Autor Wątek: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX  (Przeczytany 4047 razy)

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« dnia: 04 Marzec 2021, 10:38:50 »
Czołem - postanowiłem zrealizować mały eksperyment kawowy w swoim biurze ok. 12 osób: 20% koneserzy kawy - amatorzy (ja) ale też byli bariści; 50% piją kawę ok 4 filiżanek dziennie są zaciekawieni, tylko kawa ma być szybko i bez sprzątania; 20% okazjonalnie piją 1 filiżanka - wszystko jedno, najlepiej sypana do kubka; 10%  w ogóle nie piją.

Wcześniej mieliśmy ekspresy przelewowe oraz automat Melita Caffeo, który już niedomagał. Miałem kupić większy automat - ale chęć przygody zwyciężyła i kupiliśmy używaną dwugrupową kolbę oraz młynek (SAB F4 nano - to chyba klon popularnego Fiorenzato). Ekspres jest w bardzo dobrym stanie i wygląda obłędnie, wszyscy chcą spróbować kawy - jest tylko problem, brakuje wtyczki są same kable. Sprzedający powiedział, że miał "siłę" - ale u nas takiej siły chyba w gniazdku nie ma.

Patrzyłem w instrukcji i tam jest napisane, że powinien być normalnie na 220v:
https://www.vbmespresso.com/en/practical-barista/replica-electronic/#specifiche

Ale pod tacką ociekową przy przełączniku jest tabliczka znamionowa i wygląda, że jest to jakiś custom na 380

Czy da się to podłączyć do normalnego gniazdka? Jeśli nie to czy jest możliwa prosta przeróbka na 220v (jakiś zasilacz/transformator), chciałbym przeprowadzić eksperyment do końca i sprawdzić, czy dla mojego Zespołu jakość kawy będzie warta odrobiny dodatkowego zachodu z mieleniem i pracą na kolbie i czy nie będzie masakrycznego syfu w aneksie.

skansen

  • Gość
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Marzec 2021, 10:51:22 »
Elektronika/elektryka sterująca jest zapewne jednofazowa.
Grzałki raczej zasilane są jednofazowo - do weryfikacji...
Pytanie jak zasilana jest pompa? Jeśli ma silnik jednofazowy to też nie będzie problemu...
Najlepiej byłoby zobaczyć instrukcję montażu.
Kolejna kwestia to moc - do zwykłego gniazdka tego się nie podłączy... Najlepiej byłoby go jednak podłączyć do "siły"...
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 10:59:10 wysłana przez skansen »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Marzec 2021, 10:55:45 »
Czy da się to podłączyć do normalnego gniazdka?

Nie. Bo 4000 W.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Marzec 2021, 11:21:49 »
Ale grzałka w boilerze ma 4000 wat? Czy to nie jest podane łącznie dla grzałki bojlera i grzałki tacki filiżanek - tam też jest długa grzałka, nie jest nam potrzebne grzanie tacki grzałką i byśmy to odłączyli, ma to szanse zadziałać? Na pompie jest napisane 11-26-050 50HZ oraz 450 VL CL B - jest nad nią urządzenie które zasłania. Pompa jest bardzo duża ze 3 razy większa niż rota w mojej Astorii CKE.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 11:25:40 wysłana przez Navi »

skansen

  • Gość
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marzec 2021, 11:47:54 »
Zadziałać pewnie i zadziała, ale jest jeszcze kwestia mocy. 4000W wygląda na łączną moc ekspresu, grzałka tacki to ułamek tej wartości i wiele nie zmieni...
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 12:09:08 wysłana przez skansen »

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Marzec 2021, 11:56:07 »
Dwugrupówka do biura - szanuję  :brawa:

Co do podłączenia to:
Moc całkowita 4,4kW (4kW grzałka, 165W pompa, 200W podgrzewacz filiżanek) - do standardowego gniazda sieciowego nie polecam podłączać. Tutaj przewód zasilający obwód powinień być o średnicy żył 4mm^2.

Co można spróbować zrobić? Otóż, często stosuje się w ekspresach grzałki które są zbudowane de facto z dwóch grzałek. To umożliwia odłączenie jednej grzałki - bojler będzie ogrzewany jedną grzałką, czyli moc grzałki spadnie o połowę. Tylko po pierwsze, nagrzanie od zimnego bojlera potrwa bardzo, bardzo długo jeżeli w ogóle elektronika nie wywali jakiegoś błędu, po drugie nie wiem jak się zachowa grzałka bojlera w trakcie obciążenia, ale no, nie za dużo was w tym biurze, to może i da radę.

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marzec 2021, 12:34:49 »
Ok, dzięki za wasze odp. Dostałem jeszcze szybką odp. z serwisu technicznego Vibiemme, wysłałem im tabliczkę znamionową i odpisali, że maszyna może być podłączona do 220 volt używając 5-polowego gniazdka (5 pole socket) > jakie to gniazdko.

skansen

  • Gość
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marzec 2021, 13:01:17 »
To gniazdo "siłowe" z przewodem ochronnym ("uziemienie") i neutralnym.... Innymi słowy musi to być gniazdo które "wytrzyma" taką moc i ma przewód ochronny.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2021, 13:59:33 »
Gniazdo gniazdem, tak naprawdę gniazdo ma najmniejsze znaczenie bo równie dobrze możesz to i w puszce podłączyć przez terminal zaciskowy. Oczywiście jak już ma być gniazdo to też musi być przystosowane do obciążenia.
Wymiana gniazda na jakiekolwiek to nie jest wymiana obwodu na dostosowany do takiego obciążenia...

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2021, 15:40:40 »
No dobra dostałem schemat podłączenia od Vibiemme - wychodzące z maszyny kable biały i czarny zmostkować, a resztę (brązowy, niebieski i żółto/zielony) podłączyć do wtyczki. Przyszedł Pan Administrator i nam to podłączył, zabezpieczenie jest 40 amper na tym obwodzie. Ekspres włączony na chwilę na wszystkie pozycje: ON/grzanie bojlera/grzanie bojlera+grzanie tacki i nie wywaliło korków. Pompa włącza się poprawnie, bojler zalany i woda idzie z grup - natomiast rzeczywiście jakby nie było wystarczającej mocy - wskazówka od ciśnienia stoi i nie słychać "grzania/gotowania wody".

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 431
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marzec 2021, 15:47:48 »
Pod linkiem jest instrukcja,  https://www.guru-caffe.cz/files_web/shop/files/501-file-navod-k-instalaci-a-obsluze-vibiemme-replica-hx-pdf.pdf
Jeśli to ten ekspres, to wygląda (rys. 8 strona ), że można go podłączyć na 3 sposoby: 1 , 2 lub 3 fazy...

Tylko 4kW na jednej fazie to ponad 16A !!! więc bezpiecznik przynajmniej 20A wskazany!!!

Edit: Widzę, że schemat podesłali, wg tego z mojego linku wynika chyba, że dla 1f należy 3 przewody połączyć/podpiąć pod fazę... niebieski zero, ż-z ochronny
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 16:21:56 wysłana przez WS5 »

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marzec 2021, 16:06:16 »
Pracuję w hurtowni elektrotechnicznej więc trochę siedzę w temacie. Czy, skoro zasilacie tylko jedną fazą, działają obie grupy? Sprawdzajcie co jakiś czas czy gniazdko się nie klei (topi) od za dużego obciążenia. Jeżeli obciążenie okaże się za duże to spróbujcie używać tylko jedną grupę.

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Marzec 2021, 17:26:18 »
Bardzo dziękuję za Wasze wskazówki - bezpiecznik jest 40a, przepieliśmy inaczej i jest dokładnie tak samo, nic nie grzeje - a prąd na stykach np. grzałki tacki jest. Zaraz jeszcze spróbujemy podpiąć do go właściwej siły i sprawdzić czy coś nie jest uszkodzone wogóle, mamy gniazdko w innym pomieszczeniu.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Marzec 2021, 19:57:23 »
Ja rozumiem, że bezpiecznik 40A ale polecam zajrzeć do gniazda jaki tam jest przewód. Bo bezpiecznik można i gwoździem zastąpić i też będzie działać, a przewód w ścianie i na wszystkich połączeniach będzie cieplutki...

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Eksperyment biurowy z Vibiemme Replica Manual HX
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Marzec 2021, 09:20:47 »
Wyczytałem na Home Barista, że podobno trzeba przepiąć jeszcze przewody przy grzałce. Macie pojęcie jak to zrobić? Przewody wyglądają tak.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi