Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524576 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1530 dnia: 02 Październik 2018, 12:50:13 »
Ale to też nie był jego autorski pomysł i to już nie raz i nie dwa zostało wspomniane.
Gdzie niby, nigdzie nie widziałem tego.

Tez się z tym nigdy nie spotkałem. Z tego co pamietam to Filip był pierwszy a później inni tylko podrabiali jego przepis
WITAM I POZDRAWIAM :)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1531 dnia: 02 Październik 2018, 16:34:21 »
Od Filipa, chciał złamać zasady i zrobić przepis dla ludzi:
Widać różne są wersje. Na warsztatach w Łodzi, niedługo po wygranej Filip osobiście mówił, że przepis  przygotowywał po to, aby był prosty do realizacji na zawodach, nawet jeśli coś by schrzanił zdążyłby spokojnie jeszcze raz przygotować nową porcję. Przemiał wykonany wcześniej też był po to, aby mieć pewność, że zmielone jest tak samo jak w trakcie przygotowań no i mniej czasu zajmuje rozcięcie woreczka i wysypanie kawy niż mielenie i przesypywanie.

ciężko wyciągnąć coś przy 6g/100g
To fakt, jednak już z zakresu pomiędzy 6,5 a 7 g  na 100 g wody, bardzo dużo fajnych rezultatów można uzyskać. 

Przyznaję jednak, że bardzo smaczne są też skoncentrowane napary ze strzykawy.  Od kilku miesięcy używam rano AP zamiast moki i robię niemalże ten sam przepis co w kawiarce, tylko znacznie mniej czasu zajmuje przygotowanie i mycie.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1532 dnia: 02 Październik 2018, 16:55:31 »
Ten angielski wywiad dość dziwny. Ta co skopiowała przepis Filipa i rok później wygrała mistrzostwa świata pisała gdzieś (chyba Instagram), ze przepis Filipa ma idealna ekstrakcję. Albo się nie zna, co bardzo prawdopodobne, albo z tym wywiadem coś nie tego
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1533 dnia: 02 Październik 2018, 18:32:51 »
Z jej instagramu wyliczałem że jest 10-11% ekstrakcji, pewnie mówiła o TDS czyli sile jako optimum. W tym artykule Filip potwierdza, bo było do przewidzenia  że 35:150 i 84C grubego mielenia będą miały pod-ekstrakcję. Choć osobiście obstawiałem 16%, a tu 10%  :wow2:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1534 dnia: 02 Październik 2018, 21:06:58 »
Bypasd był w kawie od bardzo dawna.
Koncentrat plus woda (americano) też niczym nowym nie jest.
Pierwszy przepis na bypass z aeropressu jest w instrukcji obsługi.
Nie chce mi się wierzyć, że Andrii miał czysty Kryształ -- ppm coś wysoki, podobnych przypisów i wody było sporo, a jego kawa się ponoć wybijała już w pierwszej rundzie.
BTW, Filip odpadł w pierwszej rundzie.

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1535 dnia: 03 Październik 2018, 13:17:27 »
Hmm... ale że przez płatek kosmetyczny?

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1536 dnia: 06 Październik 2018, 14:08:30 »
Odwzorowałem mistrzowski przepis z tego roku na tej samej kawie i wyszedł mi taki grzaniec galicyjski pozbawiony tej winnej goryczki i tego posmaku "taniości" czyli pewnie siarki. Po czasie przy niższej temperaturze śliwki bardziej wychodzą, ale cały czas taki kompot/wino. 

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1537 dnia: 06 Październik 2018, 14:19:05 »
Ta kawa ma taki winny  charakter. Pilem ja z wypieku Synestezji kilka lat temu. Bardzo smacznie wychodziła w przelewie z kality ok. 4-5 minut, w temp ok 90 st. Przy dozie 6,5g/100
Odwzorowałem mistrzowski przepis z tego roku na tej samej kawie i wyszedł mi taki grzaniec galicyjski pozbawiony tej winnej goryczki i tego posmaku "taniości" czyli pewnie siarki. Po czasie przy niższej temperaturze śliwki bardziej wychodzą, ale cały czas taki kompot/wino.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1538 dnia: 06 Październik 2018, 14:39:41 »
takie też mam odczucia, że będzie dobra pod inne sposoby przelewowe również. ale porównywać zbiór z 2018 z tym sprzed kilku lat, to trochę kosmos no nie?  :)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1539 dnia: 06 Październik 2018, 14:47:23 »
Niekoniecznie, niektóre cechy będą specyficzne dla odmiany, obróbki i farmy.
takie też mam odczucia, że będzie dobra pod inne sposoby przelewowe również. ale porównywać zbiór z 2018 z tym sprzed kilku lat, to trochę kosmos no nie?  :)

Offline Carranza

  • Wiadomości: 1
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1540 dnia: 22 Październik 2018, 15:29:54 »
Hej! Ostatnio kupiłem sobie aeropress i jestem mega zadowolony z tym ze ostatnio przy przeciskaniu zauważyłem ze tłok nie chodzi gładko tylko przeskakuje, robię coś zle?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1541 dnia: 22 Październik 2018, 15:57:52 »
Hej! Ostatnio kupiłem sobie aeropress i jestem mega zadowolony z tym ze ostatnio przy przeciskaniu zauważyłem ze tłok nie chodzi gładko tylko przeskakuje, robię coś zle?

Może za mocny nacisk? Miejscowo mogły się osadzić jakieś olejki i przy mocnym nacisku może się uślizgiwać guma. Generalnie raczej polecam umiarkowany nacisk na tłok.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1542 dnia: 22 Październik 2018, 16:25:18 »
Hej! Ostatnio kupiłem sobie aeropress i jestem mega zadowolony z tym ze ostatnio przy przeciskaniu zauważyłem ze tłok nie chodzi gładko tylko przeskakuje, robię coś zle?

Też to miałem, pomogła wymiana gumy na nową.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1543 dnia: 22 Październik 2018, 17:06:10 »
Hej! Ostatnio kupiłem sobie aeropress i jestem mega zadowolony z tym ze ostatnio przy przeciskaniu zauważyłem ze tłok nie chodzi gładko tylko przeskakuje, robię coś zle?

Też to miałem, pomogła wymiana gumy na nową.
Wymiana gumy na nową lub solidne umycie przy użyciu gąbki, płynu do naczyć i ciepłej wody.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1544 dnia: 22 Październik 2018, 18:49:10 »
filtry papierowe zatrzymują związki rozpuszczalne w tłuszczach (kaweol i kafestol
papier zatrzymuje po prostu tłuszcz/wosk razem ze wszystkim co w nim było rozpuszczone.

Gorzej, że tłuszcz to także nośnik aromatu, więc razem z nim przepada także część smaku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi