Autor Wątek: Nowy ekspres, poradźcie  (Przeczytany 3628 razy)

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Lipiec 2020, 12:24:14 »
Cytuj (zaznaczone)
dodatkowo aluminium do kontaktu z żywnością średnio jest ostatnio polecane, wprawdzie bojler się z czasem utlenia i powstaje warstwa ochronna zmniejszająca migrację glinu do wody ale część osób i tak uważa to za szkodliwe
To prawda, to jest szkodliwe.
Wcale sprawa nie jest taka oczywista, gdyż mosiężne też zawierają glin, i co więcej poziom glinu bywał mierzalny w kawie (info z forów zagranicznych).
Wiem, wiem, że ktoś pospieszy z informacją, iż nowe mosiężne boilery zawierają bodajże (poprawcie mnie) poniżej 0,2 procent glinu i sa "bezpieczne". Hmm...
To może nie ten watek, ale ja się zastanowiłem i stwierdziłem, iz niezależnie z czegokolwiek zbudowany, lepiej jak woda "płynie", a nie stoi. I wybrałem sprzęt bez boilera, stalowy thermocoil. Może nie ta wydajność itp, ale "mam spokój w głowie"
Dodam, że jestem początkujący i nie trzeba sobie brać moich opinii zbytnio do serca ;-)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Lipiec 2020, 16:59:47 »
Na ironię losu więcej glinu może mieć sama kawa niż to co jest zwarte w mosiężnym bojlerze. Kawa, herbata, warzywa to wszystko ma glin. Spożycie 1g glinu na tydzień jest uznawane za nieszkodliwe.

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Lipiec 2020, 17:11:04 »
Kawa, woda... hemoglobina- taka sytuacja ;-)


skansen

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Lipiec 2020, 17:55:57 »
Lelit Anna. Jeszcze tylko chce się upewnić - w przypadku expresu deLonghi musiałem rozwiercać sitka i wywalić kawałek plastiku z dyszy do pary. Rozumiem, że ten ekspres będzie miał od razu wszystko co trzeba, tak?
W zestawie jest pojedyncze i podwójne sitko do kawy świeżo mielonej, nie trzeba przerabiać sitek.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Lipiec 2020, 19:42:12 »
W zestawie jest pojedyncze i podwójne sitko do kawy świeżo mielonej, nie trzeba przerabiać sitek.
Lepiej dokupić sobie prysznic i sitko IMS, ale to tylko opcja.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Lipiec 2020, 21:42:10 »
Lepiej dokupić sobie prysznic i sitko IMS, ale to tylko opcja.
@ArtiW IMS 57mm ?

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Lipiec 2020, 21:55:36 »
To Anna ma 57? Chyba więc zastanowiłbym czy ją brać...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Lipiec 2020, 22:30:25 »
57 nie jest gorsze niż 58, jest mniej dostępne, ale jeśli ktoś oczekuje zwyczajnej poprawności a nie mistrzostwa świata to po co zmieniać sitko czy prysznic? Tą kasę o wiele lepiej włożyć w młynek.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Lipiec 2020, 22:32:56 »
Bardziej chyba chodzi o ilość dostępnych akcesoriów i ew. uniwersalność, czyli możliwość zostawienia sobie np. kolby czy Witek po zakupie nowego ekspresu.
A najbardziej chodzi o świadome zakupy. Jeśli ktoś chce, to może kupić jakikolwiek, ale lepiej wiedzieć co się kupuje.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2020, 22:37:28 wysłana przez ArtiW »

avidrock

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Lipiec 2020, 22:49:47 »
Mam Lelit  grace na   57 mm i nie narzekam, a trochę tych gadżetów już posiadam. Reasumując aż takiego problemu z doborem gadżetów nie ma jak komuś się wydaję.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Lipiec 2020, 23:17:38 »
Jeśli chodzi o LELIT ANNA PL41E to w tej chwili w Polsce jest nie do kupienia. Miały być na konesso za 13 dni, ale widzę ze już jest za 18, o ile będą, bo na stronie producenta nie ma takiego modelu...

skansen

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Lipiec 2020, 23:56:03 »
Ten ekspres jest produkowany partiami i czasem trzeba poczekać. Nie jest dostępny na wszystkich rynkach.  Widzę, że rozważasz zakup ekspresu od dłuższego czasu, myślę więc, że warto poczekać te 18 dni.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Sierpień 2020, 15:31:39 »
Cześć,

Też własnie miałem taki dylemat te pół roku temu,  Anna czy Gaggia Classic,  przez chwilę nie było w sklepach Gaggi w kolorze stalowym , trafiła się na forum prawie nowa.

Chciałbym przy tym nadmienić że nowa Gaggia (2019)   ma owszem aluminiowy bojler, ale jest on anodyzowany. Więc woda nie ma bezpośredniej styczności z aluminium.

Moje spostrzeżenia:
Zalety
 - wyłącznik czasowy ( wraca do poz spoczynkowej)  i maszyna po 20 się sama wyłaczy .  (Anna ma ON/OFF)
 -  bardzo fajny i wygodny wlew wody  ( w Anna - porażka)
aktualnie chyba najlepsza w segmencie dysza do spieniania
 - wyglad ( polerowane aluminium)
 - solidna obudowa dobrze spasowana
-  łatwy serwis i dostęp do porad i wpisów na forum
Wady:
 - bardzo delikatna  powłoka na górnej płycie ( do podgrzewania filiżanek) rysuje się od samego patrzenia
 - przydałby sie manometr
 - raz już była w serwisie

Sam zdecyduj. :-)


pozdr.
Zefiryn

Zefiryn

skansen

  • Gość
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Sierpień 2020, 15:48:31 »
Nie jestem przekonany, czy automatyczne wyłączanie to zaleta. Użytkownicy raczej starają się to obejść. Tego typu wyłącznik uniemożliwia też korzystanie z inteligentnej wtyczki. Ale na upartego można uznać, że to zaleta ;)

Nie demonizowałbym też zbiornika wody w Annie - zbiornik jest w pełni zabudowany i dzięki temu światło nie ma do niego dostępu.

Natomiast największa wg mnie zaleta Gaggi Classic to grupa 58mm :)

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Nowy ekspres, poradźcie
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Sierpień 2020, 16:38:38 »
Ja zdyskwalifikowalem Gaggie Classic za bardzo mały bojler, zaledwie 150ml, oraz za to że filiżanki uciekają z ekspresu podczas ekstrakcji, nie wspomnę już o tym że grzałki są umieszczone na zewnątrz bojlera, przez co jest większa bezwładność. Między pierwszą kawa a druga musisz czekać minimum 4minuty. Na forum znawcy piszą też że obowiązkowo w Gaggie należy zmienić prysznic na IMS, bo ponoć oryginalny szybko się zapycha, kawa, kamieniem, a potem masz nierówna ekstrakcję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi