Autor Wątek: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców  (Przeczytany 10776 razy)

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
 :bry:

Pojawiła się bardzo ciekawa alternatywa w zakresie spieniania mleka, bez ekspresu ciśnieniowego. I po używaniu jej 3 tygodnie, mogę zdecydowanie ją zarekomendować. Dotychczas używałem spieniacza Jura Hot&Cold, jednak pianka jaką produkował była za gruba, żeby w ogóle próbować cokolwiek rysować. French press wydawał mi się nie do końca ergonomiczny. Zanabyłem więc urządzenie Subminimalist Nanofoamer.

Wygląda trochę jak tanie spieniarki z ikei, z drucianą ubijaczką na końcu, jednak działa zupełnie inaczej - bardziej jak dysza ekspresu, z tym, że nie emituje pary.



Działa to tak, że na końcu zamiast ubijaczki jest turbina/śmigiełko, które wdmuchuje w pierwszej fazie spieniania powietrze w dół, a następnie po prostu miesza mleko. Bez problemu po paru użyciach da się uzyskać pianę na poziomie pozwalającym na rysowanie latte artów. W zestawie są 2 siateczki (micro i normal), które zmieniają grubość piany, futerał, no i haczyk na ścianę,

Obecnie mój workflow wygląda tak: w jurze mam założoną końcówkę do podgrzewania mleka bez napowietrzania go (gładką, a nie ze 'szczoteczką). W tym spieniaczu podgrzewam sobie mleko, jednocześnie ciągnąc szota na Robocie. Po podgrzaniu mleka przelewam je do dzbanka do latte art, a potem spieniam nanofoamerem, trochę poleruję, zalewam, i voila.

Myślałem, że żeby mieć prawdziwe  kawiarniane mleko będę musiał kupić ekspres z dyszą - a to rozwiązanie naprawdę daje radę. Nie jestem sprawnym rysownikiem mleczanym, ale widzę, że ludzie mają fajne efekty.

Koszt zabawy to jakieś 200 złotych z wysyłką DHL z Singapuru. Póki co nie clą tego cuda. Przychodzi, przy wysyłce priorytetowej, w około 3 dni. Zamawiałem na stronie producenta.

Pro tip z mojej strony jeszcze taki - warto zapakować do niego czarne akumulatorki eneloopa. Zwiększa się wydajność.

Czy urządzenie ma wady? A jakże. Po pierwsze, przycisk - jest bardzo trudny do wciśnięcia i przytrzymania. User base już wymyślił jakąś modyfikację, z podłożeniem papierowej podkładki pod styk, co zmniejsza siłę wymaganą do wciśnięcia włącznika. Druga wada to IMHO mega-delikatna konstrukcja urządzenia. Śmigiełko nie wygląda na super wytrzymałe. 'Screens' też wydają się zrobione tanio. Nie wiem, czy 200 zł to dobra cena.

Ale, ogólnie - polecam, szczególnie osobom robiącym sobie espresso w kawiarce lub dźwigniach.

Filmy z kawoyoutuba znajdziecie na European Coffee Trip, u Sprometheusa, czy u Morgan Drinks Coffee.
« Ostatnia zmiana: 21 Maj 2021, 14:14:46 wysłana przez Jack S. »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maj 2021, 20:58:15 »
Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach producent po prostu zastosuje przełącznik on/off zamiast przytrzymywania - moim zdaniem to jest największa wada.

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj 2021, 19:26:25 »
W zasadzie nie wiem czy ten post nie powinien być w dziale o ekspresach. Szkoda, ze nie ma osobnego działu dot. spieniaczy.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Maj 2021, 12:29:34 »
Ale i tak gdzieś trzeba podgrzać mleko, widzę wyższość french pressa, chociaż denerwuje mnie pracochłonne utrzymanie w czystości. Nadal brak na rynku czegoś małego co by podgrzewało i dobrze spieniało.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Maj 2021, 13:53:39 »
hmm rzadko spieniam mleko, głównie do kakao dla dzieci, ale właśnie utrzymanie FP w czystości jest dla mnie atutem bo po natrzaskaniu wkładam go całego poprostu do zmywarki

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Maj 2021, 15:00:19 »
W miejscu gdzie używam FP nie mam zmywarki :(
Trez, ale zdejmij wieczko i zerknij czy zmywarka dobrze myje.
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=104.msg222067#msg222067

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Maj 2021, 16:35:00 »
Mam tak samo jak tom, ubijam w fp i jestem bardzo zadowolony z jakości ale gdy prawie codziennie ubijam to jednak męczy (też nie mam zmywarki w obecnym mieszkaniu).
Do podgrzewania fajnie było mieć typowy spieniacz elektryczny, ale z wymienialną wkładką niespienieniającą (ja mialem clatronic za ~200 zł) bo automatycznie podgrzewał mi mleko do 60 stopni i był bardzo prosty do mycia - zawsze jeden krok mniej -  ale go oddałem bo jednak kolejne urządzenie w małej kuchni.
Bawiłem się nim jeszcze w ten sposob, że najpierw podgrzewałem w nim mleko, potem zmienialem wkładke na spieniajaca, a po napowietrzeniu z powrotem na mieszającą i efekt nie był zły, ale ergonomia tego przelewania i wymieniania była tragiczna.

Bardzo mi się podoba ten nanofoamer, a raczej, że ktoś zaczął o tym problemie myśleć, ale chyba poczekam na "kompaktowy" spieniacz, od tego już niedaleko chyba, żeby jeszcze zamontować grzałkę.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Maj 2021, 19:27:07 »
Tak myślę dzbanuszek ceramiczny do mikrofali a później to urządzenie. Jack S ile czasu spienia się z 200ml mleka ?

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maj 2021, 11:28:48 »
Bardzo mi się podoba ten nanofoamer, a raczej, że ktoś zaczął o tym problemie myśleć, ale chyba poczekam na "kompaktowy" spieniacz, od tego już niedaleko chyba, żeby jeszcze zamontować grzałkę.

Napowietrzanie zajmuje 5-10 sekund, natomiast 'inkorporowanie' pęcherzyków w mleko to 15-20 sekund.

Najdłuższe jest podgrzewanie. Robię to w Jurze Hot&Cold, w trakcie przygotowywania szota, więc nie tracę dużo czasu. Mikrofala też da radę, zdecydowanie. Niekoniecznie dzbanek ceramiczny, może być też szklana zlewka.

Zdecydowanie jest to dla mnie wygodniejsze i szybsze od Frencza. I rezultaty dużo lepsze.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2021, 11:30:54 wysłana przez Jack S. »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Czerwiec 2021, 13:26:13 »
Mam i ja :), parę prób mało zadowalających, ale teraz widzę na filmikach trzeba później przesunąć na bok (spieniałem na środku). Za to utrzymanie urządzenia w czystości względem French Pressa inna bajka :)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Czerwiec 2021, 16:05:35 »
Mam i ja :), parę prób mało zadowalających, ale teraz widzę na filmikach trzeba później przesunąć na bok (spieniałem na środku). Za to utrzymanie urządzenia w czystości względem French Pressa inna bajka :)

Dawaj znac proszę o progresie i jak Ci się tego używa, od kiedy Jack pokazał to urządzenie myślę o nim przy każdym myciu FP :)

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Lipiec 2021, 12:26:24 »
Tekstura jest zdecydowanie 'kawiarniana'

Nawet jakaś latte-art ściema mi wychodzi. Ale ja mam niepełnosprawne ręce, wwięc nie oceniajcie.


Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Lipiec 2021, 19:46:15 »
a da sie bardziej jogurt niż piankę z tego wycisnąć?

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Sierpień 2021, 08:45:02 »
Chyba nie. Nie rozumiem też do końca o co chodzi w 'jogurcie'.

To urządzenie ma emulować działanie dyszy w ekspresie. Czy z dyszy uzyskasz jogurt?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Subminimal Nanofoamer - spieniacz dla dźwigniowców/bezekspresowców
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Październik 2021, 10:16:21 »
Chodziło mi o mikropiankę, na Twoim zdjęciu widzę dość duże bąbelki i się zastanawiałem czy nie jest zbyt sztywna, ale z tego co oglądam po YT to dużo baristów sobie chwali - trudno tylko ocenić czy to reklamowane czy szczere opinie.
A swoją drogą czy któryś z polskich dystrybutorów się już interesował tym produktem? Może @Michał, @deskowy, @El Espreesso ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi