Autor Wątek: Eva Solo coffee-maker  (Przeczytany 5251 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Sierpień 2019, 16:59:55 »
Zawsze wydawało mi się, że to co powstaje z rozpuszczenia tabletki czy tam proszku do zmywarek jest kwaśne i to dość mocno, że między innymi na połączeniu kwasów z substancjami zmniejszającymi napięcie powierzchniowe polega ich skuteczność. I też że to był podstawowy problem z aluminium w zmywarkach, ale chemikiem nie jestem więc się bardzo upierać nie będę

Tak czy inaczej dobrze sobie radzą z osadami po kawie czy herbacie na wszelakich metalowych sitkach, które trudno ręcznie doczyścić

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Sierpień 2019, 21:21:37 »


na połączeniu kwasów z substancjami zmniejszającymi napięcie powierzchniowe polega ich skuteczność.

Tabletka zawiera głównie (ponad 90%) silną zasadę - jak się nazywa reakcja silnych zasad z kwasami tłuszczowymi? Zmydlanie.
Dlaczego? Bo powstaje w niej mydło, czyli detergent, czyli substancja powierzchniowo czynna.
Zmywarka wytwarza detergenty z tłuszczu na brudnych naczyniach.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Sierpień 2019, 23:41:54 »
Skłoniłeś mnie do poczytania i faktycznie nie wiem o czym piszę :) faktycznie to silne zasady.

Nigdy się tym nie interesowałem, kiedyś gdzieś usłyszałem że w zmywarce mamy żrące kwasy, co w połączeniu z tym co zostaje po aluminiowej kawiarce wydało mi się realne. No i tak, wsadziłem kiedyś do zmywarki kawiarkę, miała być wyrzucona więc uznałem że trzeba się przekonać samemu ;)

Poszukałem więc czemu zasady szkodzą aluminium i okazuje się że te amelinium to straszny cieniaż i w środowisku silnie zasadowym koroduje jeszcze szybciej niż w kwaśnym :(

I tak przed spaniem nauczyłem się dwóch rzeczy, te internety bywają jednak przydatne :D chodź powiem wam że znaleźć faktyczną wiedzę nie jest łatwo za to blogów jak zrobić swoje super zdrowe i ekologiczne zastępniki pełno, tylko żadnej wiedzy w nich, żadnego wytłumaczenia co i czemu, tam to źle to dobre a jak nie wierzysz to sam sobie jesteś winien :[ cóż taki znak czasów chyba

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Sierpień 2019, 10:13:49 »
znaleźć faktyczną wiedzę nie jest łatwo za to blogów jak zrobić swoje super zdrowe i ekologiczne zastępniki pełno, tylko żadnej wiedzy w nich, żadnego wytłumaczenia co i czemu, tam to źle to dobre a jak nie wierzysz to sam sobie jesteś winien
Prawda?
A tabletka do zmywarki to w sumie to samo co kret do rur (też nie wolno do aluminiowych stosować) albo Cafiza czy inne PulyCaff'y — wodorotlenek sodu malowniczo reagujący z wodą, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze.

Latton

  • Gość
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Sierpień 2019, 11:37:01 »
Kawowe osady usuwa się specjalnym detergentem, np. Urnex.

Nie no ja w temat składu nie mam zamiaru wchodzić, jedno pytanie czy to nie jest środek na bazie odkamieniacza do czajników?
Bo tak robiłem i  to mi nie wyczyściło tego sitka więc wywaliłem..

Chcę też skromnie zwrócić uwagę, że ten sam tani odkamieniacz do czajników, przepuszczony ze zbiornika w płynie przez sitko i kolbę, służy do czyszczenia ekspresów ciśnieniowych do kawy
...więc po co komu ten Urnex ? Czy ma coś więcej i usunie mi osad z sitka?
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2019, 11:47:30 wysłana przez Latton »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Sierpień 2019, 19:55:48 »
Odkamieniacz -- przeczytaj raz jeszcze to słowo...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Sierpień 2019, 09:42:12 »
To jeszcze raz, drukowanymi (żeby nawet Tedi załapał).
Odkamieniacz: kwas.
Środek do czyszczenia: zasada.
Różnicę między kwasem i zasadą możesz sobie wyguglać.

Latton

  • Gość
Odp: Eva Solo coffee-maker
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Sierpień 2019, 10:02:14 »
Środek do czyszczenia: zasada.
Z tym zatem spróbuję, mam metalowy kubek z sitkiem, używam do kawy  i mi czernieje a nawet często używane szklanki do kawy dostają osadu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi