Autor Wątek: Kawa na początek przygody  (Przeczytany 8610 razy)

Offline brzozka

  • Wiadomości: 17
Kawa na początek przygody
« dnia: 09 Czerwiec 2021, 22:15:14 »
Cześć szukam kawy na początek przygody zakupiłem ekspres lelit vicoria oraz młynek lelit williams i szukam kawy która  jest dobra i nie za droga, głównie co bedę pić to kawy mleczne ale espresso też się zdarzy wypić jestem z okolic Gdyni i wiem że tutaj niedaleko są dwie palarnie. I czy warto płacić 100zł i więcej za  kilogram kawy na początku przygody?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Czerwiec 2021, 22:22:25 »
polecam Euro Cafe

na początek może być La Vaca - trochę ciemniej palona
https://eurocafe.com.pl/cafe-espresso-la-vaca.html

Czekoladowa Brazylia!!! bardzo polecam
https://eurocafe.com.pl/brazil-cemorrado-chocolate-edition.html

Trochę trudniejsza "w obsłudze" - choć bardzo wdzięczna
https://eurocafe.com.pl/polish-horse-peaberry-espresso-blend.html



i z wyższej półki Ariadna od Mastro Antonia
https://mastroantonio.pl/Ariadna-p12


wszystkie dają naprawdę bardzo fajne doznania w espresso - a co za tym idzie także w kawach mlecznych
na początek polecam sprawdzić EuroCafe - cena//jakosć nie do pobicia!!!

i nie żal aż tak bardzo tych ziaren na naukę :)
A potem - Antonio :D to już najwyższa półka - i moim subiektywnym zdaniem - kawy warte swojej ceny - nie znalazłem tak dobrej kawy!!! a jak nauczysz się Ariadny - to pozostaje jeszcze La Claudina :D ale to już wyższa półka - i smaku i umiejętności!!!
Never Give UP †

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwiec 2021, 23:55:31 »
Ja w sumie w kwestii palarni obecnych oficjalnie na forum, to nie miałem złych doświadczeń. Również mogę polecić Euro Cafe, bo bywam u nich często.  Do mlecznych polecam blendy espresso z domieszką robusty. Albo nawet czystą robustę - w Euro Cafe ostatnio była Robusta z Tanzanii, zaskakująco przyjemna. Dla mnie w aromacie wyczuwalne nuty czekoladowo - orzechowe z lekką słodyczą banana.

Na kaw jednorodnego pochodzenia na początek kawy z Brazylii, Hondurasu, Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui, Salwadoru czy Meksyku przeważnie są bardzo fajne. Najlepiej odezwać się do danej palarni i napisać czego się oczekuje i do jakiej metody, to na pewno coś doradzą.

« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2021, 23:59:17 wysłana przez krystians »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Czerwiec 2021, 07:57:41 »
Ja natomiast mam przeciwne wnioski do @jakub_stanecki  Dla mnie ariadna to bardzo przeciętna kawa, ciemniej palona, dodatek robusty, generalnie smaków tam żadnych nie ma, ale bardzo łatwo zrobić z niej przyzwoitą kawę.
Akurat los chciał, że wczoraj w końcu przemieliłem zapas ariadny i odczułem wielką ulgę, że mogę przenieść się na ciekawsze smakowo i średnio palone ziarna z Dominikany od Eurocafe
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2021, 07:59:44 wysłana przez pawel890 »
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Czerwiec 2021, 20:34:42 »
generalnie smaków tam żadnych nie ma, ale bardzo łatwo zrobić z niej przyzwoitą kawę.
To w końcu z niej woda czy kawa?
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Czerwiec 2021, 22:02:41 »
Sparafrazuję tekst: nie doszukiwałbym się tam ciekawych aromatów, ot taka przyzwoita kawa. :) Taka tam pustka smakowa, ani gorycz, ani cytrusowość, brak orzechów. Może rzeczywiście woda?  :lol2:
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Czerwiec 2021, 01:06:29 »
Woda rzeczywistości, strukturyzowana kawą i ogniem :)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Czerwiec 2021, 20:06:22 »
Warto płacić, jak chcesz spróbować komercyjnego wypasy przyceluj carraro dolci arabica, tylko najlepiej nie starszą niż 3-4 miesiące, w naszych rodzimych,
Zerknij na coffeesite "Milano" namówili mnie przy okazji zakupów i przyznam że doskonały temat (palenie z maja br)
Toffee czekolada ... dobre i cena ok
Też jak kolega wyżej polecam polish horse lepiej niż inne mocnjiej palone (lavaca) i w  sumie euro dobre ceny trzyma na ciekawe tematy
Z palarni blend też dobrą tanią relatywnie do smaku liberica (to niby przyszłość) trafiłem
U mastro antonio Adrianna (pewnie zalezy od wypału) ale lux
Hayab ma zestawy można zerknąć
Poszukaj może masz kawiarnię specjality w okolicy, podbij na rozmowę cyknij kawkę, może coś na miejscu kupisz... tylko tak 1mc od wypału

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Czerwiec 2021, 22:11:56 »
Z kaw przyjaznych młodemu Home Bariście (szczególnie do mleka)zabrakło tutaj:
- Chocolate Wave od Antonia
- Gorilla Blend (nigdy nie pamietam kto to pali - HB chyba)
- Swietnie wypadają klasyczne profile (czekolada, orzechy, karmel, itp.) kaw z Palarni Blend, rownież ich blendy.

Nie idź do marketu. Kupuj w palarniach lub specjalistycznych sklepach - jakość, świeżość nie do pobicia. A do tego wspierasz swoich :).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Czerwiec 2021, 23:10:33 »
I czy warto płacić 100zł i więcej za  kilogram kawy na początku przygody?
Zawsze do niej wracam, jak mi się znudzą "wynalazki", przy czym łatwa do zrobienia poprawnego espresso:
ciemniej palone ziarna Java 001 doza 18,5g czas: 27-28s uzysk 37-39g. Kup 250g, parametry masz gotowe, tylko czy odpowiednie sitko będziesz miał do tej dozy? Jak Ci nie będzie smakowała, to oddam Ci kasę 🙂
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Czerwiec 2021, 10:36:56 »
No nie wiem, czy Gorilla Blend jest dobra dla zupełnego nowicjusza. Kilka dni temu ja kupiłem - w niektórych sklepach opisywana jak średnia, w innych jako ciemna, a na opakowaniu średnia. Tymczasem to jest coś w rodzaju omniroast albo na moje amatorskie oko palenie najwyżej 4/10. Ziarna niewiele mniej twarde niż typowy jasny singiel, espresso bardzo owocowo kwaskowate - tak wyraźnie jasnawy charakter ma, że piję ją pod przelew. Te ziarna kompletnie nie pasują do "klasycznego" espresso.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Czerwiec 2021, 11:58:58 »
Hard Beans, to współczesne podejście do palenia kawy, a więc takie, które pozostawia w aromatach cechy charakterystyczne dla danych ziaren, więc na pewno nie będzie to ciemny - włoski styl palenia.  Czy na początek dobre, to już zależy od efektu jaki chce uzyskać pijący.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Czerwiec 2021, 12:49:53 »
Tak, dzięki za doprecyzowanie.

Przy okazji pytania dwa: w jakim miejscu tabelki lokuje się wypał typu Gorilla? City? Pogranicze city i american?

A omniroast, jak sądzę, to nie tylko określony stopień "jasności" wypału, ale też odpowiedni sposób wypału?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Czerwiec 2021, 07:17:14 »
A kto powiedział, że dla początkujących to tylko palenie w stylu neapolitańskim?
Gorilla Blend jest świetne z mlekiem, nie robi problemów przy parzeniu, bardzo łatwe i bardzo powtarzalne.
No chyba, że mówimy o innymi blendzie.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawa na początek przygody
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Czerwiec 2021, 09:43:28 »
Mówimy o tym samym blendzie. Już go polubiłem jako espresso. :taktak: Pisząc wcześniejszy post miałem w głowie stereotyp, że nowicjusz zaczyna od ciemniejszych.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi