Autor Wątek: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie  (Przeczytany 8285 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Sierpień 2020, 15:31:00 »
Jedno z drugim się nie kłóci. Jaśniejsze się drobniej miele żeby jakikolwiek opór stawiały.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2020, 15:34:25 wysłana przez Bacek »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Sierpień 2020, 09:34:31 »
Myślę, że sama kolba była dobrym wyznacznikiem, skoro nie można było zapiąć ją na równi pod kątem 90 stopni, natomiast przy mieleniu tymi samymi ustawieniami i tej samej kawy w przypadku RS wchodziło ten 1 gram kawy więcej, być może to sitko było minimalnie większe. Chociaż to w sumie pierdoła. :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Sierpień 2020, 09:41:59 »
Nie należy sugerować się tym zapinaniem kolby pod kątem 90 st. Im bardziej będzie zużyta uszczelka w grupie tym bardziej kolba będzie się zapinała w prawo.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Sierpień 2020, 18:52:41 »
Cześć,
Dostęp  do pojemnika na wode to jakaś zemsta  projektanta (zwolnili go czy jak ?)  chyba. ;-)

A tak na serio to po fotkach widzę że portafilter taki sam jak w RS , a czytałem że 57 mm  ??

Jak tak,  to napisz proszę jak to się sprawuje te 57 mm w porównaniu z 58   tak na co dzień.

pozdr. 
 
Zefiryn

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Sierpień 2020, 14:32:10 »
Jak tak,  to napisz proszę jak to się sprawuje te 57 mm w porównaniu z 58   tak na co dzień.

W rodzinie pojawiły się ostatnio dwa ekspresy z grupą 57mm. Nie widzę różnicy w codziennym użytkowaniu.
Jedyne wady 57mm to mniejszy wybór akcesoriów (sitka, tampery, OCD) i niekompatybilność z 58mm. Nie mogę więc używać swoich akcesoriów 58mm-wszystko muszę kupować nowe. 

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Marzec 2021, 09:49:50 »
Podbijam dyskusję. Ale w kontekście Silvia vs Lelit Victoria.
Grace jednak ma ten bojler i grupę mniejszą, co pawel890 zauważył prawdopodobnie w smaku. Stabilność jest tam mniejsza.

Victoria ma pojemność bojlera jak Silvia i grupę 58mm.

Moje rozważania to:
Zostać przy zaPIDOwanej Silvii
czy zmienić przy okazji na Victorię?

Jeśli smak kawy nie ucierpi, to wygoda jaką dodaje:
- szybsze nagrzewanie (grupa bezpośrednio połączona całą powierzchnią z bojlerem)
- licznik czasu
- sygnalizacja braku wody
- manometr
- program do backflusha (czytałem że jest coś takiego w LCC)
 
są dla mnie argumentami do zamiany na Victorię.

Kawę robię w domu nie tylko ja, stąd argumenty o wygodzie użytkowania są tym istotniejsze :)
 

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Marzec 2021, 10:37:55 »
Gdyś nie miał ekspresu byłyby to argumenty na korzyść Victorii, ale skoro masz już zaPIDowaną Silvię to:
-szybsze nagrzewanie można ogarnąć smart wtyczką/sterownikiem, jestem entuzjastą długiego wygrzewania i takiego właśnie sterowania,
-licznik czasu można ogarnąć np. w wadze, 
-sygnalizację braku wody i manometr można ogarnąć w Silvii podobnie jak PID, są to fajne dodatki ale przydatne przede wszystkim początkującym,
-automatyczny backflush to bez wątpienia fajna rzecz, mam w Elizabeth i sobie chwalę... ...ale to raptem 2 minuty na tydzień...
-kwestie estetyczne to rzecz gustu, na korzyść Victorii może być brak "dorobionych" elementów...

Reasumując, nie wiem czy zmiana na Victorię jest "grą wartą świeczki"... Może lepiej krok do przodu i Elizabeth? Nawet bez kaw mlecznych ta zmiana ma sens... Zyskałbyś oprócz niezależnej pary bardziej zaawansowaną preinfuzję, kapitalną wylewkę do wrzątku, programowanie dozy...   
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2021, 10:47:50 wysłana przez skansen »

Offline michal87

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Marzec 2021, 11:09:37 »
Przesiadka z Rancilio Silvia na Lelit Victoria może być dla Ciebie niewystarczające z punktu widzenia benefitów jakie daje Victoria. To są drobne usprawnienia. Jeżeli już masz większe doświadczenie z jednobojlerowcem to zdecydowanie warto dopłacić do Elizabeth gdzie opcje preinfuzji są genialne (dwa tryby z opcją z ciśnieniem z bojlera parowego oraz bez). Dodatkowo jak nie masz ochoty na mleko to możesz łatwo wyłączyć grzałke w bojlerze z parą więc ekspres nie będzie konsumował więcej prądu kiedy tego nie potrzebujesz.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Marzec 2021, 15:53:22 »
Ja myślę, że dopiero przesiadka na jakiś Dual Boiler ma sens, Victoria i RS PID są bardzo podobne, po prostu Victoria ma więcej bajerów, a RS jest bardziej solidny.
Gdybym miał podchodzić do wyboru ponownie po całej nauce kupiłbym RS z AuberPID bez wahania, a nadmiarową kasę w lepsze akcesoria, jakaś fajna waga itp.

RS powinien mieć lepszą stabilność temperaturową, bo AuberPID ma też tryb dokładności 0.1C (niedawno odkryłem) i dopiero wtedy człowiek zauważa, że dokładność 1C to całkiem spore wahania.
Najbardziej się bałem tego rdzewienia RS, ale póki co prawie rok ze mną i zero ognisk. :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Marzec 2021, 22:00:48 »
Najbardziej mnie boli w RS ten czas nagrzewania. Nie zawsze planuję picie espresso z wyprzedzeniem 40 minut :)
Jak mierzę temperaturę na ciastku po grzaniu 10-15 minut to jest kilka stopni mniej niż po grzaniu 40 minut i to już zdecydowanie czuć w smaku.

Czy ktoś z posiadających Victorię robił pomiary temp. na ciastku właśnie po takim krótszym grzaniu, typu 10-15 minut?
Bo w reklamowane przez Lelita 5 minut to nie wierzę, nie ma cudów :)


Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Marzec 2021, 08:52:16 »
Jest na to patent, żeby przegrzać ekspres nagrzewaniem pary i spuścić wodę, tak jakbyś spieniał mleko, to wtedy myśle ze można robić espresso po 5-10min. Ja nagrzewam 25-30min i jest spoko w normalnym trybie.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Styczeń 2022, 20:21:58 »
Szkoda że na filmikach nie widać jak wygląda crema z góry  :-(

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Styczeń 2022, 20:48:29 »
Jaką pojemność ma bojler w RS? Wszędzie podają że 0.3 l. To jak w takim układzie utrzymywana jest stała temperatura i skąd para na mleko? Przypomnę że Lelit Grace posiada bojler 2.5 l, wyże modele Lelit 3.0 l.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2022, 21:00:12 wysłana przez smoczajama »

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Styczeń 2022, 21:26:30 »
Jaką pojemność ma bojler w RS? Wszędzie podają że 0.3 l. To jak w takim układzie utrzymywana jest stała temperatura i skąd para na mleko? Przypomnę że Lelit Grace posiada bojler 2.5 l, wyże modele Lelit 3.0 l.
Silvia ma bojler 300 ml. Anna/Anita/Grace 250 ml. Glenda/Victoria/Elizabeth (kawowy) 300ml.
Wszystkie wymienione ekspresy (oprócz Elizabeth) mają jeden bojler. Ekspres z jednym bojlerem aby wytworzyć parę musi zostać przestawiony w tryb pary, w który przechodzi po kilkudziesięciu sekundach nagrzewania.

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia i Lelit Grace - porównanie
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Styczeń 2022, 23:34:10 »
Tutaj między innymi porównanie Silvi i Anny (skasować spacje w linku)
www. youtube. com/watch?v=7HIGdYy5of4

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi