Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524440 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1800 dnia: 30 Sierpień 2020, 17:56:51 »
Wg mnie najwięcej zmienia się gdy operujemy stopniem przemiału. Co nie znaczy, że ilość kawy/wody czy temperatura i czas są nieważne. Jeżeli musiałbym wskazać jedną zmienna do aeropresu, która by mnie najbardziej urządzała to grubość przemiału. Ale jak to zwykle bywa, ile ludzi, tyle opini.

Ja testując kawę często robię metodą odwrócona, zalać z preinfuzją i po 30 sekundach dolać resztę wody, temperatura to górne granice, czyli około 95 stopni, wszystko tak, aby zacząć przeciskać w 2 minucie i skończyć na 2:30.

Ale też mając aeropress w pracy robię tam wszystko na oko, jedynie stoper używam i też jest spoko.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1801 dnia: 30 Sierpień 2020, 20:23:10 »
Moim zdaniem trudno pobić ten przepis: prosty i zawsze dający świetne efekty:
https://timwendelboe.no/brew-guides/aeropress?v=9b7d173b068d
Zmieniasz tylko grubość przemiału w zależności od potrzeb.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1802 dnia: 30 Sierpień 2020, 21:37:19 »
To już 2 zgłoszenia za ruboscią przemiałem. Wielkie dzięki! O to mi chodziło. Od teraz będę działał z przepisem Tima.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1803 dnia: 30 Sierpień 2020, 21:48:59 »
smakuje kwaskiem ale nic bardziej szczegółowo nie wyczuwam
Jeśli jest bez aromatu i kwaśna, to zdecydowanie jest niedoparzona.

Spróbuj też sposób Sławka Sarana. Poniżej przepis z coffedeskowej strony.  W podanym przepisie brak przemiału. Z tego co widziałem był dość drobny, spróbuj wpierw zmielić podobnie do drobnej soli.  Wydaj mi się, że w prezentacji w finale Sławek mówił o 96 stopniach, ale może źle pamiętam.

Przepis:
17g kawy na 220ml wody o temperaturze 97°C
AeroPress – metoda odwrócona, najpierw 110ml wody, później 17g kawy i pozostałe 110ml wody, zamieszać 3 razy odczekać 1:45 + 20 sekund przecisk.

« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2020, 21:54:49 wysłana przez krystians »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1804 dnia: 30 Sierpień 2020, 23:47:10 »
Zapomniałem, że Sławek to Mistrz Aero. Ja do niego chodziłem na promocyjne 3x doppio trzeciofalowego espresso. Tez chętnie spróbuję.
Boje się wsiąknąć w to wszystko. Bo mi życia braknie - w alternatywach chyba jeszcze więcej jest do spróbowania jak w espresso.

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1805 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:48:04 »
Jeśli chodzi o zmiany na początek to proponowałbym jak poprzednicy przemiał ale też temperaturę. Najwięcej zaskoczeń miałem zostawiając przemiał ten sam powiedzmy pośrodku wcześniejszych badań przemialowych i zmieniając temperaturę. Później najgrubszy przemiał z testowanych i to samo i najmniejszy analogicznie. Na razie mam dwie kawy do testów i w zasadzie za każdym razem napar pokazuje coś innego ale można też wychwycić zależności. Np grubiej zmielony zalany cieplejsza woda jest bliższy do drobniej zmielonego z zimniejsza woda niż drobniej zmielony z tą samą temperaturą. Też zaczynam dopiero zabawę więc mogę bredzić ale takie moje pierwsze wrażenia :)

Offline mariushero

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: AP
  • Młynek: xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1806 dnia: 04 Wrzesień 2020, 14:14:15 »
W początkowym okresie użytkowania AP też eksperymentowałem na całego. Szukałem parametrów, dzięki którym wyciągnąłbym z jasno palonej kawy jak najwięcej słodyczy i owoców. Ostatecznie stanęło na tym, że komesia mam ustawionego na stałe na 26 klików, kawy oszczędnie 14/230, temp. 94 i  po minucie mieszam delikatnie,  1'45'' wyciskam. W zależności od rodzaju kawy zmieniam czas, albo temperaturę i to wystarczy. Moim zdaniem zmiana zbyt dużej ilości parametrów czasem przynosi korzyści, czasem nie powoduje za dużych zmian w smaku,  a czasem jest nieekonomiczna, np. powoduje konieczność użycia większej ilości kawy bez osiągnięcia jakiegoś super efektu.
Chciałem jeszcze przypomnieć, że na smak naparu znaczący wpływ ma również woda użyta do jego przygotowania.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników AP.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1807 dnia: 04 Wrzesień 2020, 20:50:32 »
Ja to w ogóle prawie kilo wypiłem średnio smakujacej mi kawy po czym zrobiłem dziś z ciekawości z Twoją dozą i znacznie lepsza wyszła. Rozcieńczona ani raz nie była tak dobra jak nierozcienczona przy 14g grubym mieleniu i wysokiej temperaturze. Ap ciągle zaskakuje i pokazuje że warto zmieniac parametry. Do tej pory raczej dozy nie zmieniałem a jak już to w przedziale 18-35 bo przecież im więcej tym lepiej, okazuje się ze nie koniecznie :)

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1808 dnia: 26 Wrzesień 2020, 10:54:11 »
Może ktoś się podzielić przepisami, które najmocniej wyciągną nuty kwiatowe i owocowe z jasno palonych kaw jak np Etiopia Amaro Gayo, Burundi Gatukuza czy Kenia Slopes of 8? Wczoraj też dotarł do mnie młynek Comandante, więc jak przy okazji ktoś poda na którym kliku mielić, to już będę podwójnie wdzięczny :)

W tej chwili popijam Brazylię Cold Soul, zmieloną na 30 kliku, metoda mniej więcej Sławka Sarana (może trochę krótszy czas parzenia niż 1:45 i temperatura jest niewiadomą, bo jestem poza domem i nie miałem jak jej zmierzyć). Kawa wyszła smaczna ale bez fajerwerków, jak by odrobinę wodnista.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2020, 11:00:16 wysłana przez BoyLer »

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1809 dnia: 26 Wrzesień 2020, 10:57:05 »
Może ktoś się podzielić przepisami, które najmocniej wyciągną nuty kwiatowe i owocowe z jasno palonych kaw jak np Etiopia Amaro Gayo, Burundi Gatukuza czy Kenia Slopes of 8? Wczoraj też dotarł do mnie młynek Comandante, więc jak przy okazji ktoś poda na którym kliku mielić, to już będę podwójnie wdzięczny :)
Na comandate zaczynałem od około 22go kliku (od momentu gdy żarna się nie kręcą). Teraz stałe ustawienie mam na 16tym. Woda chwilę po skończeniu bulgotanie, 2.30-3min i wyciskam.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1810 dnia: 26 Wrzesień 2020, 10:58:04 »
Ogólne zalecenia do takich naparów to: krótsze parzenie, grubszy przemiał i niewielka ingerencja (rzadkie mieszanie). Można też spróbować sypać przemiał na wodę.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1811 dnia: 26 Wrzesień 2020, 11:03:12 »
Ogólne zalecenia do takich naparów to: krótsze parzenie, grubszy przemiał i niewielka ingerencja (rzadkie mieszanie). Można też spróbować sypać przemiał na wodę.
Czyli np ta wersja przepisu Sławka Sarana?
https://blog.dobrapalarniakawy.pl/aeropress

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1812 dnia: 26 Wrzesień 2020, 11:12:59 »
Na przykład ten przepis. Musisz próbować, bo dużo zależy od jakości wody, głównie jej twardości. Przy twardszej owocowość jest przygaszona.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1813 dnia: 26 Wrzesień 2020, 11:27:31 »
Na przykład ten przepis. Musisz próbować, bo dużo zależy od jakości wody, głównie jej twardości. Przy twardszej owocowość jest przygaszona.
Akurat wodę w moim mieście mam miękką, do tego jeszcze dochodzi filtr RO.
Za kilka dni też powinien przyjść v60-01, więc dopiero będzie testowania :)

Offline Element07

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: lelit anna, v60, aero
  • Młynek: comandante, eureka mignon
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1814 dnia: 26 Wrzesień 2020, 12:10:18 »
Generalnie mi się wydaje, że przepisy, które polegają na zrobieniu kawy i dolewaniu wody do potem już zrobionej kawy dają najbardziej gladkie w smaku filiżanki, które nie są za mocne i uwydatniają właśnie te wszystkie łagodne nuty, więc radze Ci poszukać przepisów w tym stylu, często takie robią na róznych mistrzostwach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi