Forum > Hobby, zainteresowania

Czasy poezji

(1/19) > >>

krystians:
Dziś jest światowy dzień poezji. Ostatnio słyszałem takie zdanie, że w obecnych czasach potrzebujemy poezji zamiast wiadomości. Tak więc kochani rzucam Wam i sobie wyzwanie, aby codziennie dzielić się poezją.

Wiersz Filipa Zawady

--
Kogut zaczyna pisać list.

Po chwili zaczyna pisać list od nowa
i tym razem idzie mu znacznie lepiej.
W skrócie chodzi w nim o to, żeby spróbować być sobą
i żyć w przyjaźni i pokoju.
Odpowiadać za gówna, które zostawia się za sobą
i nie oceniać gówien, które ma się przed sobą.

Pomagam mu go zaadresować.

do szanownego fakira, który chodzi po gównie,
jak po gwoździach

ul. nie dotykając ich 13

czeska republika
--

krystians:
Pieśni rdzennych mieszkańców Meksyku grupy językowej nahuatl
 

Przełożył z hiszpańskiego Edward Stachura.

Damian:
Jeżeli mogę się wtrącić w wątek, to pewnie jak i większość osób nie jestem obyty z poezją. Dlaczego? Wciąż pamiętam czasy ogólniaka i starą polonistkę, męczącą nas, uczniaków nudnymi utworami, które na dodatek każdy miał zinterpretować. Każdy powiedział jak zinterpretował, a potem jak zwykle okazało się, że źle, bo Pani wie lepiej co autor miał na myśli... Po co kazała nam to wtedy interpretować? Do tego wiersze jak i zresztą lektury w szkole są niedostosowane do czasów i zainteresowań uczniów. Lepiej chyba z ciekawością przeczytać książkę dla młodzieży, niż morderczo czytać nieciekawą lekturę, lub jak większość, przeczytać tylko opracowanie, plan wydarzeń czy  charakterystykę. Dzieła wielkich polskich pisarzy można omówić w dużo bardziej przystępny sposób.
Ten pierwszy wiersz który wrzuciłeś jest nawet fajny, myślę, ze dużo ciekawszy niż to co w szkole... Ale ten drugi, to już kojarzy mi się właśnie z takim szkolnym wierszem.

Henry:

--- Cytat: Damian w 23 Marzec  2021, 08:54:58 ---Do tego wiersze jak i zresztą lektury w szkole są niedostosowane do czasów i zainteresowań uczniów.
--- Koniec cytatu ---

Telewizja też była niedostosowana do poziomu odbiorców i dlatego powstał Polsat i TVN ;-)

Ja przyjmuję poezję tylko w formie śpiewanej. Czerwony Tulipan czy Grechuta zawsze mam wgrane na mp3-trujce.

krystians:
@Damian oczywiście, że możesz wtrącać się w wątek. Po to jest forum. A ten wątek jest po to żeby każdy mógł się podzielić tym co znajdzie, lubi itd. Tak więc wrzucajcie. Damianie, możesz poszukać i wrzucić coś co Ci przypadnie do gustu.

Ten wczorajszy wpis, to są pieśni ludów, które żyły w regionach kawowych, zanim przybyli tam biali kolonizatorzy i uznałem, że może być także z tego względu ciekawe.

Ja z poezją na co dzień nie mam za dużego kontakt i myślę, że podobnie jest z większością ludzi. Gdy zastanowię się chwilę nad tym zdaniem, które usłyszałem, że za dużo jest w naszym życiu wiadomości, a za mało poezji, to stwierdziłem, że jest to smutny fakt. Chciałbym coś z tym zrobić. Tak powstał ten wątek. Więc skoro nie wyraziłem tego od razu zrozumiale. Wrzucajcie tutaj wszyscy ciekawe rzeczy, które można uznać za poezję.

@Henry to może być też nagranie ulubionego utworu. :)

EDIT: jeszcze tak pomyślałem sobie Damian, że warto czasem olać takie obciążęnia związane z rzeczami które się wydarzyły i pozwolić utworowi po prostu wybrzmieć - być takim jakim jest. Może Ci się spodobać, może nie ale nie musimy szufladkować go czy jest bardziej jak to co podawano nam w szkole czy coś innego. Twórczość w moim odczuciu jest przede wszystkim do przeżywania czegoś, oczywiście jeśli zadziała. Więc przeżywajmy i olejmy to co reszta świata o tym myśli. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej