Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 300096 razy)

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #975 dnia: 22 Sierpień 2019, 03:00:55 »
Witam wszystkich.

Od czerwca jestem świeżym właścicielem Silvii. Na razie poznajemy się, próbujemy różne ziarna, dozy itp. Shoty wychodzą coraz lepsze, ale ze względu na to, że dosyć mam spuszczania wody w celu osiągnięcia żądanej temperatury (zainstalowałem termometr z termoparą) korci mnie, aby wrzucić PID. Znalazłem na Aliexpress sterownik XMT7100, łudząco podobny to tego od Auber. Czy on podejdzie do układu zamiast REX-C100? Przepraszam, ale nie mogę jeszcze wrzucić linka więc musicie go sami odszukać.

Tutaj masz dobrą lekturę: https://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2018/10/rancilio-silvia-cafelat-naprawa-zaworu.html

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #976 dnia: 23 Sierpień 2019, 13:46:20 »
Dzięki. Że też nie udało mi się tego namierzyć 🤦🏻‍♂️

Offline Metus

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Rancilio Silvia v5
  • Młynek: FiorenzaTo F4 E V2
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #977 dnia: 30 Sierpień 2019, 17:11:48 »
Cześć wszystkim
Po namowa kolegi stałem się szczęśliwym posiadaczem włoskiej dziewczyny. Kumpel mówił albo Sylwia, albo coś poważniejszego z grupą E61 i wybrałem Sylvie, muszę przyznać, że jestem miło zaskoczony, że Express za te pieniądze tak dobrze się sprawdza. Mój wysłużony la pavoni, do którego już mi się nie chciało zaglądać i przekładać klamoty i po stwierdzeniu przez żonę, że dobre espresso nie jest złe, zakupiłem włoską robotę. Pierwsza uwaga, którą mam po użytkowaniu zestawu to młynek, dobry młynek i jeszcze raz młynek, to jest podstawa dobrego espresso, oj sorry źle, zła odpowiedź, podstawa to jest najlepsza kawa dopiero potem młynek, ekspres i umiejętności oczywiście. Po zakupieniu dobrego młynka nie spodziewałem się, że to taka ważna rzecz, miałem różne młynki, ale oczywiście zawsze na to było żałowałem pieniędzy, no i się rozpadały, muszę stwierdzić, że dobry młyn to naprawdę "robi robotę".
Jest parę rzeczy, które mnie trochę wkurzają i o których tutaj dużo piszecie. Pierwsza i chyba najważniejsza to oczywiście niestabilna temperatura bojlera na tą przypadłość pomaga montaż PID-a.
Piszecie chyba o wszystkich dostępnych od chińskich do Aubera i meCoffee. Jest jeszcze oczywiście czeska produkcja, która jest droga, ale chyba najbardziej wypasiona.

Znalazłem taką niemiecką stronę, na której sami tworzą płytki i do której można zamontować różne elementy, ale nigdzie nie mogę znaleźć opinii na ich temat, strona niemiecka to rancilio-pid.de. Czy ktoś może z was montował PID-a z tej strony, jeśli tak to prosiłbym o opinie?
Bardzo mi miło, że znalazłem się w tak zacnym gronie posiadaczy tej włoskiej marki. Jak to z ITALY bywa kraj czasami jest wkurzający, ale i tak tam kocham wracać.
Jarek Kasprzyk

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #978 dnia: 01 Wrzesień 2019, 15:01:27 »
Hej Wam,
ja użytkuję Rancilio od początku roku i jest bardzo z niego zadowolony. Jednak po zrobieniu kilkuset espresso mam ochotę go trochę podrasować. Myślę o zmianie prysznica. Zdarza się, że przez oryginalny prysznic woda leci trochę jak z kranu i mam wrażenie, że to nie może zapewnić równej ekstrakcji kawy. Wymieniał ktoś prysznic na prysznice IMS? Myślę też o zmianie filtra na VST. Jakieś doświadczenia?

Łukasz
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2019, 15:15:45 wysłana przez lukaszde »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #979 dnia: 01 Wrzesień 2019, 23:51:07 »
@lukaszde dosłownie parę postów wyżej masz wzmiankę o prysznicach IMS. Szukajcie, a znajdziecie...

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #980 dnia: 04 Wrzesień 2019, 20:16:49 »
ZaPIDowałem Silvie. Zestaw REX C100, SSR Fotek 40 DA i termopara K z Aliexpress. Koszt całości razem z kablami, końcówkami, pastą termiczną, obudową z profilu aluminiowego i magnesami to max 90 zł. Koniec z surfingiem🤘🏻. Układ zachowuje się całkiem OK po samym auto tune. Na początku, zanim ekspres się porządnie rozgrzeje, trochę przeregulowuje, ale potem jest już stabilnie. Podobno ten typ tak ma. Powrót z z 89 do 105 zajmuje ok 45 sekund.

Pewnie zapytacie, po co magnesy? Postanowiłem zrobić wersję przenośną. Można zamontować z tyłu i z boku.
Na co dzień preferuję aby był z tyłu, bo mniej widać i nie szpeci, a wskazanie i tak widać. Gdy chcę pogrzebać, przenoszę na bok. Sprytne?

Załączam zdjęcia ekspresu i pierwszego szota po modyfikacji.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2019, 20:24:32 wysłana przez Siwooch »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #981 dnia: 05 Wrzesień 2019, 21:39:25 »
Czy moge poprosić o wiecej detali tych magnesów. Chciałbym zgapić bo pomysł jak dla mnie trafiony w 100%. Praktycznie już nie kombinuje z ustawieniami temperatury na swoim PIDzie. Po 30 minut wygrzania ekspresu i krótkim flushu po którym temperatura spada ze 2 stopnie mam chwile na zmielenie porcji kawy, jej ubiciu i wykonanie szota. W tym czasie temperatura sie stabilizuje do zadanej.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #982 dnia: 05 Wrzesień 2019, 21:48:25 »
@Siwooch super, plusik.

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #983 dnia: 05 Wrzesień 2019, 22:11:12 »
Dzięki za uznanie 💪🏻
Ja kupiłem na euromagnesy.com (nadal nie mogę wstawiać linków). To niedaleko mnie, więc podjechałem osobiście. Ja zastosowałem 10 magnesów 10x1mm przyklejonych na kropelkę do obudowy.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #984 dnia: 06 Wrzesień 2019, 09:46:19 »
W takim razie obudowa to chyba nie nierdzewka? Wyprostujcie mnie jeśli się mylę, stal nierdzewna nie jest ferromagnetyczna?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #985 dnia: 06 Wrzesień 2019, 09:57:14 »
Stał nierdzewna, w zależności od ilości zawartych w niej dodatków stopowych (jest stopem żelaza i chromu, czasem jeszcze czegoś innego) tworzy różne gatunki stali nierdzewnej. W zależności od jakości stali bazowej i ilości chromu nierdzewka mniej lub bardziej oddzialywuje z magnesem. Nigdy jednak nie będzie tak mocno "przyciągała się" z magnesem jak stal czarna (oczywiście ona też jest stopem zelaza i węgla). Niektóre nierdzewki prawie nie oddzialywują ze słabszym magnesami.

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #986 dnia: 06 Wrzesień 2019, 12:18:30 »
Faktem jest, że nie trzyma się to jak przyklejone, ale dla tego zastosowania wystarczająco. Przy mocniejszym naciśnięciu potrafi się niestety przesunąć. Dlatego mimo, że są to magnesy neodymowe, musiałem ich dać sporo.
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2019, 12:32:56 wysłana przez Siwooch »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 858
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #987 dnia: 06 Wrzesień 2019, 13:54:02 »
Przyklej blachę od wewnątrz obudowy lub nawet same magnesy :)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #988 dnia: 06 Wrzesień 2019, 14:50:31 »
To wtedy nie oderwę  :picardpalm: Teraz nie jest tak źle.

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #989 dnia: 06 Wrzesień 2019, 17:21:14 »
Panowie. Dziś zrobiłem backflush. W związku z tym ekspres był bardzo dobrze wygrzany. Coś mnie tknęło i załadowałem termoparę miernika do zaślepionego portafiltra. Jakie było moje zdziwienie, gdy miernik pokazywał identyczną temperaturę jak PID. Jak do tego ma się mityczne 10 stopni różnicy między temperaturą góry bojlera a temperaturą parzenia? Takie same temperatury mierzyłem po usunięciu zaślepki i przepuszczaniu wody swobodnie przez PF (termoparę wsadziłem w pionowy kanalik wylewki).
Ustawiłem na PID 94 stopnie i tyle samo pokazał miernik. Czyli do tej pory moje strzały były parzone w za wysokiej temperaturze? Faktycznie przy 105 stopniach są nadmiernie gorzkie.
Akurat rozmraża mi się kawa, więc nie mogę sprawdzić smakowo, ale jutro zaparzę espresso na mocno wygrzanym ekspresie i tym ustawieniu i zobaczymy co będzie.
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2019, 17:24:36 wysłana przez Siwooch »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi