Autor Wątek: Tampery czyli czym ubijamy :)  (Przeczytany 313287 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1020 dnia: 03 Styczeń 2021, 09:35:04 »
Ktoś sprzedawał w Polsce takie ala La Marzocco 41 w cenie ok. 100zł., ale teraz nie mogę znaleźć. Może Tobie się uda.

Edit:
Jak sprzedałem dwustronny  tamper 41/58,50 z Tidaki (ślusarz przeciął na dwa, nagwintował, dorobiłem uchwyty Joe Frex, dołożyłem po pierścieniach dystansowych i śrubach M12 TorrToys-a  i sprzedałem oddzielnie) to w oczekiwaniu na TorrToysa TI 41, przerobiłem z jakiegoś plastikowego tampera na średnicę 42mm (zdjęcie) Chodzi o to, że jak będziesz chciał ubić objętościowo więcej kawki w sitku VST 7g, to baza tampera 41 będzie w średnicy za mała, mielonka będzie już powyżej wewnętrznej średnicy sitka, w którą wchodzi tamper 41, więc nie ubije po całej powierzchni kawki. Wtedy lepszy byłby tamper o większej średnicy. Po wykonaniu espresso singolo z VST7 na różnych kawkach, idealnym rozwiązaniem byłyby trzy tampery z funellami: 41; 41,5 i 42, ale to już sporo by kosztowało.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 10:46:11 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline daniell Mężczyzna

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Expobar Brewtus IV, Gaggia Classic Pro (ex. Nuova Simonelli Oscar II, EC680)
  • Młynek: Niche Zero, Ceado E6P, Baratza Virtuoso
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1021 dnia: 03 Styczeń 2021, 14:16:50 »
Dzięki, tego sie obawiałem czytając o tym sitku. Jak znajdę chwilę to może wydrukuję w 3d te pozostałe rozmiary :)

Offline pablockpl

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: NS Musica Lux ,Gaggia Baby Class ,Gaggia Gran ,Kalita WAVE 155, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: F64E v2 , 1ZpressoK-Plus, timemore c3
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1022 dnia: 17 Styczeń 2021, 22:45:53 »
Czy jest dostępny w PL Tamper dynamometryczny-samopoziomujący jednocześnie 58,3-58,5mm? Nigdzie takiego nie mogę znaleźć.
Kawa to zapach,aromat i smak, kofeina to dodatek.
Kawa z kolby >aeropress drobny filtr metalowy>Kalita wave > Express automatyczny>Hario V60> kawiarka>ekpress przelewowy >aeropress gruby filtr i papierowe> frenchpress>chemex

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1023 dnia: 22 Styczeń 2021, 16:10:22 »
Wiele razy było podkreślane jak ważne jest wybieranie dobrze dopasowanego tampera do sitka. Żeby to unaocznić początkującym zrobiłem filmik, w którym zamiast standardowego 58.4mm, ubiłem kawę tamperem 55m w "średnim" sitku 15g (w głębszych mogło by nie być tego efektu) - żeby jeszcze bardziej było widać jak źle to wpływa na ekstrakcję:


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1024 dnia: 22 Styczeń 2021, 18:37:17 »
Pierwsza faza tampingu w VST: tamper biały 58,80mm, cięższy, baza ze stali, zbiera całą mielonkę po brzegi sita i tylko swoim ciężarem ubija poziomując.

Druga faza: tamper czarny 58,55mm, lżejszy, baza z tytanu, mając wypoziomowaną mielonkę w sitku, ostatecznie dociskam.

Tak to się u mnie dzieje 🙃

I wyszło... takie oto espresso  :blue:
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2021, 18:55:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jakuben

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bialetti Moka, Brikka, Lelit Victoria
  • Młynek: Hario Mill Mini-Slim PRO, Fiorenzato F4 E Nano
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1025 dnia: 23 Styczeń 2021, 14:28:28 »
Wiele razy było podkreślane jak ważne jest wybieranie dobrze dopasowanego tampera do sitka. Żeby to unaocznić początkującym zrobiłem filmik, w którym zamiast standardowego 58.4mm, ubiłem kawę tamperem 55m w "średnim" sitku 15g (w głębszych mogło by nie być tego efektu)
@Henry możesz proszę wytłumaczyć początkującemu co jest w tej ekstrakcji nie tak? Na co zwrócić uwagę? Wyglada jak jedna z wielu pokazywanych na yt pod tytułem jak zrobić espresso.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1026 dnia: 23 Styczeń 2021, 19:05:39 »
Zobacz jak się zaczyna - najpierw zaczyna lecieć przy samych ściankach tam gdzie nie było ubite, a dopiero duuuużo później dołącza środek. I potem cały czas obficiej płynie przy krawędziach. W tym sitku kawa ma jakiś 10-12mm, a nieubite było ~1.7mm. Oczywiście podczas ubijania siły rozkładają się też na boki, więc nie jest tak że w ogóle nie jest ubite - jest trochę lżej i to już wystarcza żeby pojawiła się różnica. Kawa arabika, 3 miesiące po paleniu, żeby nie było za dużo cremy, bo zbyt obfita wszystko zasłania.

Oczywiście post jest trochę ironiczny, bo na tym forum jest dużo wątków z postami że tamper 58.0 jest za mały i koniecznie trzeba dopłacić do 58.x pomierzonego suwmiarką z dokładnością do setnych milimetra ;-) Kiedyś już pisałem że testowałem 57mm i było ok. Teraz postanowiłem pojechać po bandzie i dać 55mm. I co? Różnica ledwo widoczna i żadnego kanałowania. Da się?

Ale żeby było jasne - wszystko pozostałe trzeba zrobić perfekcyjnie: dystrybucja, idealnie równy tamping, stanowczy ale jednostajny docisk. Jeśli ktoś może to oczywiście lepiej mieć dopasowany tamper (sam używam 58.4), bo to pomaga w prowadzeniu równo tampera i nie kolebie się przypadkiem na boki (kiedyś miałem ten problem że odruchowo mocniej ubijałem stronę bliższą rączki portafiltra i musiałem zmienić sposób trzymania tampera). Ale jeśli ktoś twierdzi że 0.2mm (na stronę) nie ubitej kawy przy krawędzi ma znaczenie - opowiada bajki.

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1027 dnia: 24 Styczeń 2021, 17:41:59 »
58,4 z jakim sitem?
Ja mam tamper 58,4 (Kazak) i 58,8 (Londinium) i ten pierwszy bardziej mi pasuje do VST, drugi do IMS. Przy czym 58,8 do VST też wchodzi tylko czuć ocieranie o krawedz przy nierownym prowadzeniu. VST (18g) jest ciut wezsze od IMS'ow (h 24 i 26). W kazdym razie z moich obserwacji wynika, ze im "wiekszy" tamper, tym lepiej :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1028 dnia: 24 Styczeń 2021, 23:53:28 »
W kazdym razie z moich obserwacji wynika, ze im "wiekszy" tamper, tym lepiej
No bo tak jest, ale nie można przesadzić. Mój jest spasowany jakoś na 0,2mm i nie narzekam...

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1029 dnia: 30 Styczeń 2021, 20:43:47 »
Używa ktoś z Lelitowskim NPF'em sitek VST? Mam wrażenie, że nie da sie go (mam 18g VST) dobrze wsadzić do portafiltra. Tzn. zdaje się pasować i siedzieć solidnie, jednak wystaje te 0,5mm wyżej od IMS'ów. Kolba zapina mi się przez to na 6:30-07:00 zamiast 06:00 i jest to drażniące :) Zastanawiam się czy to kwestia budowy NPFa?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1030 dnia: 30 Styczeń 2021, 21:18:34 »
Kolba zapina mi się przez to na 6:30-07:00 zamiast 06:00 i jest to drażniące  Zastanawiam się czy to kwestia budowy NPFa?

Zobacz, czy dolne średnice sitek są takie same, bo wydaje mi się, że IMS ma mniejszą?
》tertium non datur《

Offline pablockpl

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: NS Musica Lux ,Gaggia Baby Class ,Gaggia Gran ,Kalita WAVE 155, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: F64E v2 , 1ZpressoK-Plus, timemore c3
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1031 dnia: 01 Luty 2021, 21:58:14 »
Ale żeby było jasne - wszystko pozostałe trzeba zrobić perfekcyjnie: dystrybucja, idealnie równy tamping, stanowczy ale jednostajny docisk. Jeśli ktoś może to oczywiście lepiej mieć dopasowany tamper (sam używam 58.4), bo to pomaga w prowadzeniu równo tampera i nie kolebie się przypadkiem na boki (kiedyś miałem ten problem że odruchowo mocniej ubijałem stronę bliższą rączki portafiltra i musiałem zmienić sposób trzymania tampera). Ale jeśli ktoś twierdzi że 0.2mm (na stronę) nie ubitej kawy przy krawędzi ma znaczenie - opowiada bajki.
Mógłbyś nas wtajemniczyć jak robisz dystrybucję ? Nawet takim małym tamperem jest nieźle!
Kawa to zapach,aromat i smak, kofeina to dodatek.
Kawa z kolby >aeropress drobny filtr metalowy>Kalita wave > Express automatyczny>Hario V60> kawiarka>ekpress przelewowy >aeropress gruby filtr i papierowe> frenchpress>chemex

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1032 dnia: 02 Luty 2021, 08:58:06 »
Mógłbyś nas wtajemniczyć jak robisz dystrybucję ? Nawet takim małym tamperem jest nieźle!

W tej chwili używam "jeżyka" czyli czegoś jak Krible Grabli https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6489.0 - tylko sobie zrobiłem na drukarce 3D (8 igieł do akupunktury 0.3mm). Po różnych próbach to wyszło jako najłatwiejsze w obsłudze - zakładasz i sobie kręcisz kilkanaście razy jednym paluszkiem, i już. Moja wersja wchodzi trochę głębiej do sitka więc już trochę wyrównuje powierzchnię i ułatwia tamping.

A przy okazji znalazłem ciekawą wariację w tym temacie
https://eightouncecoffee.ca/products/duomo-eight-wise-distribution-tool

Przekombinowane ale ładne.

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1033 dnia: 07 Luty 2021, 11:46:03 »
Mam pytanie.
Jaki dystrybutor polecacie do Lelit Pl41Tem?
Przejrzałem 10 stron wstecz ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Jestem początkujący.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1034 dnia: 15 Luty 2021, 20:25:37 »
Które drewno najładniejsze na uchwyt tampera?
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi