Autor Wątek: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder  (Przeczytany 347967 razy)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1215 dnia: 17 Listopad 2020, 08:27:41 »
Tak jak @skansen używa przeważnie tej samej kawy i kupuje po kilogramach to on demand ma sens. W moim domu sprawdzi się wyłącznie single dose. Kupuje najwięcej pół kilo i za każdym razem kupuję inną kawę. Jak jakaś mi bardzo za smakuję to zapisuje i za jakiś czas do niej wracam, chyba, że już nie ma w ofercie 8) Też podjąłem decyzję kupna Niche z praktyki używania ręcznego 1zpresso JE, świetnie sprawdza się w moich warunkach.

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1216 dnia: 17 Listopad 2020, 10:33:57 »
Mam Niche, kawę trzymam w słoikach w zamrażalniku i jest doskonale.
Ale jak to ... w zamrażalniku? Rozumiem, że planujesz na kilka h do przodu jeśli chcesz z takowej mrożonej kawy skorzystać, żeby zdążyła się ocieplić?
Swoją drogą nie było już kilku wątków o tym, aby nie chłodzić kaw bo to jej nie pomaga (nadmierna wilgotność)?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1217 dnia: 17 Listopad 2020, 10:44:09 »
Swoją drogą nie było już kilku wątków o tym, aby nie chłodzić kaw bo to jej nie pomaga (nadmierna wilgotność)?
Jeżeli wcześniej odważysz i zamrozisz pojedyncze porcje espresso to ma to swoje plusy - o czym więcej tutaj https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9697.0

Offline damianj

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: la pavoni cellini red; Profitec 600.
  • Młynek: ascaso i-2; Niche Zero.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1218 dnia: 17 Listopad 2020, 12:00:22 »
Ostatnio około 35 tygodniowo... Nie zmieniam często kaw, kupuje niemal wyłącznie worki 1kg, czasami po kilka worków jednej kawy. Mielę tylko pod espresso. Tracę trochę kawy na ustawienia, ale wolę to niż ważenie za każdym razem.
Rozumiem jednak w pełni argumentację za SD. Miałem możliwość krótkiego przetestowania Niche. Zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie o czym pisałem w tym wątku:

I przy takim przerobie to młynek gastro przeważa szalę.
Myślę, iż w moim przypadku zamawiając Niche trafiłem w punkt, ale czas pokaże. Oczywiście jeśli fakt Brexitu nie spowoduje dramatu celno-podatkowego i finalna cena nie urośnie w kosmos... Tak czy owak, nie omieszkam się pochwalić (lub pożalić, jak typowy polaczek :P )

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1219 dnia: 17 Listopad 2020, 13:37:40 »
Ja otwieram paczkę wysypuję dozę i do zamrażalnika zamknięta paczka. Zaklej tylko wentyl...
Mielisz mrożone jak najszybciej po odważeniu...

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1220 dnia: 17 Listopad 2020, 14:21:00 »
Raz próbowałem z ciekawości zamrozić kawę i w spadku nic nie utraciła ale też i nie uzyskała. Jest to dobry sposób jak mamy duże zapasy. U mnie pół kilo szybko znika a zapasów za dużych nie mam

Offline Gshehoo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Bianca, Bullet R1, alternatywy
  • Młynek: Nche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1221 dnia: 17 Listopad 2020, 17:30:18 »
Wiadomo że NZ ma nieznaczną retencję, w okolicach 0,2g i niektórzy używają czegoś takiego do przedmuchiwania młynka: https://www.amazon.com/Pressure-Inability-Expectoration-Long-Term-Transparent/dp/B07HNLNLZP
Znalazł ktoś coś co by pełniło podobną funkcję i było dostępne u nas?

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1222 dnia: 17 Listopad 2020, 17:55:18 »
To w takim razie mam kolejne pytanie.
Czy w młynku on demand, np. tym F64, jak podkładam pf, odmierza mi porcje to tak naprawdę nie jest to świeżo mielona kawa, a tylko cześć świeżej a cześć tej, która została między zarnami z poprzedniego mielenia?
Ile to może być przykładowo gramów kawy w porcji 18g przy ważeniu?
W sensie, jest to np. 10g świeżej i 8g już zmielonej poprzednio, która siedzi w środku?
Czy jednak taki młynek w jakiś sposób zamyka dostęp do ziaren by nie rozpoczynać mielenia tych, które nie będą użyte w porcji?
Przepraszam za trywialne dla Was pytanie ale póki co używam młynka ręcznego i po prostu nie wiem jak to jest z takimi automatami. 

I drugie pytanie - czy jest jakaś zacna konkurencja dla Niche z taką konstrukcją (per porcja)?

Offline damianj

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: la pavoni cellini red; Profitec 600.
  • Młynek: ascaso i-2; Niche Zero.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1223 dnia: 17 Listopad 2020, 19:03:08 »
to może taniej będzie:

3.jpg

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1224 dnia: 17 Listopad 2020, 19:13:42 »
Bańka chińska na allegro parę zł.  Właśnie założyłem największą i trochę wydmuchała :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1225 dnia: 17 Listopad 2020, 20:05:27 »
W sensie, jest to np. 10g świeżej i 8g już zmielonej poprzednio, która siedzi w środku?
Czy jednak taki młynek w jakiś sposób zamyka dostęp do ziaren by nie rozpoczynać mielenia tych, które nie będą użyte w porcji?

Jest tak jak przypuszczasz . To tzw retencja młynka. Im  jest ona większa  tym więcej kawy zmielonej  (ale jeszcze nie wyrzuconej  z młynka ) zostaje m.in w  komorze mielenia.
Przy kolejnym mieleniu najpierw  "wyrzucana " z młynka jest ta poprzednio zmielona kawa.
Czy jest to ok 3-4g  czy bardziej 8 czy 10g to zależy od  wielkości komory mielenia,  długości wylotu z komory itd.
W młynkach / młynach wylot z hoppera  może ręcznie zamykać , tym samym blokujesz wlot ziaren do komory mielenia .
Tylko takie zablokowanie wlotu do komory  nie jest równoznaczne z tym , ze cała zmielona kawa wyleci z komory  mielenia.
Niestety tak różowo  nie jest .
Dlatego tak poszukiwane są młynki z jak najmniejszą retencją. Młynki SD (single dose ) mają zdecydowanie mniejsze czasem wręcz minimalne retencje.   Przy zmianie kawy na inną , mniej kawy zmarnujesz na ustawienia młynka.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2020, 20:09:25 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1226 dnia: 17 Listopad 2020, 20:11:15 »
Do swojego Ibertiala zrobiłem "hopper" z "tłoczkiem" - raz że obciąża ziarna przy mieleniu, dwa że po mieleniu podnoszę i puszczam kilka razy to wydmuchuje kawę z wyjścia młynka. Trochę i tak utyka po kątach, ale to co się mieli na bieżąco to w większości wypada. A do pozbycia się resztek co kilka dni używam odkurzacza przystawionego do wylotu.


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1227 dnia: 17 Listopad 2020, 20:11:38 »
Ale jak to ... w zamrażalniku?
Ano, w zamrażalniku.

Rozumiem, że planujesz na kilka h do przodu jeśli chcesz z takowej mrożonej kawy skorzystać, żeby zdążyła się ocieplić?
Nic z tych rzeczy - wyjmuję słoik, odkręcam, wsypuję do młynka kilka gramów (mielę i wyrzucam), a do młynkowego kubeczka odważam 17g, słoik zakręcam i chowam.

Ja otwieram paczkę wysypuję dozę i do zamrażalnika zamknięta paczka. Zaklej tylko wentyl...
Może by to działało, ale paczki, w których jest kawa nie mają żadnego zamknięcia (typu zip), więc pozostaje owinięcie gumką (albo klips z Ikei), a wtedy o szczelności zapomnij.

Offline blazko Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
    • Zielone Laboratorium
  • Ekspres: profitec pro700
  • Młynek: niche zero, mazzer mini e
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1228 dnia: 19 Listopad 2020, 11:33:53 »
Wysyłka z "December batch" właśnie do mnie ruszyła. Nie powiem... czuję lekkie podekscytowanie ;)
---
Wegańskie kosmetyki od Zielonego Laboratorium
https://zielonelaboratorium.pl

Offline damianj

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: la pavoni cellini red; Profitec 600.
  • Młynek: ascaso i-2; Niche Zero.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1229 dnia: 19 Listopad 2020, 11:41:02 »
ysyłka z "December batch" właśnie do mnie ruszyła.

Ja niestety będę czekał do lutego :( zazdraszczam :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi