Autor Wątek: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.  (Przeczytany 157435 razy)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #255 dnia: 21 Luty 2016, 13:07:56 »


To, że woda przestygnie przez czas preinfuzji, to wedle podobnych filmików jest błąd i powinno się zalewać pod prądem i nie mieć żadnych strat temperatury. ;)

Koniecznie trzeba to sprawdzić, ale w bezpośrednim porównaniu.

Czyli teoretycznie powinienem ta 90* wode wlać najszybciej jak się da... Hmm. Tak jeszcze nie robiłem :-P

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #256 dnia: 21 Luty 2016, 13:48:06 »
Nie wiem jak powinieneś. :)

Piję do tego, że różne są filmy i różne mądrości, najlepiej wszystko sprawdzić samemu. Niektórzy wygrywają mistrzostwa i twierdzą, że to dzięki temu, że ich konewka była cały czas pod prądem, w tym samym czasie inni wygrywają mistrzostwa polewając z nieprzykrytych dzbanków do mleka.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #257 dnia: 21 Luty 2016, 15:26:59 »
Cholera muszę się od nowa nauczyć robić kawę, bo w żadnym sposobie przygotowania u mnie nie występuje prąd, co najwyżej stały w wadze lub termometrze :)
Chyba jestem bliżej tych dzbanków do mleka,tyle że zawody , w moim przypadku, raczej kojarzą mi się z wielokrotnym poczuciem  zawiedzenia, które jest nieodłącznym elementem eksperymentów :)

@Stonish
Polecam spróbować też wyższych temperatur między 92 a 95°C. 
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2016, 15:32:23 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #258 dnia: 21 Luty 2016, 15:33:09 »
Nieustanne podgrzewanie konewki na gazie mogłoby być karkołomne podczas występu ;) ale z syfonem się już da bez prądu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #259 dnia: 21 Luty 2016, 19:37:47 »
Dlatego ja mam zawody tylko takie jak wspomniałem ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #260 dnia: 21 Luty 2016, 22:38:40 »
Wzbudziliście moją ciekawość z tym częściowym podlewaniem w celu namoczenia/preinfuzji. Dziś zrobiłem mały test. Nie dokładnie w prasce, ale w kubkach, przykrytych spodkiem, i przefiltrowanych papierowym filtrem. Tak wymyśliłem żeby móc w dwóch takich samych naczyniach zrobić w małym odstępie czasu i bezpośrednio porównać oba napary.

użyłem 16,2g kawy  zmielonej trochę grubiej niż do dripa i odsianej z pyłu, na 240 ml wody o temp 94,7°C.   
1. Pierwszy kubek zalałem 35ml wody, zamieszałem, w 30 sekundzie dolałem do 240ml i zakryłem spodkiem. Potem czekał 3,5 minuty. Tak jak myślałem kożuch się nie utrzymał do czwartej minuty. Zamieszałem kawę i przelałem przez zmoczony wcześniej filtr v60.

2. W drugim kubku wlałem od razu 240ml i przykryłem spodkiem. Po czterech minutach przebiłem kożuch zamieszałem i tak jak poprzednio przelałem przez filtr.

Rezultaty wyszły dosyć różne. Kubek 1 był ostrzejszy, mniej przyjemny z szybko zanikającym posmakiem. Kubek 2 miał intensywniejszy zapach, był bardziej zbalansowany, krągły, z podobnie intensywnym smakiem jak 1, ale gładszy i przyjemniejszy oraz miał dłuższy finisz.

Także potwierdzałoby się, że wcześniejsze namaczania w tego typu naparach nie mają większego sensu.

« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2016, 22:44:57 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #261 dnia: 21 Luty 2016, 22:45:30 »
Ma sens, jeśli chcesz mieć optymalną kawę szybciej. Mieszanie wzmaga dyfuzję... To co zrobiłeś nie było żadną preinfuzją tylko infuzją (dla przypomnienia).
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2016, 22:47:54 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #262 dnia: 21 Luty 2016, 22:51:01 »
Oczywiście masz rację Antonio, nawiązywałem do wcześniej użytych terminów, ale może niepotrzebnie skoro są błędne. Pamiętam, że preinfuzja dotyczy metod przelewowych. W każdym razie chodziło o sprawdzenie dwóch typów przepisów zaparzenia. Dla mnie wyszło tak jak napisałem. Ktoś jeszcze próbował jakieś porównanie zrobić?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #263 dnia: 21 Luty 2016, 23:25:14 »
@Antonio, a według Ciebie, co to jest preinfuzja?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #264 dnia: 22 Luty 2016, 02:45:00 »
Trochę wcześniej napisałem. Ale chyba się zapędziłem w mózgu róg, bo oprócz fizyki mamy jeszcze językowy przekaz. Wstępne zaparzanie. Ratunku. Tak samo można to nazwać preinfuzją w FP i w espresso... ;) Tylko po co nam wyszczególnienie "wstępnego" zaparzania gdy de facto jest ono zaparzaniem właściwym, infuzją.

Weźmy raz jeszcze FP, trochę kawy i dodajmy do kawy tyleż samo wody. Ok, mamy preinfuzję czyli wstępną infuzję. Potem wodą uzupełniamy objętość naszego przyrządu i zaczyna się infuzja właściwa. Między jedną a drugą infuzją w trakcie dolewania wody dochodzi do gwałtownego mieszania i pojawiają się nawet turbulencje wzmagające dyfuzję czyli swobodną ekspansję cząsteczek kawy do roztworu o mniejszym stężeniu.

Bez preinfuzji nie ma turbulencji (mieszania)... Ops, jest pod koniec intruzji ;). Albo wtedy, gdy do FP przyłożymy nasze siły.

Słownik w paru miejscach mnie zawiódł, ale wiadomo o co chodzi... W FP można by jeszcze wyodrębnić postinfuzję. Dajcie mi tylko tę fuzję, to z niej wypalę... ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2016, 02:49:48 wysłana przez Antonio »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #265 dnia: 22 Luty 2016, 06:53:00 »


W FP można by jeszcze wyodrębnić postinfuzję.

Jeśli w ekspresie na koniec opuścisz dźwignię do połowy żeby sobie dokapało do końca zamiast iść do tacki to masz postekstakcję?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #266 dnia: 22 Luty 2016, 07:22:20 »
Chyba tak to można nazwać, ale po co? ;) Preinfuzja może jeszcze mieć takie znaczenie, że służy do zwilżenia kawowego ciastka. Ale jak to przenieść na grunt FP?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #267 dnia: 22 Luty 2016, 16:45:01 »
Bazując na moich preinformacjach... stwierdzam, że całe życie piłem w kłamstwie  :lol2:
Idę zrobić dripa bez preinfuzji a nawet bez postinfuzji  :ogien:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #268 dnia: 22 Luty 2016, 17:34:55 »
Najważniejsze, żeby Ci smakowało  :brawa: kawka.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #269 dnia: 28 Marzec 2016, 18:06:49 »
oO my tu gadu gadu, a zobaczcie co google mi pokazało jak szukałem info na temat wielkości FP:

http://www.coffeedesk.pl/baza-wiedzy/kawa/alternatywne-metody-zaparzania/52/French-Press-Jak-Przygotowac-Dobra-Kawe-W-Domu

Nie daleko szukać a nasz coffeedesk proponuje nagrzać FP, zalać na 30s, potem dolać, nawet nakrywkę nałożyć dopiero po 4 minutach, a zaparzać bez przykrycia. To nawet na moim bodumku w instrukcji było, że mam przykryć FP i obrócić go tak, aby sitko było po przeciwnej stronie dziubka dla uszczelnienia w czasie parzenia. Ile poradników, tyle sposobów...

Swoją drogą jeśli chodzi o nagrzewanie FP: jednym z argumentów przeciwko używaniu młynków elektrycznych tnących (oprócz siekania zamiast mielenia oczywiście) jest, że kawa przy takim siekaniu może się nagrzać od temperatury i przez to tracić na aromacie - a jeśli damy poleżeć zmielonej kawie w nagrzanym FP to efekt nie będzie podobny? Czy jeśli chcemy nagrzewać FP to nie powinniśmy wsypać tej kawy do nagrzanego FP zaraz przed samym zalewaniem? Rozmawiamy tutaj o niuansach bo raczej nie odczujemy tego aż tak bardzo w smaku, ale czysto teoretycznie jestem ciekaw jak to wygląda :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi