Autor Wątek: Zgrabna kolba dla żółtodzioba  (Przeczytany 4862 razy)

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:07:07 »
Proszę o pomoc w wyborze pierwszego ekspresu kolbowego.
Jak na swój wiek (już bliżej, niż dalej do 50-ki), uroki kawy odkryłem zdecydowanie zbyt późno, raptem ze dwa, trzy lata wstecz. W każdym razie ruszyłem z kopyta i z "młodzieńczą" pasją odkrywałem kolejno: kawiarkę, phina, V60, Clever'a i Rotę.
Niedawno ręczny młynek zastąpiłem DF64 i ta elektryfikacja rozleniwiła mnie do tego stopnia, że przymierzam się do zakupu ekspresu kolbowego.
Ekspres będzie pracował na "pół gwizdka" - w dzień powszedni jedno popołudniowe espresso, w weekend dziennie 3 kawki, w tym 1 do 2 z mlekiem, sporadycznie goście, ja wolę soczystsze i jaśniejsze palenia, żona ciemniejsze pod mleko .
Kawa z Roty zadowala moje kubki smakowe w 110% i tu jest chyba największe wyzwanie dla nowego sprzętu - czy w widełkach 3-4 tys. da się osiągnąć podobny efekt smakowy?
Dodatkowo pojawia się kolejne ograniczenie - rozmiar, najlepiej możliwie mały, ponieważ mimo wszystko wolę się delektować jedzeniem niż piciem kawy, a że gotuje się u nas sporo, także każdy centymetr blatu jest na wagę złota. Zatem w przedbiegach odpada NS Oscar II.
Co poradzicie?

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:30:55 »
Z małych w twoim budżecie  to bym radził Lelit Victoria/Mara x. Miałem Grace a to są te same wymiary co Victoria i powiem szczerze jest bardzo  smukło ;) Mara x z tego co kojarzę jest jeszcze smuklejsza  i odrobine niższa.  Piszę o lelitach bo tylko z tą firmą mam doświadczenie. Może inni forumowicze dodadzą propozycje  innych producentów :)


Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:31:48 »
Jako użytkownik komercyjny w pierwszej kolejności zaproponuję coś ze swojej stajni :) Całkiem dobrym wyborem byłby Ascaso Dream ONE lub PID.
Spokojnie zmieści się na blacie oraz w 4 tys., dodatkowo szybko się nagrzewa. Jako że jesteś użytkownikiem naszego młynka to na pewno uda nam się zrobić dla Ciebie jakąś ciekawą ofertę :)
Możesz też zastanowić się nad Silvią lub czymś ze stajni Lelit'a.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:42:52 »
Poza lelltitem ascaso zerknij na Rancilio silvia - popatrz też na filmiki na youtube:
- Jamesa Hofmana
- whole latte love
- seattle coffe gear

Oni tam jakoś w miarę przyzwoicie o sprzętach kawowych opowiadają na początek idelane do wyrobienia sobie pytań i własnych opinni  (za darmo choć pewnie nie bez reklamy)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:44:56 »
Ekspres będzie pracował na "pół gwizdka" - w dzień powszedni jedno popołudniowe espresso, w weekend dziennie 3 kawki, w tym 1 do 2 z mlekiem, sporadycznie goście, ja wolę soczystsze i jaśniejsze palenia, żona ciemniejsze pod mleko .
Kawa z Roty zadowala moje kubki smakowe w 110% i tu jest chyba największe wyzwanie dla nowego sprzętu - czy w widełkach 3-4 tys. da się osiągnąć podobny efekt smakowy?
Przy jasnych singlach będziesz w stanie podnieść temperaturę do wyższej (jeśli ekspres będzie z PID) i podkreślić kwasowość. Nie będą to jednak duże różnice. Rota to bardzo fajny ekspres i zakup kolby zmieni w największym stopniu ergonomię pracy/przygotowywania.

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:49:41 »
Nie ukrywam, że najbardziej cieszy oko MaraX, ale 40 cm na głębokości, to już dużo, no i trochę przekracza budżet.
Natomiast Victoria i Dream, gabarytowo wyglądają zachęcająco. Zerknę jeszcze na Silvię.
Muszę dodać, że posiadam paskudną wadę - nadmiernie czepiam się szczegółów i każda pierdółka skutecznie potrafi mi zatruć żywot  :-\
Co myślicie o QM Pippa, albo QM Evolution 70 model 3130, ten drugi to chyba maksymalnie co dało by się wcisnąć na blat.
Dziękuję za szybki odzew!

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwiec 2021, 11:28:46 »
QM Pippa z opisu wygląda w miarę przyzwoicie. Posiada większy bojler niż większość podobnych modeli co na pewno jest zaletą. Ale nie miałem z nim do czynienia więc jak w praktyce się sprawuje to nie jestem w stanie powiedzieć. Co do ceny to chyba wolałbym dołożyć parę złotych i kupić coś z PID'em, tym bardziej że z Twojego opisu wychodzi na to że wolisz kawy 100% arabica single blend.

Co do Evolution 70 mod.3130 to właściwie jest on bardzo zbliżony do ASCASO UNO PID (wymiary i ogólny kształt) nie posiada tylko wyświetlacza z shot timerem na którym możemy ustawiać parametry - a skoro jest zbliżony do UNO PID to i do DREAM PID (oprócz wyglądu)

 

skansen

  • Gość
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwiec 2021, 12:24:55 »
Muszę dodać, że posiadam paskudną wadę - nadmiernie czepiam się szczegółów i każda pierdółka skutecznie potrafi mi zatruć żywot  :-\

Popatrz też na klasyczne dźwignie - zajmują niewiele miejsca na blacie i są to maszyny (przy prawidłowej eksploatacji) praktycznie niezniszczalne.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Czerwiec 2021, 13:28:56 »
Ja podobnie parę lat temu zaraziłem się kawą. Kilka ekspresów i dźwigni przerobiłem. W domu została wygoda: ekspres HX z 2L bojlerem, podłączeniem do wody  i odpływu + termometr w grupie, do tego młynek SD - Niche. Aktualnie nie czuję potrzeby zmiany, uważam to za dobry zestaw docelowy.

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwiec 2021, 14:46:59 »
Muszę jeszcze zrobić dokładne obmiary blatu, ale zaczynam coraz częściej spoglądać w kierunku Mara X, zwłaszcza że można ja dostać za cenę niewiele ponad 4k.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Czerwiec 2021, 18:12:58 »
I to jest bardzo dobry wybór. Mara X jest świetnym ekspresem w dobrej cenie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Czerwiec 2021, 20:22:42 »
Ja wolę soczystsze i jaśniejsze palenia. Kawa z Roty zadowala moje kubki smakowe w 110% i tu jest chyba największe wyzwanie dla nowego sprzętu - czy w widełkach 3-4 tys. da się osiągnąć podobny efekt smakowy?
Co poradzicie?
Dźwignię
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2021, 20:24:45 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Czerwiec 2021, 20:30:35 »
Dźwignia, nie ukrywam, że kusząca propozycja, prawdopodobnie jedna z niewielu maszyn, która może stanąć w szranki z rotą pod względem jakości naparu-przynajmniej, takiego który mi smakuje. Tyle, że obawiam się czy nie zamieni stryjek siekierki na kijek. Ciałko już nie najmłodsze i łokcie ostatnio trochę protestują przy obsłudze roty, także nie wiem czy w dłuższej perspektywie podołałbym fizycznie dźwigni?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Czerwiec 2021, 20:47:18 »
Ciałko już nie najmłodsze i łokcie ostatnio trochę protestują przy obsłudze roty, także nie wiem czy w dłuższej perspektywie podołałbym fizycznie dźwigni?
Przesadzasz, chyba że masz poważny problem zdrowotny. W Elektrze nie trzeba dużo siły. Nie wiem, jak np w La Pavoni.

Ostatnio specjalnie zrobiłem ponad 100 shotów na kolbie i dźwigni na tym samym ziarnie. Przeleciałam wszelkie możliwe konfiguracje z sitkami, dozami, czasami, uzyskami, mieleniem, etc i nie że mi nie smakuje z kolby, ale dźwignia daje zupełnie inne smaki i aromaty, więc obawiam się, czy z kolby, a w dodatku z HX-a, będziesz bardziej zadowolony z espresso w porównaniu z pasującą Ci Rotą. Dobrze byłoby, gdybyś miał możliwość sprawdzenia na żywo.
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2021, 20:51:00 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Zgrabna kolba dla żółtodzioba
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Czerwiec 2021, 20:57:13 »
Dobrze byłoby, gdybyś miał możliwość sprawdzenia na żywo.
Raz miałem i muszę przyznać, że Rota wyszła zwycięsko z pojedynku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi