Autor Wątek: Ekspres do 2000  (Przeczytany 5692 razy)

Offline cybul26

    • brak
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: delonghi EC 685
  • Młynek: reczny
Ekspres do 2000
« dnia: 20 Marzec 2021, 18:08:12 »
Cześć,
Szukam ekspresu do około 2000 zł. Celuję w ekspresy nowe, jednak jak się znajdzie jakaś ciekawa opcja zadbanej używki, to jest ona do rozważenia.
Mam obecnie delonghi ec685 +młynek baratza sette 270. Pijam przeważnie americano, espresso + kilka kaw mlecznych w tygodniu.
Doradźcie proszę, co Wy byście kupili w takim budżecie.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2021, 19:05:23 »
W tym budżecie brałbym Lelit Anna z PID. Na plus PID, manometr, OPV.  Na minus, jeśli planujesz "iść dalej" grupa 57mm.

Jeśli masz duszę majsterkowicza to Rancillo Silvia z planem dołożenia do niej PID. Taka modyfikacja wiąże się z pewnym nakładem sił i środków, ale dla chcącego nic trudnego. 

Offline Linoskoczek

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: pełen przekrój od HX z E61 po strzykawę
  • Młynek: Ceado E37S, Comendante MK3, jakiś hinzki ręczniak
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec 2021, 17:05:47 »
@cybul26 masz fajny młynek, na którym można wiele osiągnąć. Mając budżet 2k celowałbym w używany ekspres z grupą E61. Ewentualnie coś mniejszego, ale koniecznie z grupą 58mm.

Może jakiś Oscar II od Nuova Simonelli by się udało dostać w tej cenie....

PS: Na Konesso jest promka na Lelit Glenda 41PLUS, taki sam używany jest na pchlim targu

« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2021, 17:10:11 wysłana przez Linoskoczek »

Offline cybul26

    • brak
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: delonghi EC 685
  • Młynek: reczny
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Marzec 2021, 19:21:07 »
Dziękuję za propozycje. Lelit anna z pidem wydaje się idealnym wyborem. Zastanawiam się tylko, czy robiąc americano, zmieści się pod wylewką kubek, czy tylko szklanką typowo pod espresso? Rancillo za długo się nagrzewa, dla mnie jest to również ważne, aby ekspres się w miarę szybko nagrzewał. Lelit glenda 41 plus chyba będzie gorszym wyborem niż anna z pidem? Oscar żonie się nie podoba, tego nie przeskoczę niestety. Czy gdybym był w stanie dołożyć, to warto doplacic do grace? Podoba mi się wysokość wylewki, jednak wkurza brak możliwości podejrzenia aktualnej temperatury, co jest dziwne w ekspresie w tej cenie. Co do grupy 58mm, to ekspres ma być na wiele lat, nie mam zamiaru go zmieniać, a akcesoria do grupy 57mm są dostępne, więc dla mnie to nie problem.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Marzec 2021, 19:28:51 »
ekspres ma być na wiele lat, nie mam zamiaru go zmieniać

Nie był bym taki pewny. Wielu kawoszy przed Tobą tak myślało, a potem zmieniali sprzęt 🙂
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Marzec 2021, 07:55:51 »
Cytuj (zaznaczone)
Rancillo za długo się nagrzewa, dla mnie jest to również ważne, aby ekspres się w miarę szybko nagrzewał
Rancilio nagrzewa się w 2min~, ale stabilność temperaturową osiąga jakoś po 20-40min, raczej każdy ekspres potrzebuje takiego czasu, może poza jakimiś wyjątkami.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Marzec 2021, 09:23:55 »
Rancillo za długo się nagrzewa, dla mnie jest to również ważne, aby ekspres się w miarę szybko nagrzewał.

A zapłacisz za to? Producenci chętnie Ci dołożą grzałkę do grupy żeby szybciej się ustabilizowała: Sage Dual Boiler czy Bezzera BZ10 - gotowe po 10 minutach.
Ascaso podobno też się chwali krótkimi czasami, ale to trzeba by im najpierw uwierzyć.

Zastanawiam się tylko, czy robiąc americano, zmieści się pod wylewką kubek

Normalne americano z podwójnej dozy to jakieś 200ml - czyli mały kubek. Poza tym nie musisz lać prosto do niego. Albo możesz też zmienić tacką na niższą.


ednak wkurza brak możliwości podejrzenia aktualnej temperatury

Co Ci da temperatura? I tak nie wiesz gdzie mierzona, ile woda ma po dojściu do grupy i jak się zmienia w trakcie ekstrakcji. Ciśnieniomierz to przynajmniej daje jakąś pożyteczną informację. Termometr to tylko ozdoba i sposób na poprawę samopoczucia "baristy".

Offline cybul26

    • brak
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: delonghi EC 685
  • Młynek: reczny
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2021, 12:30:47 »
Cytuj (zaznaczone)
A zapłacisz za to? Producenci chętnie Ci dołożą grzałkę do grupy żeby szybciej się ustabilizowała: Sage Dual Boiler czy Bezzera BZ10 - gotowe po 10 minutach.
Ascaso podobno też się chwali krótkimi czasami, ale to trzeba by im najpierw uwierzyć.
Nie zapłacę, jednak z tego co wyczytałem, to taki Lelit Anna czy Grace osiągają stabilność temperaturową w 15 minut, gdzie w takim Rancillo Silvia trwa to jednak dłużej, prawda?
Chodzi o to, abym nie musiał rano włączać ekspresu 40 minut wcześniej, bo nie mam tyle czasu niestety.

Cytuj (zaznaczone)
Normalne americano z podwójnej dozy to jakieś 200ml - czyli mały kubek. Poza tym nie musisz lać prosto do niego. Albo możesz też zmienić tacką na niższą.
No i chodzi mi o to, czy w takiej annie zmieści się taki 200 ml kubek pod wylewką, czy nie. Z tego, co widzę, to w Grace / Victoria wylewka jest zdecydowanie wyżej i tam na pewno takiego problemu nie będzie, a tutaj chciałbym się upewnić.
Cytuj (zaznaczone)
Co Ci da temperatura? I tak nie wiesz gdzie mierzona, ile woda ma po dojściu do grupy i jak się zmienia w trakcie ekstrakcji. Ciśnieniomierz to przynajmniej daje jakąś pożyteczną informację. Termometr to tylko ozdoba i sposób na poprawę samopoczucia "baristy".
Oczywiście nie jest to wymagane, jednak zdziwiło mnie, że Anna z pidem jest w stanie podawać temperaturę aktualną jak inne ekspresy z LCC typu Elizabeth, jednak Victoria i Grace już takiej możliwości nie dają. Nie wiem, na ile pomocne jest wyświetlanie takiej temperatury, skoro uważasz, że w ogóle, to nie zakładam brak tego jako minus.


A no i obawiam się czy uzupełnianie  wody w takim grace / anna nie będzie uciążliwe dla mnie? Widziałem, że uzupełnianie wody w tych ekspresach nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Ekspres będzie na blacie pod szafkami. Odległość między blatem a szafkami to 53 cm. Da radę w miarę bezproblemowo uzupełniać wodę w tych ekspresach? Grace ma wysokość 38 cm, Anna z pidem34 cm.

@Henry jaki ekspres być polecił w kwocie 2000 - maksymalnie 3000 zł?

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec 2021, 17:35:24 »
Możesz pokazać jakieś pomiary albo artykuł gdzie Lelit Anna osiąga stabilność temperaturową w 15min?
W sumie to całkiem podobne konstrukcje, tylko Silvia ma więcej izolacji i według pomiarów m.in na stronie Aubera, to 40min, żeby mieć stabilność na poziomie +-1 stopień.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline kawanas Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Kawiarka, La Pavoni Europiccola
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C3
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Marzec 2021, 21:44:51 »
Cytuj (zaznaczone)
No i chodzi mi o to, czy w takiej annie zmieści się taki 200 ml kubek pod wylewką, czy nie.
U mnie wchodzi kubek o wysokości 10cm.

Cytuj (zaznaczone)
A no i obawiam się czy uzupełnianie  wody w takim grace / anna nie będzie uciążliwe dla mnie? Widziałem, że uzupełnianie wody w tych ekspresach nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Ekspres będzie na blacie pod szafkami. Odległość między blatem a szafkami to 53 cm. Da radę w miarę bezproblemowo uzupełniać wodę w tych ekspresach? Grace ma wysokość 38 cm, Anna z pidem34 cm.
Pojemnik na wodę ma 25cm wysokości. Jeśli między blatem a szafką masz 53cm to będziesz musiał odsuwać ekspres aby wyciągnąć pojemnik. Inna możliwość to wlewanie wody przez lejek.

Zdjęcia z kubkiem oraz wysokość pojemnika stojącego na ekspresie (58cm):
https ://photos.app.goo.gl/pSh3NSfUU4ThZ18D6

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Marzec 2021, 21:55:16 »
Ja w takiej kwocie kupiłbym to co kupiłem pierwszy raz - czyli Gaggię Classic i dodał jej PIDa. Moja nadal działa (po kilku latach padła pompa ale sam wymieniłem bez problemu). Lelity też są ok - tylko trzeba zmienić kubki na niższe i dokupić lejek do dolewania wody ;-) Chociaż ja zawsze polecam kupienie NPF'a (bo ułatwia naukę i nauczenie się powtarzalności) - wtedy się odzyskuje 3-4cm.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Marzec 2021, 22:10:14 »
...to 40min, żeby mieć stabilność na poziomie +-1 stopień.

Ale aby zrobić jedno/dwa espresso nie jest potrzebna taka stabilność. Można czas nagrzewania skrócić. Po 20 minutach małe ekspresy z reguły są wystarczająco nagrzane, aby zrobić espresso. Oczywiście dłuższe wygrzewanie niczemu nie przeszkadza  :D

Aby mnie jednak ktoś źle nie zrozumiał: stabilność i powtarzalność temperaturowa to jedno, a zrobienie smacznego espresso to drugie. Jedno nie przeczy drugiemu. W domu nie zawsze musimy mieć idealnie powtarzalne espresso, ważne, aby zawsze był smaczne.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Marzec 2021, 22:34:12 »
Spróbuj najpierw poeksperymentować z sitkami, modyfikacją lub zmianą kolby. Efekty mogą być ciekawe a koszty znikome.

Tu masz porównanie takiego ekspresu jak masz z takim 40x droższym.




Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Marzec 2021, 23:00:00 »
W zeszłym miesiącu sam stałem przed podobnym wyborem ekspresu do 2000zl - 2500zl.  ale ja w tej kwocie jeszcze chciałem młynek :D Podjechałem do Pana Janusza i Grzegorza z ascaso i wyszedłem z ekspresem za 3000zl.(Ascaso Dream One) Plus używany młynek, na ekspres nie narzekałem, ale zaczęło mnie wkurzać, że regulacja temperatury jest utrudniona. Pan Janusz poszedł mi na rękę i wziął go odemnie na wymianę i  dopłaciłem do Dream PID. Zmierzam do tego, że czasem lepiej dopłacić i mieć spokój niż później żałować. Swoją drogą nie rozważasz kupna Ascaso Dream PID?
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2021, 23:05:15 wysłana przez dober »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres do 2000
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Marzec 2021, 07:22:41 »
Cybul26 piszesz o americano, tu masz fajny przepis:
 


Używany HX z termometrem w grupie to bym polecił, ewentualnie jak się nie chcesz bawić temperaturą jakaś używana dźwignia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi