Autor Wątek: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia  (Przeczytany 7706 razy)

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« dnia: 20 Kwiecień 2021, 22:22:55 »
Hej
Kuchnia w trakcie remontu i teraz dopiero mnie naszła myśl by założyć za wczasu (jeszcze nie jest na to za późno) filtr do wody by nie korzystać już z filtrów dzbankowych tylko w przyszłości (póki co zostanie BZ10) zmienić ekspres z podłączeniem bezpośrednim wody. Na ten czas chciałem zaplanować podłączenie filtru do wody by w przyszłości (niedługiej mam nadzieję)  [emoji38] służył ekspresowi przy bezpośrednim podpięciu wody, oraz w kuchni jeśli to możliwe jednocześnie mieć kranik i móc korzystać z czystej wody. Nie wiem czy takie połączenie jest możliwe i jakie filtry są do tego odpowiednie. Stąd moje zapytanie co polecacie? Jak to rozwiązać? Filtr ma zaplanowane miejsce zaraz obok szafki przy zlewie bo pewnie to jest ważne, więc byłby blisko "kraniku", a ekspres ma swoje zaplanowane miejsce około 3 metrów dalej - o ile to nie jest problem że byłby zbyt daleko  ???
Nie mówcie proszę  :-[ że do ekspresu i do wykorzystania w codziennym użytkowaniu czystej wody będą potrzebne dwa oddzielne filtry. Mam nadzieję że coś razem wybierzemy  [emoji38] Nie wiem też na jakie koszty się nastawiać  ;) więc nie piszę budżetu - zobaczymy co zaproponujecie i za ile. Póki co wybrałem z Waszą pomocą młynek i ekspres i jestem bardzo zadowolony  [emoji38] Czas na wodę.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwiecień 2021, 07:04:32 »
Opcji masz przynajmniej 2, zależy jaką masz wodę i jaką wodę chcesz uzyskać.

1. Filtr kolumnowy typu Brita Quell czy BWT Bestmax
2. Filtry typy odwrócona osmoza

1. Jeden ma mniejszą instalację (1 butla + węże). 2. Ma większą możliwość filtracji. Całkiem czyste H20 z odwróconej osmozy nie nadaje się do kawy ani ekspresu, są więc „gorsze” filtry osmotyczne typu nano czy ultrailtrujące - trochę mjnerałów po sobie zostawiają.

Ja na warszawskiej wodzie do ekspresu i do picia wypróbowałem Brita Quell (do kawy spoko, surowa woda niesmaczna), Nanopad z Global Water (woda bardzo smaczna, ciśnienie dla ekspresu za małe), BWT Bestmax Premium (smaczna woda, do ekspresu tez powinno byc Ok - jeszcze nie podłączyłem).

Myśląc o bezpośrednim połączeniu konieczne pomyśl też o zrobieniu odpływu do kanalizacji. Ja teraz na etapie remontu zrobiłem oddzielny syfon - bo też ustawiam maszynę z dała od zlewu.

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Kwiecień 2021, 21:41:53 »
Dzięki za jakieś wskazówki, trochę od tyłu może zacznę. Co do odpływu oczywiście mam oddzielny przygotowany na ekspres ale z 2 metry jest do tego kolanka i mam nadzieję że ten dystans to nie problem  ;)
Co do wody trochę niewiele wiem. Kamienia jej na pewno nie brakuje  [emoji38] stąd filtry dzbankowe od samego początku, ale nie badałem jej nigdy. Zapewne ktoś z Wrocławia robił jakieś testy i może coś podpowie  :).

Na początku myślałem o AKVO HOME, ale nie wiem czy to nadaje się tylko do ekspresu? Do picia ta woda też jest jak najbardziej ok? Można wykorzystać na dwa sposoby w tym samym czasie?

Porównując taki filtr AKVO a taki BWT jakie są różnice w eksploatacji - Wymiana filtrów itp - co za tym idzie koszty późniejszego użytkowania. Podobnie?

skansen

  • Gość
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Kwiecień 2021, 21:56:57 »
Robiąc remont kuchni warto też wziąć pod uwagę kwestię zasilania.
Można zrobić zasilanie pod blatem i schować wszystkie listwy, kable i smart wtyczki pod blat.
Można wydzielić dedykowany obwód do zasilania ekspresu.
Jeśli gniazdo będzie na wierzchu można zastosować puszkę kieszeniową w której z łatwością zmieści się Shelly lub inny podobny przekaźnik...   

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Kwiecień 2021, 22:29:11 »
Pewnie że tak to już mam ogarnięte :) i zaplanowane kwestie prądowe. W planie zostaje woda ale póki co nie wiem jak się za to zabrać  :-[ stąd moje zapytania do Was i prośby o pomoc

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Kwiecień 2021, 23:47:51 »
Dzięki za jakieś wskazówki, trochę od tyłu może zacznę. Co do odpływu oczywiście mam oddzielny przygotowany na ekspres ale z 2 metry jest do tego kolanka i mam nadzieję że ten dystans to nie problem  ;)
Co do wody trochę niewiele wiem. Kamienia jej na pewno nie brakuje  [emoji38] stąd filtry dzbankowe od samego początku, ale nie badałem jej nigdy. Zapewne ktoś z Wrocławia robił jakieś testy i może coś podpowie  :).

Na początku myślałem o AKVO HOME, ale nie wiem czy to nadaje się tylko do ekspresu? Do picia ta woda też jest jak najbardziej ok? Można wykorzystać na dwa sposoby w tym samym czasie?

Porównując taki filtr AKVO a taki BWT jakie są różnice w eksploatacji - Wymiana filtrów itp - co za tym idzie koszty późniejszego użytkowania. Podobnie?

Nie orientuję się w AkVO home, ale to chyba cos na miarę odwróconej osmozy (RO). W RO trzeba pilnować wymiany filtrów wstępnych i ew. mineralizatorów. W takim NanoPadzie (nanofiltracja) to koszt ~60zl na pół roku. W filtrze kolumnowym wymienia sie całą kolumnę - po osiągnięciu przebiegu lub całego roku. Kolumny kupuje się w różnych wielkościach, wiec cieżko podać koszt.

Odpływ z ekspresu 2m dalej jest Ok, ważne, żeby spadek po drodze był.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwiecień 2021, 23:51:00 »
Dzięki za jakieś wskazówki, trochę od tyłu może zacznę. Co do odpływu oczywiście mam oddzielny przygotowany na ekspres ale z 2 metry jest do tego kolanka i mam nadzieję że ten dystans to nie problem  ;)
Co do wody trochę niewiele wiem. Kamienia jej na pewno nie brakuje  [emoji38] stąd filtry dzbankowe od samego początku, ale nie badałem jej nigdy. Zapewne ktoś z Wrocławia robił jakieś testy i może coś podpowie  :).

Na początku myślałem o AKVO HOME, ale nie wiem czy to nadaje się tylko do ekspresu? Do picia ta woda też jest jak najbardziej ok? Można wykorzystać na dwa sposoby w tym samym czasie?

Porównując taki filtr AKVO a taki BWT jakie są różnice w eksploatacji - Wymiana filtrów itp - co za tym idzie koszty późniejszego użytkowania. Podobnie?

Nie orientuję się w AkVO home, ale to chyba cos na miarę odwróconej osmozy (RO). W RO trzeba pilnować wymiany filtrów wstępnych i ew. mineralizatorów. W takim NanoPadzie (nanofiltracja) to koszt ~60zl na pół roku. W filtrze kolumnowym wymienia sie całą kolumnę - po osiągnięciu przebiegu lub całego roku. Kolumny kupuje się w różnych wielkościach, wiec cieżko podać koszt.

Odpływ z ekspresu 2m dalej jest Ok, ważne, żeby spadek po drodze był.

https://hardbeans.com/filtr-akvo-home
Akvo home to jest RO. Jak dla mnie to bardzo drogie - płaci się za opakowanie. Tu ci wiele osob powie, że RO zbudujesz za cząstkę tej ceny. Niemniej, tam do wymiany masz 3 filtry wstępne i 1 końcowy. Interwał wymiany pewnie jest podobny.

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Kwiecień 2021, 10:28:24 »
ok czyli tak, odnośnie tego filtra NanoPad - koszt wstępny ok, koszty eksploatacji dość śmieszne a odnośnie smaku wody mówisz rewelacja? Ale nie podłączę pod ekspres? Tylko kranik i do korzystania na co dzień? Więc jakbym chciał używać jak do tej pory ekspres (ze zbiornikiem) to rozwiązanie jest jak najbardziej godne polecenia?
Odnośnie kolumnowych - koszty początkowe możliwe że podobne albo ciut tańsze? Eksploatacja chyba z tego co widzę sporo droższa? Smak wody do picia na co dzień spoko - chodź wybrałbyś w smaku NanoPad? Ale tutaj można podłączyć bezpośrednio do ekspresu. Tylko czy można jednocześnie do ekspresu i drugie obejście na kranik? Taki BWT zestaw.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Kwiecień 2021, 11:40:26 »
Cześć, ja mam Akvo Home, więc mogę co nie co podpowiedzieć. To jest faktycznie odwrócona osmoza, ale taka bardziej zaawansowana. Przede wszystkim pozwala ustawić wodę wg zadanego poziomu zmineralizowania ( miesza wodę z RO z przefiltrowaną wodą z sieci) dla praktycznie każdej jakości wody, to jest to czego nie potrafią filtry kolumnowe, a przy tym nie zmienia ph wody w przeciwieństwie do filtrów jonowymiennych.

Co do eksploatacji to raz na pół roku trzeba zmienić filtry wstępne koszt kilkadziesiąt złotych i raz na 2-4 lata (zależy od jakości wody) wymienić membrany, koszt chyba coś ponad 200 zł, ale musiałbym sprawdzić bo jeszcze tego nie robiłem :).

No i jak najbardziej można z tego korzystać nie tylko do ekspresu, można podłączyć do baterii kuchennej lub do dołączonej wylewki.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Kwiecień 2021, 11:45:22 »
Jak dla mnie to bardzo drogie - płaci się za opakowanie.
Jest dosyś drogie to prawda, ale jednak płaci się za coś więcej. Moim zdaniem trzeba by jednak sporo czasu poświęcić, żeby dobrać wszystkie elementy takiego zestawu, żeby to ze sobą dobrze działało. Mamy tam nie tylko membrany, ale filtry wstępne, podwójne filtrowanie wody przez membrany (wyższa wydajność, mniejsz odrzut wody), elektro zawory zabezpieczające, automatyczne płukanie membran, komercyjną pompę rotacyjną, zbiornik na wodę, itp no i trochę elektroniki, która tym steruje.

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Kwiecień 2021, 12:55:34 »
Odnośnie AKVO, ustawianie tego to wyższa szkoła jady czy to jest tak że podłączasz...i działa? A co do wody domyślam się że do ekspresu i espresso to woda klasa sama w sobie "mercedes", a do codziennego picia na tych samych ustawieniach też jest super w smaku? Bo koszty są rozsądne, bałem się że to będzie droższa zabawka w utrzymaniu.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Kwiecień 2021, 14:01:30 »
ok czyli tak, odnośnie tego filtra NanoPad - koszt wstępny ok, koszty eksploatacji dość śmieszne a odnośnie smaku wody mówisz rewelacja? Ale nie podłączę pod ekspres? Tylko kranik i do korzystania na co dzień? Więc jakbym chciał używać jak do tej pory ekspres (ze zbiornikiem) to rozwiązanie jest jak najbardziej godne polecenia?
Odnośnie kolumnowych - koszty początkowe możliwe że podobne albo ciut tańsze? Eksploatacja chyba z tego co widzę sporo droższa? Smak wody do picia na co dzień spoko - chodź wybrałbyś w smaku NanoPad? Ale tutaj można podłączyć bezpośrednio do ekspresu. Tylko czy można jednocześnie do ekspresu i drugie obejście na kranik? Taki BWT zestaw.

Nanopad ma bardzo smaczną wodę.
BWT Bestmax Premium ma bardzo smaczną wodę. (Kolumna)
Brita Quell mi nie smakuje (kolumna).

Nanopad do zbiornika to bardzo dobra opcja.  Woda leje się z prędkością 1 litr/minutę. Niektórym to może przeszkadzać. Ciśnienie za niskie do bezpośredniego połączenia.

Filtr kolumnowy spokojnie można podłączyć pod kran i do ekspresu - trójnik na wyjściu - mam tak teraz. Do tego w zlewie bateria trójdrożna.

Jeszcze ważna uwaga do Nanopada i innych typu RO - tam są 2 wyjścia - woda filtrowana i woda brudna (te trzeba podpiąć do syfonu w zlewie - nawierca się otwór). Nanopad ma odrzut rzędu 50%, klasyczne RO chyba odrzuca tyle samo ile da przefiltrowanej.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Kwiecień 2021, 14:04:26 »
Jak dla mnie to bardzo drogie - płaci się za opakowanie.
Jest dosyś drogie to prawda, ale jednak płaci się za coś więcej. Moim zdaniem trzeba by jednak sporo czasu poświęcić, żeby dobrać wszystkie elementy takiego zestawu, żeby to ze sobą dobrze działało. Mamy tam nie tylko membrany, ale filtry wstępne, podwójne filtrowanie wody przez membrany (wyższa wydajność, mniejsz odrzut wody), elektro zawory zabezpieczające, automatyczne płukanie membran, komercyjną pompę rotacyjną, zbiornik na wodę, itp no i trochę elektroniki, która tym steruje.

Ok. Żebym nie zabrzmiał na skrajnego krytyka AKVO - koszt może być faktycznie uzasadniony. Nanopad ma też wiele tych elementów.
Natomiast nie zgodzę się, że filtry kolumnowe nie mieszają z przefiltrowaną wodą z sieci - bo są głowice ze regulowanym bypassem (albo stałym).

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Kwiecień 2021, 14:31:05 »
Tak, filtry kolumnowe też mieszają, ale mają określoną zdolność do obniżania twardości, a dodatkowo przy dużym zmiękczaniu zmieniają ph wody. Jeśli więc woda jest na poziomie 400 ppm to filtr kolumnowy może nie dać rady. To był dla mnie powód wyboru akvo, chociaż troche strzeliłem sobie w stopę, ale to inny temat ;).

Ustawianie Akvo to żaden problem, to gotowy produkt w obudowie, podłączasz do wody + do kanalizacji jak napisał rubin i używasz. Na tylnej ścianie jest pokrętło, którym ustawiasz sobie stopień mieszania, trzeba ustawić i sprawdzić miernikiem poziom ppm.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Kwiecień 2021, 14:34:13 »
Napisz o tym strzale w stopę. Żeby chociaż nas uchronić :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi