Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1069451 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1590 dnia: 20 Styczeń 2017, 19:47:42 »
Witajcie, ja mam pytanie o wodę używaną do przygotowania espresso (ekspres DeLonghi EC680). W moim domu od lat pijemy wyłącznie wodę z oddzielnego kranu, filtrowaną (odwrócona osmoza), bez mineralizatora. W moim przypadku piję ją od urodzenia :D Nawiasem mówiąc cała rodzina nigdy nie miała problemów zdrowotnych z powodu braku mineralizatora. Do ekspresu również wlewałem tylko wodę z filtra, myśląc, że właśnie taka będzie najlepsza - idealnie czysta, bez kamienia itp. Tymczasem dzisiaj się natknąłem na temat wody w kontekście kawy, no i okazuje się, że taka super miękka woda bez minerałów wcale nie jest najlepsza do kawy.
W takim przypadku rozumiem, że najlepiej jeśli będę mieszał odwróconą osmozę z kranówą? Mieszkam w Poznaniu, według Aquanetu twardość wody to 250mg/l. Czyli po prostu mieszanka w proporcjach 50/50 będzie ok, prawda?

Jeśli  to prawda co piszesz, i pijecie wodę (po odwróconej osmozie) nie nasyconą w minerały ( mikro i makro ) to robicie sobie bardzo wielką szkodę.
Do pewnego stopnia organizm radzi sobie z niedoborem podstawowych elektolitów( zatrzymywane są przez nerki) z kazdego innego zródła z jakim je dostarczacie, ale to własnie podstawowym zródłem sodu, chloru, wapnia, magnezu jest własnie woda którą pijemy.
Wasze organizmy to nie maszyny  i potrzebują przynajmniej niskozmineralizowanej wody( podczas wysiłku fizycznego  min sredniozmineralizowanej).
Wiem co pisze.
Włączcie do waszej diety wode źrodlaną, mineralna( nisko, średniozmineralizowana).

ps Woda w której  ppm  jest na poziomie 7-10 ( czyli po odwróconej osmozie bez przepuszczenia przez mineralizator) nadaje sie co najwyżej do akumulatora, żelazka lub do płukania wiecznego pióra. Spróbj sobie herbaty/ kawy  zaparzonej na takiej wodzie, jest niesmaczna i przy dłuzszym stosowaniu zaburzy równowagę elektrolitową  waszego organizmu.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2017, 19:53:24 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1591 dnia: 20 Styczeń 2017, 20:55:34 »
Z dwiema tezami z Twojego postu nie mogę się zgodzić. Głównym źródłem minerałów w organizmie jest pokarm stały. Czy znasz jakieś poważne badania, akademickie, w których potwierdzono, że woda demineralizowana nasyca ponownie np ekstraktem z herbaty czy kawy cokolwiek wypłukuje? Czy powtarzasz jakieś stwierdzenia, które jak mniemam są czymś w rodzaju urban legend?

Co do smaku, nie upieram się.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1592 dnia: 20 Styczeń 2017, 20:56:35 »
Spróbj sobie herbaty/ kawy  zaparzonej na takiej wodzie, jest niesmaczna i przy dłuzszym stosowaniu zaburzy równowagę elektrolitową  waszego organizmu.
Hmm, to ciekawe co mówisz, bo z mojego filtra herbata jest właśnie świetna. Z innej wody nie robię herbaty w domu. Tak więc nie wiem, z jakiego filtra piłeś wodę, ale z mojego smak herbaty jest bardzo dobry.

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1593 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:01:09 »
Z dwiema tezami z Twojego postu nie mogę się zgodzić. Głównym źródłem minerałów w organizmie jest pokarm stały. Czy znasz jakieś poważne badania, akademickie, w których potwierdzono, że woda demineralizowana nasyca ponownie np ekstraktem z herbaty czy kawy cokolwiek wypłukuje? Czy powtarzasz jakieś stwierdzenia, które jak mniemam są czymś w rodzaju urban legend?

Co do smaku, nie upieram się.
No ja, tak jak mówię, od urodzenia piję w domu tylko wodę z filtra i zdrowotnie nie mam żadnych problemów. Nie mogę więc, z własnej autopsji, wskazać wad picia takiej wody. A wiadomo, że czasami piję wodę butelkowaną.

essewissa

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1594 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:11:56 »
Wg WHO głownym źródłem minerałów jest pożywnie, warto sobie sprawdzić ile litrów wody trzeba by było wypić,  zeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na minerały. Jak widzę ile kamienia osadza się w czajnikach, garnkach, itp to średnio mi się uśmiecha ładować te dobrodziejstwa do swojego organizmu. Mnie kawa i herbata z odwróconej osmozy smakuje. W pracy piję wodę butelkowaną. Jestem na etapie szukania, zmiany i przechodzenia na wodę do bezpośredniego spożycia w szkle,  bo plastik to jednak ścierwo jest. Problemem są opakowania, max w szkle co znalazłem to 0,7 mało i wiadomo, że ciężkie.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1595 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:57:32 »
Z dwiema tezami z Twojego postu nie mogę się zgodzić. Głównym źródłem minerałów w organizmie jest pokarm stały. Czy znasz jakieś poważne badania, akademickie, w których potwierdzono, że woda demineralizowana nasyca ponownie np ekstraktem z herbaty czy kawy cokolwiek wypłukuje? Czy powtarzasz jakieś stwierdzenia, które jak mniemam są czymś w rodzaju urban legend?

Co do smaku, nie upieram się.

Marek.

" badania, akademickie, w których potwierdzono, że woda demineralizowana nasyca ponownie np ekstraktem z herbaty czy kawy cokolwiek wypłukuje? "

Nigdzie  nie napisałem, że "cokolwiek" wypłukuje.  ;)
Woda demineralizowana  znacząco zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Akurat przez spory okres swojego życia zgłębiałem wiedzę z zakresu biochemii, chemii czy medycyny. Sam badania prowadziłem, wnioski masz w drugim  zdaniu.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2017, 22:04:29 wysłana przez PiotrekBM »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1596 dnia: 20 Styczeń 2017, 22:03:29 »
Spróbj sobie herbaty/ kawy  zaparzonej na takiej wodzie, jest niesmaczna i przy dłuzszym stosowaniu zaburzy równowagę elektrolitową  waszego organizmu.
Hmm, to ciekawe co mówisz, bo z mojego filtra herbata jest właśnie świetna. Z innej wody nie robię herbaty w domu. Tak więc nie wiem, z jakiego filtra piłeś wodę, ale z mojego smak herbaty jest bardzo dobry.

To możliwe ,że jednak nie do końca ta twoja woda jest demineralizowana.
W takiej wodzie nawet herbata dobrze się nie zaparzy . No i smak jest mało ciekawy.
Ale każdy robi jak uważa  ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2017, 22:15:57 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1597 dnia: 20 Styczeń 2017, 22:19:07 »

Nigdzie  nie napisałem, że "cokolwiek" wypłukuje.  ;)
Woda demineralizowana  znacząco zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Akurat przez spory okres swojego życia zgłębiałem wiedzę z zakresu biochemii, chemii czy medycyny. Sam badania prowadziłem, wnioski masz w drugim  zdaniu.

Skoro zgłębiałeś i prowadziłeś badania, to możesz podsunąć jakieś źródło.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1598 dnia: 20 Styczeń 2017, 22:21:37 »
Mnie kawa i herbata z odwróconej osmozy smakuje.

z odwóconej osmozy ? czy z odwróconej osmozy i wtórnej mineralizacji? bo to zdecydowana  róznica ?

essewissa

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1599 dnia: 20 Styczeń 2017, 22:30:35 »
Z odwróconej osmozy, nie mam mineralizacji. Też bym jakieś źródła poprosił tych badań.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1600 dnia: 21 Styczeń 2017, 13:38:19 »
średnio mi się uśmiecha ładować te dobrodziejstwa do swojego organizmu.
Podgrzewanie organizmu powyżej 60°C też jest wątpliwe dla zdrowia ;)

Czyli po prostu mieszanka w proporcjach 50/50 będzie ok, prawda?
To może być za dużo, albo w ogóle zła droga. Czy taki bypass się sprawdzi zależy od tego co jest w tej wodzie (nie chodzi tylko o twardość) i w jakich proporcjach. Wszystko trzeba sprawdzić. Smak jest najważniejszy, tylko, że Twoje przyzwyczajenia do naparów z RO też będą grały tu rolę.

Możesz dla porównania kupić sprawdzoną w kawie wodę Żywiecki Kryształ, albo przefiltrować PrimaVerę.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1601 dnia: 21 Styczeń 2017, 13:57:28 »
Możesz dla porównania kupić sprawdzoną w kawie wodę
Tak Coca Cola jak i Pepsi Cola robią tzw. wodę mineralizowaną - najpierw RO, potem dodają minerałów z proszku. W ten sposób standaryzują smak na całym świecie.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1602 dnia: 21 Styczeń 2017, 14:27:49 »
..warto sobie sprawdzić ile litrów wody trzeba by było wypić,  zeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na minerały. Jak widzę ile kamienia osadza się w czajnikach, garnkach, itp to średnio mi się uśmiecha ładować te dobrodziejstwa do swojego organizmu.

Ja tu widzę małą sprzeczność. Ten kamień to głównie węglan wapnia i magnezu, więc w wodzie jest go w końcu  dużo, czy za mało? ;)






Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1603 dnia: 23 Styczeń 2017, 22:51:52 »


W takiej wodzie nawet herbata dobrze się nie zaparzy

A to dlaczego? Aż tak bardzo zmieni się temperatura wrzenia?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1604 dnia: 23 Styczeń 2017, 23:47:22 »
Nie pamiętam już jak smakowała kawa na RO, ale pamiętam, że równie podłe co na wysokiej mineralizacji. Z herbatą pewnie jest podobnie.

Nie jest to kwestia temperatury, raczej braku potrzebnego smaku minerałów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi