako dobry wybór dla osób które dużo piją kaw mlecznych. Już nawet nie zaczepiając o wojnę HX vs DB. Poprostu często wspomina się o tym że jednak PID stabilniej trzyma tą temp co umożliwia "łatwiejszą" powtarzalność.
Ale moje pytanie brzmi. Czy faktycznie dźwignia aż tak mocno pokonuje kolbę jeśli chodzi o walory smakowe? Rozglądając się za ekspresem przyglądałem się MaraX ale później stwierdziłem że może nie potrzebuje HX skoro pije głównie czarną kawę. Moją głowa ustabilizowała się na Ascaso UNO PID jako że można ustawić wolumetryczne ilość kawy więc wychodzi taki pół automat.
Jedak jako że ekspres kupuję dla sobie a nie dla gości to zacząłem zastanawiać się nad działaniem kolby. Ile naparu jest w stanie wyprodukować dźwignia? Podwójne espresso? Rozumiem że przy dźwigni sami decydujemy o ciśnieniu? a co z temperaturą?

Na pytanie, wcześniej już też padła odpowiedź. Problem w tym, że nie ma jednej zaakceptowanej przez większość. Smak jest subiektywny, więc zwycięzca w takim zestawieniu zależy... od osoby, którą zapytasz. My w ślepych testach nie potrafiliśmy wskazać lepszego.

Wybierasz więc, co Tobie bardziej smakuje lub/i jest wygodniejsze dla Twojej, codziennej rutyny.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Czerwiec 2021, 20:21:53 »
Ja miałem 4500. Wybrałem Uno Pid Ascaso. Jestem bardzo zadowolony. W tym budżecie każdy ekspres zrobi świetne espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi