Autor Wątek: Przy kawie o whisky  (Przeczytany 23036 razy)

Offline grip Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: FP, V60, AP
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Marzec 2018, 18:29:28 »
Faktycznie, umknęło mi to 150zł, ale wymienione przez autora butelczyny są jednak droższe. Ostatnio pojawił się w marketach Highlad Park 10yo, coś koło 145zł. Mam go ale jeszcze nie skosztowałem. Powinien nie być zły! :)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Marzec 2018, 21:56:50 »
Odpuściłem sobie zakup jednej dużej butelki. Znalazłem forum o whisky, można tam dostać sample w cenie 10-25 złotych za 0,05l. Mam nadzieję, że nowym użytkownikom też udostępniają.
Przetestuję kilka próbek i zobaczę, jak to wygląda. Na objętości stracę, ale nie o objętość tutaj chodzi.

Potencjalny zakup będzie dopiero w przyszłym tygodniu, więc możecie dorzucać, jeśli jeszcze macie jakieś propozycje. Za dotychczasową pomoc dziękuję :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6199
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Marzec 2018, 22:22:47 »
Możesz też poszukać jakichś spotkań/szkoleń degustacyjnych, powinno kosztować taniej niż kupowanie małpek.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Marzec 2018, 23:42:42 »
A gdyby tak zwyczajnie wybrać się do baru specjalizującego się w whisky? Jesteś z Krk:
EGON - Urzędnicza 26
Whisky House - Kalwaryjska 26
Z pewnością poróbujesz trunków z różnych regionów, w samej Szkocji jest ich 6 i każdy z nich smakuje inaczej. Co dopiero, gdy zaczniemy "wędrówkę" po innych państwach. Pewnie w tych barach służą również poradą, może mają zestawy degustacyjne.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Marzec 2018, 00:36:09 »
Whisky House właśnie dzisiaj sprawdzałem w Internecie, mają całkiem ciekawy zestaw. Jeszcze ciekawszy zestaw widnieje na stronie Whisky Club Cracow - Cardhu 12, Glenfiddich 12, Dalmore 12 i do tego chyba dwa blendy w cenie 89 złotych. Wszystkie 3 single chciałem spróbować :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline grip Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: FP, V60, AP
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Marzec 2018, 13:42:03 »
Sample z forum to bardzo dobry kierunek, aczkolwiek obcowanie z piękną butelką też daje przyjemność.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Kwiecień 2018, 23:22:08 »
Jako autor jestem wam winien aktualizację :)

Sprawy przybrały nieco inny obrót, kupiłem butelkę Grant's Sherry Cask i testowałem Glenfiddich 12.

Grant's to moim zdaniem bardzo udany zakup, zdecydowanie przebija marketowe blendy próbowane wcześniej.
Przeszkadza trochę aromat lakieru do paznokci i ostry finisz, ale whisky jest słodkie, czuć owoce (jabłka?) i jak dla mnie sporo nut zbożowych - nieodkryte dla mnie doświadczenie, ale o tym za chwilę.
Grant's był też testowany nosem mojej Lepszej Połowy - "nie wali łychą" - co należy traktować jako komplement.

Glenfiddich 12 to whisky delikatniejsza, zdecydowanie mniej czuć alkohol. Były jakieś owoce, ale wydawała się mniej słodka niż Grant's.
Nos Lepszej Połowy - "ten zapach wcale mi nie przeszkadza" - więc jeszcze większy plus.

Koneserem jeszcze długi czas nie zostanę, ale posmakowało mi. Teraz pójdę pewnie w sample, zażyczyłem sobie też butelkę Glenfarclas 10, żeby się upewnić czy beczka po sherry to faktycznie moja bajka.

Degustacja whisky to świetna zabawa. Myślałem, że kawowe doświadczenia ułatwią mi sprawę, ale początki były trudne. Wszystko pachniało whisky i tyle ;)
Zmiana szkła faktycznie pomaga - mam budżetowe szklanki z Ikei: https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90258321/ ale różnicę w porównaniu do zwykłych szklanek wyczułem.
Poza tym dużo czytania i wąchania. Opisy aromatów przedstawione przez ludzi z forum o whisky są fascynujące:
- rozgrzana guma
- aceton i lakier od paznokci
- świeżo rozbite jajko
Antonio by się odnalazł, o ile dobrze pamiętam, pisał kiedyś o aromatach moczu i linoleum w kawie.

Czytanie i szukanie tych aromatów jest super, w pewnym momencie uderza takie "kurczę, faktycznie!". Rozgrzana guma nie jest taka zła ;)
Nuty zbożowe też mnie olśniły - w pewnym momencie przyszło skojarzenie z zapachem młyna, w którym pracowała moja mama.

Tą wspaniałą anegdotą (Karol Strasburger lubi to) zakończę - dzięki wszystkim za pomoc!  :kwiat:
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6199
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Kwiecień 2018, 23:32:10 »
Lepsze chyba kieliszki z Krosna 24 zł za 6 szt.
https://sklep.krosno.com.pl/kategorie/261-kieliszek-testingowy-simple-100ml.html
Na allegro za 1 szt. oficjalnej szklanki do próbowania whisky Glencairn trzeba zapłacić w okolicach 20-25 zł.

Wife Acceptance Factor nie jest bez znaczenia. Moja żona nie pozwala mi pić torfowych whisky w tym samym pokoju. :)
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2018, 23:34:33 wysłana przez krystians »

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Kwiecień 2018, 23:38:18 »
Kieliszki są już na liście zakupów, nie chciałem ich kupować na wyrost.
Szklanki na pewno się przydadzą, chociażby dla gości pijących whisky z colą.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline byrzydal Mężczyzna

  • Wiadomości: 163
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Kwiecień 2018, 03:57:48 »
Jakieś 3 tygodnie temu w kerfurze kupiłem ojcu na prezenty zestaw 3 buteleczek po 200ml: Caol Ila 12, Talisker 10, Clynelish 14. Cena bardzo fajna - poniżej 170 zl. Jak masz taki sklep w okolicy warto sprawdzić, może jeszcze trafisz.
Kieliszki z krosna też polecam :)
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2018, 03:59:58 wysłana przez byrzydal »

Offline grip Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: FP, V60, AP
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Kwiecień 2018, 08:48:14 »
Krosno - ok, ale zdecydowanie polecam szklaneczki Glencairn
https://singlemalt.pl/oficjalna-szklanka-do-whisky-glencairn-glass
W Kerfurze przed świętami widziałem Taliskera 10yo w zestawach z czekladą Lindt za 149 PLN. To jest prawcziwy HIT, a trunek dużo, dużo lepszy od wymienionych przez autora.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Kwiecień 2018, 08:56:56 »
Wow, 149 za Taliskera?? Chyba zacznę się przyglądać sklepowym półkom.

Dla mnie najlepszy były kieliszki od Milerpije. Były, bo się wytłukły, a obecna cena jest masakryczna.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Kwiecień 2018, 09:12:43 »
Ja whisky nie pijam ale kiedyś ktoś mi pokazał takie szkło.
Nie wiem czy się nadaje ale wygląda fajnie :

https://www.norlanglass.com/collections/norlan-glass


Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6199
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Kwiecień 2018, 09:37:43 »
kieliszki od Milerpije. Były, bo się wytłukły
Kiedyś kieliszki od millerpije to były zdaje się krosnowe tylko z grawerem. Teraz są jakieś bardziejsze.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2018, 09:40:05 wysłana przez krystians »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przy kawie o whisky
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Kwiecień 2018, 09:58:58 »
kieliszki od Milerpije. Były, bo się wytłukły
Kiedyś kieliszki od millerpije to były zdaje się krosnowe tylko z grawerem. Teraz są jakieś bardziejsze.
To było jednak coś więcej. Krosno je robiło na zamówienie (ileś tam sztuk min. musiał zamówić), ręczna robota (te dostępne bezpośrednio od Krosna są wyrabiane maszynowo). Miały minimalnie inny kształt (i objętościowo były mniejsze). W jednej wersji z napisem, w innej z wąsami. Teraz są z przykrywką, która do mnie nie przemawia, podobnie jak cena. Może jak już dzieci podrosną ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi