Autor Wątek: porównanie Bezzera vs ECM  (Przeczytany 4206 razy)

Offline matijasek

  • Wiadomości: 10
porównanie Bezzera vs ECM
« dnia: 03 Październik 2018, 11:57:11 »
Witajcie.

Obecnie używam Rancilio Silvia i zamierzam przerzucić się na trochę lepszy ekspres.

Zastanawiam się nad dwoma: Bezzera BZ09 S PM oraz ECM Casa V.

Cenowo są bardzo zbliżone. Słyszałem, że ECM ma lepsze wykonanie ale tylko tak słyszałem i nie wiem ile w tym prawdy. Generalnie bardziej się skłaniam w kierunku ECM. Jest on mniejszy, jak dla mnie także jest ładniejszy i podejrzewam, że przy mniejszym bojlerze szybciej będzie gotowy do pracy. Jeśli ktoś go ma to proszę o opinię.
Zastanawia mnie jednak to, że Bezzera na dodatkowe dogrzewanie grupy. Czy ktoś go używa i może coś o nim powiedzieć?

Doradźcie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Październik 2018, 12:28:44 »
Jeden bojler chcesz zmienić na jeden bojler - nie wiem czy jak to piszesz będzie to zmiana na lepsze, bardziej jednak na takie same bo diabeł tkwi w szczegółach. ECM ma bojler 0.4 Bezzera 0.5 litra. Bezzera ma podgrzewaną grupę.
Jeśli już bym miał coś zmieniać to raczej bym celował w HX (o ile pijecie kawy mleczne, taka Bezzera BZ10 S PM czy Rocket Apartamento czy SAB Alice na przykład), albo coś z PIDem - ale to już większy budżet.
Może warto rozważyć jakiś "firmowy" pid do Sylwi lub coś samemu założyć?
LMWDP #469

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Październik 2018, 12:39:05 »
Tak jak zostało już powiedziane przesiadka z jednego bojlera  na jeden bojler to raczej średni pomysł.

Grupa BZ jest w pełni rozgrzana po 18 minutach według testów. Więc zyskujesz na czasie jeśli chodzi o rozgrzanie ekspresu. Czy te 20 minut mniej ma znaczenie dla Ciebie to już musisz sam zdecydować. Ma jeszcze jeden plus nad klasyczną e61 - dużo łatwiej ją rozebrać do czyszczenia.

ECM to generalnie jakość przede wszystkim. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. No ale za to płacisz ekstra. Dla mnie warte swojej ceny.

Pomijając to, celuj raczej w jakiegoś HX, od ECM to np. Technika IV (wersja zwykła, a nie profi). Jeśli Bezzera to bz10, tańsza, ale trochę odstaje jakością od Techniki.

Offline matijasek

  • Wiadomości: 10
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Październik 2018, 08:18:49 »
Hejjj

Zapytałem co polecacie z dwóch wymienionych i w sumie dostałem odpowiedź naokoło... ja nie zmieniam ekspresu bo jest zły, po prostu go oddaje i kupuję sobie nowy. Nie robię kaw mlecznych więc nie widzę też potrzeby dwóch bojlerów (po co mi coś czego nie będę wykorzystywał).

Zastanawiam się nad tymi dwoma ekspresami o których mowa wyżej. Może dla was to zło kupować ekspres z jednym bojlerem ale ja nie potrzebuję dwóch (ja nie oceniam czyichś decyzji, jeśli o to nie proszą).

Proszę o poradę dotycząca wyżej wymienionych ekspresów :)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Październik 2018, 09:18:35 »
Oferują mniej więcej to samo.

Bezzera szybciej gotowa do pracy. Jakość podobna, kwestia gustu i rozmiaru, a w tym Ci nie pomożemy. Tyle.
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2018, 10:34:37 wysłana przez MSL »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Październik 2018, 09:45:44 »
Jeśli chodzi o smak kawy i wygodę użytkowania niewiele zyskasz. Można by zmienić pytanie chcę zmienić na ładniejszy/nowszy.  Mam nadzieję że nerw Ci nie skoczy po przeczytaniu :), ale IMO do tego to się sprowadza. Z wyglądu Bezzera bardziej mi zawsze podchodziła, taka bardziej PRO :)

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Październik 2018, 10:11:52 »
Nie mam wprawdzie ECM, ale mam ekspres siostrzanej firmy, w którym jest bardzo podobna (a może i taka sama) grupa z bojlerem (moc grzałki, pojemność, materiały itp. takie same) i PID wskazuje właściwą temperaturę rzeczywiście po kilku minutach. Realnie jednak 15 minut to minimum, żeby nagrzał się też PF. Kawę robi świetną.

I też zawsze myślałem, że następny level to będzie koniecznie wystająca grupa E61 albo Bezzera, a tymczasem skończyłem z blaszanym pudełkiem i jestem zadowolony.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Październik 2018, 10:47:21 »
Obecnie używam Rancilio Silvia i zamierzam przerzucić się na trochę lepszy ekspres.

Zapytałem co polecacie z dwóch wymienionych i w sumie dostałem odpowiedź naokoło... ja nie zmieniam ekspresu bo jest zły, po prostu go oddaje i kupuję sobie nowy.

To ja bym zaoszczędził pieniądze i RS zakupił - bo jak piszą tutaj wszyscy, przesiadka na maszyny które proponujesz nie da ci praktycznie nic lepszego.

Dual boilera nikt ci nie polecał - co najwyżej HX, a polecamy bo mają one jednak co do zasady lepszą stabilność temperatury/powtarzalność niż jeden bojler.

Nie robię kaw mlecznych więc nie widzę też potrzeby dwóch bojlerów (po co mi coś czego nie będę wykorzystywał).

Idąc tym tropem - brałbym Caravela.
LMWDP #469

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Październik 2018, 10:57:22 »
A moze kolega napisze, jaki jest budzet, to bedzie latwiej cos doradzic.

Offline matijasek

  • Wiadomości: 10
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Październik 2018, 15:50:39 »
Budżet to tak ok 3500zł. Dzieki za podpowiedzi.


Offline matijasek

  • Wiadomości: 10
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Październik 2018, 17:40:21 »
a co sądzicie i Ascaso?? Steel Duo prof jest w fajnej cenie ok 4tys ale tez co myśleć do Dream z PID?? podpowiedzcie

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Październik 2018, 19:13:09 »
Wcześniej pisałeś, że nie chcesz DB, byłeś prawie oburzony jak Ci polecaliśmy HX, a teraz piszesz o Ascaso Steel Duo prof (podwójny termoblok).

Jeśli masz budżet 4k, to w moich oczach jest wiele opcji lepszych od Ascaso (chcąc mieć szybko rozgrzany ekspres [cały] możesz podskoczyć o oczko w górę, w ofercie Bezzery z BZ09 na BZ10 - to HX, do kupienia za ok. 4k).

Jeśli natomiast musi być jeden z tych dwóch, wymienionych przez Ciebie to wolałbym Steel Duo Prof.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Październik 2018, 20:42:45 »
A skąd jesteś Matijasek ? Jeśli z Warszawy lub okolic, jeśli masz czas i ochotę to może warto byłoby przyjechać na Warszawski Festiwal Kawy w Domu Braci Jabłkowskich w dniach 20-21.10. My będziemy się tam wystawiali - stoisko przy samym wejściu po prawej stronie. Może i inni pojawią się ze swoim sprzętem. Będzie możliwość porównania i spróbowania kawy z różnych ekspresów.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Odp: porównanie Bezzera vs ECM
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Styczeń 2019, 20:48:39 »
@MSL gdzie mozna kupic BZ10 za 4k? Wszedzie widze o 500zl drozej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi