Autor Wątek: Nowy ekspres, poradźcie  (Przeczytany 3628 razy)

Offline MuzzyCo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DE LONGHI EC 820
  • Młynek: GRAEF CM 802
Nowy ekspres, poradźcie
« dnia: 30 Czerwiec 2020, 16:33:45 »
Dzień dobry, posiadam ekspres i młynek taki jak w profilu od ok. 5 lat. Moje wymagania spełnia. Niestety ekspres już się zestarzał, przecieka, grzeje się, chce kupić nowy podobnej klasy lub trochę lepszy. Kawę pije wyłącznie z mlekiem, 4 filiżanki dziennie. Poradzicie coś?

Dziekuje z góry.

Pozdrawiam

Sławek

avidrock

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwiec 2020, 22:23:17 »
Jeżeli podobnej klasy jak masz to odradzam, kup sobie za nie dużo drożej Lelit Anna no i oczywiście zmień młynek bo bez dobrego młynku nadal będziesz się łudził, że pijesz dobrą kawę. Piszę to ponieważ jeszcze z pół roku temu też byłem naiwny i dziękując temu forum teraz ja i moja małżonka możemy się delektować pysznym smakiem prawdziwej kawy z z dobrego sprzętu.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec 2020, 00:40:13 »
Tani marketowy sprzęt to i jakość badziewiasta. Moje wszystkie poprzednie ekspresy automatyczne wysiadały po 2-3 latach. Bezzerka rok temu po 4 latyach poszła na przegląd i śmiga jak nowa. Ma 5 lat i ma przerób na poziomie 1 kg kawy na 5-7 dni. W ogóle nie widać jakiegoś zużycia.
Dlatego pomyśl o czymś lepszym i trwalszym. Musisz określić jakiś budżet ile chcesz wydać na ekspres, a tu koledzy i koleżanki doradzą.
I o to znaczy trochę lepszy ? Jeżeli chcesz automat lepszy to nie ten dział. To jest dział ekspresów kolbowych.
Jeżeli lepszy tzn kolbowy to musisz określić budżet.
Twój nowy ekspres to ok. 700 zł. Jeżeli chcesz przejść na kolbowe to najtańsza Rancilio Silivia lub Ascaso ok. 2.100-2.200 zł plus młynek 1.200 zł. Minimalny budżet wg mnie to 3.500 zł. Czyli przeskok finansowy duży.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2020, 00:51:13 wysłana przez hlary »

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2020, 00:50:40 »
Zdecydowanie określ budżet, choć jeśli chcesz wskoczyć piętro wyżej, to pewnie powinieneś pomysleć rownież o zmianie młynka.

Offline MuzzyCo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DE LONGHI EC 820
  • Młynek: GRAEF CM 802
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lipiec 2020, 07:01:14 »
Dzięki za odpowiedzi, mój expres jest kolbowy. I taki chcę. Satysfakcjonuje mnie jakość kawy, która z niego wycieka. Jest lepsza niż w 90% kawiarni. Wiem ze to nie stanowi wyznacznika jakości, ale mi wystarczy. Nie chce wydać w tej chwili więcej niż 1000-1300 zł. Młynka na razie nie zmienię.  Co z nim nie  tak? Kupiłem go za poradą chyba właśnie z tego forum.

Pozdrawiam.

Sławek

avidrock

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipiec 2020, 09:55:26 »
Kupiłem go za poradą chyba właśnie z tego forum.
Pewnie w zapytaniu podałeś do 800 zł. Do 800 zł. to tylko ręczniak

Offline Narrenturm

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Eureka Mignion Specialita
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lipiec 2020, 10:28:03 »
Twój nowy ekspres to ok. 700 zł. Jeżeli chcesz przejść na kolbowe to najtańsza Rancilio Silivia lub Ascaso ok. 2.100-2.200 zł plus młynek 1.200 zł. Minimalny budżet wg mnie to 3.500 zł. Czyli przeskok finansowy duży.

Bez przesady, Lelit Annę czy Gaggię Classic kupi za 1200-1300 i to już będzie znaczący przeskok.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lipiec 2020, 12:42:34 »
Jeżeli chcesz iść o mały krok na przód to powinieneś poszukać jakiejś kolby z sitkiem profesjonalnym (non presurized) bez systemu zwanego np. supercrema. Jeśli ma być coś w okolicach 1000-1300 to może Gaggia Classic tylko wersja 2019 czyli 3 odsłona tego ekspresu. Z podobnym młynkiem zaczynałem. Da radę choć nie jest to idealny młynek do espresso.

Offline MuzzyCo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DE LONGHI EC 820
  • Młynek: GRAEF CM 802
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lipiec 2020, 14:48:33 »
może Gaggia Classic tylko wersja 2019
Dziękuję, to jakiś konkret. A cytowany wcześniej Lelit Anna, jak się ma do GC2019?


Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lipiec 2020, 15:35:49 »
Jeśli gaggia i lelit, to sprawdź Rancilio Silvię

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lipiec 2020, 15:37:38 »
Zasadniczą różnicą jest bojler. W GC 150ml aluminiowy, a w Lelicie 250ml z mosiądzu. Cenowo musisz poszukać bo są różne promocje ale z reguły GC jest tańsza.

Offline MuzzyCo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DE LONGHI EC 820
  • Młynek: GRAEF CM 802
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec 2020, 16:07:12 »
GC 150ml aluminiowy, a w Lelicie 250ml z mosiądzu
Czy to będzie duże nadużycie Twojej uprzejmości jeśli zapytam jaka to różnica praktyczna? :)

Dziękuje z góry.

skansen

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lipiec 2020, 21:13:38 »
Polecane tutaj wcześniej Lelit Anna i Gaggia Classic (Silvia też, ale niestety przekracza budżet) to ekspresy "naprawialne". Jeśli będziesz przestrzegał podstawowych zasad eksploatacji to posłuży Ci dużo dłużej niż 5 lat. Po kilku latach może być konieczny niewielki remont, ale nie będzie on bardzo kosztowny.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lipiec 2020, 09:42:10 »
Czy to będzie duże nadużycie Twojej uprzejmości jeśli zapytam jaka to różnica praktyczna?

Praktyczna różnica jest w stabilności temperatury oraz  ilości wody i pary do spieniania mleka na korzyść większego bojlera, dodatkowo aluminium do kontaktu z żywnością średnio jest ostatnio polecane, wprawdzie bojler się z czasem utlenia i powstaje warstwa ochronna zmniejszająca migrację glinu do wody ale część osób i tak uważa to za szkodliwe.

Offline MuzzyCo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DE LONGHI EC 820
  • Młynek: GRAEF CM 802
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lipiec 2020, 10:03:02 »
różnica jest w stabilności temperatury oraz  ilości wody i pary do spieniania mleka na korzyść większego bojlera
Dziękuję bardzo za odpowiedź wygląda na to, że przy porównywalnych cenach obu modeli nieco lepszym krokiem będzie zakup Lelit Anna. Jeszcze tylko chce się upewnić - w przypadku expresu deLonghi musiałem rozwiercać sitka i wywalić kawałek plastiku z dyszy do pary. Rozumiem, że ten ekspres będzie miał od razu wszystko co trzeba, tak?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi