Autor Wątek: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.  (Przeczytany 157457 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #225 dnia: 19 Luty 2016, 12:50:49 »
Moim zdaniem, FP inaczej niż drip, nie uwydatnia kwaskowatości kawy. Jeśli kwaskowatość w kawie jest, to nie powinna być większa niż w dripie. Zwykle grubiej kawę mielimy do FP, ale za to dłużej ją zaparzamy. Może akurat w opisanym przez Ciebie przypadku było za krótko?

Preinfuzja w przypadku FP raczej nie jest sensownym pojęciem ;).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #226 dnia: 19 Luty 2016, 12:57:13 »
Przy konkretnym gruzie to 4 minuty wg mnie zdecydowanie za mało.Zamiast gruzu, możesz  spróbwać zmielić troszkę grubiej niż do dripa. Po czwartej minucie podobnie jak w cuppingu,  przebijasz kożuch i mieszasz, potem możesz zdjąć piankę z wierzchu. Następnie delikatnie przeciśnij tłoczek. Wg różnych przepisów można robić preinfuzję lub nie, temp 94-96°C , zaparza się przeważnie między 4-5 minut. Po przeciśnięciu tłoczka, niektórzy też odstawiają na czas od 2 do 9 minut.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2016, 13:16:58 wysłana przez krystians »

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #227 dnia: 19 Luty 2016, 13:28:37 »
Czyli za krótko lub/i grubo. Dzięki, też jestem zaskoczony, bo zwykle FP jednak dawał takie bardziej wygładzone kawy, ale też mam zbyt małe doświadczenie z tym ustrojstwem, żeby jakieś wnioski wyciągnąć, tymbardziej, że do tej pory zwykle parzyłem mieszanki pod ciśnienie. Typowo dripową kawę dzisiaj pierwszy raz i od razu taka bomba :D Nie było tak, źle, tylko tak jakby ktoś dał za dużo cytrynu do herbaty, o kroplę lub dwie. W v60 mi bardziej smakowało, bo nie było to takie nachalne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #228 dnia: 19 Luty 2016, 13:42:33 »
A może v60 było niedoparzone, a tu wyszło co tak naprawdę ta kawa kryje?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #229 dnia: 19 Luty 2016, 14:04:42 »
jakby ktoś dał za dużo cytrynu do herbaty, o kroplę lub dwie.
Zgadzam się z Antonio, z mojego doświadczenia wynika, że kawa z FP jest raczej krągła, z trochę wyższym body, prędzej niweluje niż uwydatniania kwaskowe aromaty.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2016, 14:07:01 wysłana przez krystians »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #230 dnia: 19 Luty 2016, 14:16:19 »
KrzychK, jaką ilość kawy w przeliczeniu na 100ml masz na myśli pisząc o przedozowaniu? :-)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #231 dnia: 19 Luty 2016, 19:33:46 »
Apropo preinfuzji... Kystians napisał, że jest w niektórych przepisach. Jak to właściwie jest z tą preinfuzją? Jak byłem na łódzkich targach eko-sreko, to wykład na temat alternatyw miał Marcin Rusnarczyk. Obawiał każdą metodę po kolei... nuda... ale jedno mnie zaciekawiło... Otóż przy omawianiu FP powiedział, że w tym urządzeniu nie stosujemy preinfuzji. Po wykładzie zostałem, żeby się jeszcze o to dopytać. Do wiedziałem się, że preinfuzję stosuje się tylko w dripperach po to, żeby... wydłużyć czas przelewania. A we FP nie stosujemy tego, bo sami kontrolujemy czas. I że to tylko pic na wodę przy parzeniu w prasce. Jak to w końcu jest?  :o

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #232 dnia: 19 Luty 2016, 19:42:15 »
Moim zdaniem, sensowne wydaje się nie stosowanie wcześniejszego podlewania. Jak do cuppingu zalać całość i zostawić na 4 minuty.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #233 dnia: 19 Luty 2016, 19:48:43 »
Mamy tu do czynienia z pełną infuzją od początku do końca... Jak miałaby wyglądać preinfuzja w FP i czemu miałaby służyć? ;)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #234 dnia: 19 Luty 2016, 19:55:38 »
Właśnie nie wiem czemu miałaby służyć. Tylko czemu niektórzy ją stosują skoro nie ma to żadnych podstaw?
A czemu służy w dripie? Tylko przedłużeniu czasu przelewania?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #235 dnia: 19 Luty 2016, 19:56:37 »
Ale tak czy owak, czy jest czy nie ma "preinfuzji" efekt jest dla FP taki sam najprawdopodobniej ;).

W dripie preinfuzja stabilizuje "kawowe ciastko". Bez niej woda przepłynie kanałami...
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2016, 20:08:41 wysłana przez Antonio »

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #236 dnia: 19 Luty 2016, 20:10:59 »
"Choć pojęcie to brzmi tajemniczo, regulacja jego długości ma spore znaczenie dla smaku kawy. Wyjaśnię, preinfuzja to nic innego jak proces nasączania (zwilżania) ziaren kawy niewielką ilością wody, w wyniku czego, z ziaren uwalnia się dwutlenek węgla. To zaparzanie wstępne rozwija pełen potencjał kawy, spulchnia ją. Im dłużej trwa ten proces, tym bardziej intensywną i cięższą kawę otrzymamy."
Znalezione w sieci. Jak to w końcu jest? Pic na wodę, czy tajemna technika zaparzania kawy dającą bogactwo smaku?  [emoji38]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #237 dnia: 19 Luty 2016, 20:32:00 »
Zawsze możesz spróbować obu sposobów i wybrać ten co Ci bardziej odpowiada, przy preinfuzji z tego co kojarzę robi się słaby kożuch, który szybko opada. Pewnie ma to wpływ na smak i zaparzenie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #238 dnia: 19 Luty 2016, 21:26:26 »
wykład na temat alternatyw miał Marcin Rusnarczyk.
hm, a wiesz może czym się ten Pan zajmuje obecnie? bo tak nazywa się dyrektor w Etno Cafe, który też by chciał uczestniczyć w wycieczce, którą chciałem zorganizować i zastanawiam się, czy to zbieżność imiona i nazwiska, czy może wycieczka by była z baristą...

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: French Press - kawa bajecznie smaczna, banalnie prosta.
« Odpowiedź #239 dnia: 19 Luty 2016, 21:36:12 »
Na stronie EtnoCafe jest zdjęcie ekipy i na 95% rozpoznaję tam właśnie pana Marcina. Jest też właścicielem AlterCoffee, ale z tego wynika, że z Etno też ma coś wspólnego. Zatem zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa  [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi