Autor Wątek: Kamienie i żelastwo w kawie  (Przeczytany 12281 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2014, 11:21:10 wysłana przez Antonio »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Wrzesień 2014, 12:01:39 »
W sumie to na tym filmie nic w misce nie zostało -więc nie wiadomo czy działa :)
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień 2014, 12:03:07 »
Przecież widać, że można ziarenka zatrzymać w rurze :). Balansując z siłą ciągu można wciągnąć ziarna, a zostawić cięższe rzeczy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopad 2014, 17:11:55 »
Temu chińskiemu "mazzerowi" byle kamień niestraszny:

« Ostatnia zmiana: 04 Listopad 2014, 17:15:00 wysłana przez Antonio »

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopad 2014, 17:26:26 »
Popisują się.
Każdy młynek zmiele takie kamyki tylko potem żarna do wymiany w niedługim czasie.
A oni pewnie jeden komplet poświęcili żeby poszpanować, że kamyki miele, taki zuch:-)
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopad 2020, 16:18:09 »
Odkopuję, żeby nie tworzyć nowego wątku.

Trafił mi się dziś kamień w ziarnach, niestety zauważony dopiero kiedy młynek się zablokował... Kamień jest podobny kolorem i rozmiarem do małego ziarna kawy - nie mogłem do zauważyć wcześniej.

Pytanie co zrobić w tej sytuacji, czego oczekiwać od palarni?

Nie chcę być hieną, która teraz będzie wyłudzać nie wiadomo co, wiem że takie rzeczy się zdarzają no ale to przez niedopatrzenie palarni oberwał mój młynek. Nic się nie wyłamało, bo o to trudno w ręcznym stożku 68, ale w jakimś stopniu żarno na pewno zostało uszkodzone.

Kto z Was miał już taką sytuację i jakie było jej rozwiązanie?

PS1 - To już moja druga historia z kamieniem, za pierwszym razem był to kawałek betonu, który udało mi się zauważyć przy wsypywaniu ziaren do młynka, więc nie miałem pretensji. Po opisaniu sytuacji palarnia od razu zwróciła pieniądze za kawę, dała tą samą kawę gratis i jeszcze zaprosiła na oglądanie palarni. 

PS2 - Opisany przeze mnie przypadek dotyczy palarni speciality, ale nie udzielającej się na forum. Nie korespondowałem jeszcze z palarnią, zależnie od wyników rozmów podam lub nie nazwę palarni.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Listopad 2020, 16:39:49 »
Napisz do palarni, opisz sytuacje i wrzuć zdjęcia, napisz jaki młynek, opisz kawę, jaka data palenia itd i zaczekaj co sami zaproponują. Powinni się mocno przejąć sytuacja, jeśli Cie oleja to wtedy zastanawiaj się nad oczekiwaniami czy żądaniami.
Raz mi się w życiu zdarzył kamień, na szczęście znaleziony przed zmieleniem. Po wysłaniu zdjęć dostałem dokładnie to samo co Ty, zwrot pieniędzy, dodatkowa kawa i zwiedzanie palarni.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Listopad 2020, 17:01:57 »
Możesz się strasznie przejmować i reklamować, ale możesz też zerknąć na żarna i ocenić czy faktycznie żarna się "połamały"... Tego typu zanieczyszczenia w kawie są w zasadzie nie do wykrycia i nie do usunięcia. Ciężko obwiniać o to palarnię.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Listopad 2020, 17:08:15 »
Antonio piszesz z pozycji palarni, której też może się coś takiego przydarzyć, więc Twoje stanowisko nie może być inne - rozumiem to ;).

Powiedź mi proszę jak to wygląda właśnie z pozycji producenta? Czy możemy mówić o niedopatrzeniu, zastawaniu niedostatecznie dobrego systemu odsysania/przesiewania? Czy to po prostu się zdarza, mimo wszystko?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopad 2020, 18:28:50 »
Jestem już po rozmowach z palarnią. Zagięli mnie... Opisałem zaistniałą sytuację - bez żadnych roszczeń czy wymagań. Ich pierwszą propozycją rozwiązania problemu było odkupienie młynka... Ściągnięcie go z USA nie stanowiło dla nich żadnego problemu. Nawet nie chcieli udowodnienia, że coś jest naprawdę uszkodzone czy choćby zdjęcia kamienia. Wobec takiego profesjonalnego i bezkompromisowego podejścia nie czułbym się w porządku przed samym sobą przyjmując taką propozycję... Jednak musimy traktować się jak ludzie - jutro to mój klient mógłby mieć do mnie o coś pretensje. Coś na pewno jest uszkodzone, ale chyba nie aż na tyle żeby wymieniać młynek... Stanęło na rekompensacie w kawie. Jestem pod wrażeniem.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Listopad 2020, 18:42:47 »
Wspaniałe podejście. Brawa dla palarni! Uderzenie się w pierś i przyjęcie błędu na klatę nie jest jeszcze popularne w Polsce wiec tym bardziej brawo.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Listopad 2020, 19:24:19 »
A wrzuciłbyś zdjęcie tego kamyka? np w towarzystwie kawy? Z czystej ciekawości pytam, bo tak jednak duży kamień bedzie chyba trudny w wyłapaniu. Przez sita nie wypadnie, magnes nie złapie, w obróbce też ma się jak ukryć, chyba sortownik jakiś albo podczas deparczment-owania, nie wiem jak się usuwanie tych kilejnych skórek poprawnie po naszymu nazywa ;)

Tim jakiś czas temu wstawił sortownik optyczny, głównie żeby pozbyć się nierowno wypalonych ziaren ale przed tym pewnie też by uchronił. Na razie to inna liga gadżetów ale może z czasem się i taka metoda rozpowszechni.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Listopad 2020, 19:41:05 »
Wygląda niemal jak troche uszkodzone ziarno kawy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Listopad 2020, 08:13:23 »
Aż w szoku jestem, że jeszcze niektórzy mają takie podejście... Ja bym nie przystał na nic więcej niż ewentualna wymiana żaren, jeśli faktycznie są uszkodzone. Ale i też brawa dla Ciebie, że nie wziąłeś po prostu jak "cebula" drugiego młynka i od razu nowy do sprzedania.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kamienie i żelastwo w kawie
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopad 2020, 08:16:01 »
Mocne palenie :).

A sam młynek i żarna -- coś ubyło? Krawędź, ostrze czy coś więcej?
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2020, 08:19:44 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi