Autor Wątek: Budżetowa kawa pod przelew  (Przeczytany 3122 razy)

Offline hlebix

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Clever, V60, aeropress go
  • Młynek: Baratza Encore, 1zpresso q2
Budżetowa kawa pod przelew
« dnia: 21 Kwiecień 2021, 19:59:13 »
Przebiłem się przez mnóstwo wątków na forum i mam wrażenie że wszyscy poszukiwacze budżetowej kawy potrzebują ziaren do kawiarki lub ekspresu automatycznego. Czy jest jakaś tania polecana kawa która jest jasno palona i będzie dobrze smakować z v60? Mam trochę dylemat bo z jednej strony bardzo smakują mi kawy z eurocafe, ale z drugiej 30zł + dostawa za paczkę kawy którą wypijam w tydzień, góra dwa, trochę przekracza moje możliwości. Próbowałem Etiopii z czarnej kawki ale dla mnie smakuje jak zwykła marketówa. Czy możecie coś jeszcze polecić?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Budżetowa kawa pod przelew
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwiecień 2021, 08:17:23 »
Santos z czarnej kawki, santos i kolumbia z blueorcacaffe - i tak, są trochę ciemniej palone niż typowo do przelewów...
Ale pamiętaj, że to są kawy "warte swojej ceny" -  masz dokładnie tyle ile zapłacisz ;)

u Gorana czasem są kawy do przelewu za 20zł a jak weźmiesz 0,5kg to wychodzi 35zł
więc warto kupić tego santosa - i pić na zmianę z lepszymi kawami - jeszcze bardziej docenisz dobrą kawę i pracę naszych "palaczy" :D
Never Give UP †

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Budżetowa kawa pod przelew
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Kwiecień 2021, 08:56:31 »
W przypadku przelewów usilne zbijanie ceny kawy trochę mija się z celem. Z takiej kawy wyciągniesz dokładnie to za co zapłaciłeś, a jak wiadomo z g@#$ bata nie ukręcisz ;)

Jeśli kawa ma oferować jakieś smaki to niestety trochę musi kosztować.

Ciężko o tanie kawy które są jasno palone bo tanie kawy pali się ciemniej żeby ukryć ich wady ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Budżetowa kawa pod przelew
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Kwiecień 2021, 09:11:57 »
Na etapie zielonego ziarna mamy taki mniej więcej podział. Kawy "zwykłe" ok. 3-5 Euro/kg, kawy bardzo dobre ok. 10 Euro/kg, kawy niezwykłe 20-60 Euro/kg. Te tanie raczej nie nadają się do jasnego palenia, aczkolwiek mogą być całkiem fajne w innym charakterze, np. składnika mieszanki do espresso.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Budżetowa kawa pod przelew
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Kwiecień 2021, 09:12:38 »
A może spróbuj "tanie kawy" w phinie - zobaczysz jak wiele ta metoda wybacza :D
profil naparu jest inny, zdecydowanie większe body, ale na duży kubek mocnej czarnej kawy - idealny!!! polecam zwłaszcza wersję 200ml
Never Give UP †

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Budżetowa kawa pod przelew
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Kwiecień 2021, 09:14:55 »
Zgadza się. Phin is the king .

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Budżetowa kawa pod przelew
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwiecień 2021, 10:08:05 »
niestety zazwyczaj dopiero ciemniejsze palenie tuszuje słabości ziarna i ciężko znaleźć tu rozwiązanie. Nie wiem czy ktoś pali jasno tańsze ziarna, bo raczej większość klientów by po to nie wracała a lepsze kawy są droższe już jako surowiec.

Jak sam zauważyłeś, np u Gorana pół kg jest zawsze z zniżką i to chyba podstawowa metoda, z której sam korzystam, lubię te palarnie, gdzie moge kupić i kilogram i mieć więcej dobrej kawy za mniej, chodź ja się też na tyle opiłem, że poprostu doceniam kawę na codzień, z mniejszym ciśnieniem na próbowanie wszystkiego. Rozważ przede wszystkim ile byś się z takim worem bawił, bo płacenie dużo i picie starej i zwietrzałej mija się z celem. Mrożenie ziaren też pomaga w przechowywaniu.

Polecam zajrzeć do palarniablend-a czy kawagregorio, w stałej ofercie mają dobre rzeczy w nie straszących cenach, czy np na świeżopalonej też można przyjemne duże przelewy dostać z zniżką forumową czy czasowymi ich promocjami.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi