Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 317943 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1545 dnia: 22 Lipiec 2021, 16:10:50 »
Co to znaczy: palenie 5-6? No widzisz, smakuje tańsza, bardziej może złożona, ciemniejsza kawa...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1546 dnia: 22 Lipiec 2021, 16:23:41 »
Średnie palenie a blend ciemniejsze.

No widzisz, smakuje tańsza, bardziej może złożona, ciemniejsza kawa...
A może chodzi o ekspres, gdzie Jura w dwóch przypadkach lepsza dla nich jest ta single origin? To są firmy, które mielą przez 2-3 tygodnie 20kg kawki, więc różni ludzie ją piją. Nie ma przypadku, że paru osobom ta posmakowała, a druga nie.
》tertium non datur《

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1547 dnia: 22 Lipiec 2021, 18:03:52 »
Ja mam takie doświadczenia, że do określonego smaku kawy się trzeba przyzwyczaić i to zabiera trochę czasu, żeby docenić inny sposób palenia lub inną metode parzenia kawy. Widziałem to i u siebie, potwierdziło się to tez u znajomych. Może być tak, że tańsza kawa to bardziej „znajomy smak”, a lubi się to co się zna. Trudno tak dyskutować o gustach, ale chyba w przypadku kawy, kawa dla wszystkich tak naprawdę musi być przeciętna.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1548 dnia: 22 Lipiec 2021, 18:16:39 »
Może być tak, że tańsza kawa to bardziej „znajomy smak”
Też tak myślałem. Tyleże ile można wyciągnąć z automatu, gdy jeszcze ma żarna ceramiczne, dlatego mnie to zastanowiło, że lepsze automaty, lepsze ziarna. Jak sądzisz?
》tertium non datur《

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1549 dnia: 23 Lipiec 2021, 14:11:40 »
Może być tak, że tańsza kawa to bardziej „znajomy smak”
Też tak myślałem. Tyleże ile można wyciągnąć z automatu, gdy jeszcze ma żarna ceramiczne, dlatego mnie to zastanowiło, że lepsze automaty, lepsze ziarna. Jak sądzisz?


Wg mnie automaty preferują też nieco ciemniejsze palenie, może ta 5 w singlu to za mało, zwłaszcza jak ktoś jest przyzwyczajony do czOrnej i oczekuje bardziej znajomego smaku, ew. pije kawę z mlekiem i wydaje mu się, że kawa mało wyrazista :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1550 dnia: 23 Lipiec 2021, 15:19:40 »
Wg mnie automaty preferują też nieco ciemniejsze palenie, może ta 5 w singlu to za mało, zwłaszcza jak ktoś jest przyzwyczajony do czOrnej i oczekuje bardziej znajomego smaku, ew. pije kawę z mlekiem i wydaje mu się, że kawa mało wyrazista
👍, chociaż dzisiaj miałem telefon z informacją, że jednak wezmą tę Cerrado, 10kg! Z tej firmy, co ocenili te ziarno jako "kwaśne i gorzkie", więc pytam się, skąd ta zmiana. Okazało się, że jak wypili tę moją kawkę na jednym automacie, to wsypali ponownie, tę poprzednią, jakaś Lavazza i szok, przestała im smakować. Dlatego, jak napisałeś, kawowe przyzwyczajenie "deformuje" kubki smakowe, ale przy ponownej degustacji mogą być zaskoczone🙂

Jak myślisz, właściwe czy nie, aby każdy automat od razu ustawić na najdrobniejsze mielenie?
》tertium non datur《

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1551 dnia: 06 Sierpień 2021, 10:46:46 »
Cześć
Czy zmielona kawa potraktowana urządzeniem do odsysania powietrza (utworzenie próżni) zachowa swoje właściwości, na przykład przy zabieraniu jej na jakieś wycieczki?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1552 dnia: 06 Sierpień 2021, 11:10:32 »
Tak. Nie wiem czy warto się bawić w odsysanie powierza, gdy nie zmierzasz otworzyć torebki po kilku miesiącach a zużyjesz ją w ciągu paru tygodni. Czasami zabieram ze sobą zmieloną kawę w jakimś małym opakowaniu. O dziwo jest ona dobra przez dość długi okres. Zbieranie zmielonej kawy na piesze trekkingi ma sens -- młynek jest jednak ciężkim ustrojstwem.

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1553 dnia: 06 Sierpień 2021, 11:21:30 »
O widzisz, o to mi właśnie chodziło! Dzięki. Chodzi tylko o to, żeby ze sobą zabrać jakiś pojemnik z kawą zamiast młynka.

Panowie jakąś małą i tanią konewkę do dripa możecie polecić? Nie chcę w niej gotować wody - jestem gotów przelać do niej wodę i posłużyć się nią tylko do zalewania

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1554 dnia: 06 Sierpień 2021, 20:44:45 »
A nie lepiej aeropress, który zalejesz z wszystkiego? Teraz jestem w górach i aeropress to złoto na wszelkie wyjazdy, lekki, szybki, łatwy - i przy dobrym przepisie da się być powtarzalnym bez wagi.

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1555 dnia: 06 Sierpień 2021, 21:52:50 »
Kupiłem to i to. Żeby się pobawić :) aeropress pójdzie na pierwszy ogień. Ale drip za te pieniądze to też żaden wydatek

Offline Megan001

  • Wiadomości: 1
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1556 dnia: 25 Wrzesień 2021, 04:51:33 »
Hej!
W moim biurze pojawił się ciśnieniowy ekspres do kawy. Zwracam się do was z pytaniem, może ktoś zna dobry system:
Kawę do ekspresu kupujemy my, pracownicy. Problem jest taki, że niektórzy piją po 3 kawy dziennie, ja niekoniecznie. Wypijam powiedzmy co drugi dzień, a wstępnie na 10 osób mamy zrzucać się po równo. Znacie jakiś nieprzypałowy, bardziej sprawiedliwy system rozliczania kosztów kawy ziarnistej?  ::)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1557 dnia: 25 Wrzesień 2021, 08:30:54 »
Znacie jakiś nieprzypałowy, bardziej sprawiedliwy system rozliczania kosztów kawy ziarnistej? 
Trzeba być pryncypialnym: kto ile pije i podzielić proporcjonalnie kosztami. Kiedyś kierowałem firmą z trochę ponad 20-toma pracownikami. Był problem z wychodzeniem na papieroska. Zarządziłem, że nie palący wychodzili 15 minut wcześniej z pracy i przychodzili 15 poźniej, w zależności od zmiany. Niektórzy nawet rzucili palenie.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2021, 09:45:29 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1558 dnia: 25 Wrzesień 2021, 09:11:58 »
Jedyne sensowne rozwiązanie w takim przypadku to zrezygnować z udziału w tej zabawie ;)

Opcja numer dwa to system który widziałem kiedyś w niemieckim zakładzie. Każda jedna kawa płatna 1 euro. Obok ekspresu stała skarbonka gdzie wszyscy wrzucali kasę. U Niemców działało, czy u nas też by się udało to już nie wiem ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1559 dnia: 25 Wrzesień 2021, 09:44:09 »
Korea83 ma rację, byłem w apartamencie gdzie był ekspres i masa kapsułek, mała karteczka zapraszała na kawę i informowała, że właściciel prosi aby za każdą zużytą kapsułkę zostawić kilka koron. Cena kawy była równa wartości kapsułki więc bardzo uczciwie, tyle tylko że tam każdy miał świadomość i poczucie, że skoro korzysta i nie ma tu innych to wypada zapłacić. Uczciwie i sprawiedliwie, jeśli nie ma wpłat to nie ma kawy itd

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi