Autor Wątek: Ekspres do 1000zł  (Przeczytany 4030 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Listopad 2020, 12:24:00 »
Młynek hario skerton nie nadaje się do mielenia. Wiem, bo mam go i jeszcze inne młynki do porównania. Po pierwsze hario mieli strasznie długo. Żona stwierdzi, że jak ma mielić przez pięć minut kawę, to jej się odechce. Nawet podstawowy ręczny xeoleo 45 zmieli to samo w kilkadziesiąt sekund. Ale tam jest różnica w żarnach. Ceramiczne są zbyt tępe w porównaniu do stalowych. Do tego kawa jest strasznie nierówno pomielona, co powoduje problemy z zaparzeniem dobrej kawy, a ty bardziej espresso. Hario można jeszcze rozważyć gdy mieli się kawę dość grubo, np do dużego dripper, ale efekt i tak nie będzie powalający.
Niestety, ale jeżeli chcesz młynek do ekspresu takiego jak lelit Anna, musisz kupić coś, co nazywa się młynek do mielenia "pod espresso"  inaczej szkoda zabawy i wydatków. Z podstawowych młynków to może być jakiś ascaso czy eureka, macap. Ale to jest praktycznie drugie tyle co za ekspres. Chyba, że kupisz jakiś używany, ale też wydasz na to parę stówek. Najtaniej z używanych wychodzą młynki gastronomiczne, ale są znowu wielkie i często mają niepraktyczna karuzelę - dozownik. Niestety, ale espresso to koszta..

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Listopad 2020, 12:45:23 »
Dla czystej wygody, elektryka, gdyby był to jedyny młynek u mnie, choćby ten:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10005.new;topicseen#new

Co bardzo ważne w sprzętach używanych,  sprzedaje kolega z forum @Tasak69 i prawdę Ci powie.
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Listopad 2020, 12:56:48 »
Kup w prezencie niezły młynek ręczny, np. JX Pro.
https://www.coffeedesk.pl/product/15689/1Zpresso-Jx-Pro-Mlynek-Reczny

Do tego Aeropress + Prismo:
https://www.coffeedesk.pl/product/15689/1Zpresso-Jx-Pro-Mlynek-Reczny

Całość: 958

Zostanie jeszcze na paczkę kawy: https://www.coffeedesk.pl/product/15608/Przelew-Miesiaca-Rocket-Bean-Kenya-Ruka-Chui

Masz bardzo dobry młynek, najbardziej uniwersalny zaparzacz (AP), prismo, które daje namiastkę cremy jeżeli przyjdzie akurat na taką kawę ochotą i świetną kawę.

Nic lepszego w tym budżecie nie kupisz.

Za rok, do młynka możesz w prezencie dokupić ręczną maszynę do espresso: Cafelat Robot lub Kazak Rota.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Listopad 2020, 13:13:39 »
Paweł, jak zwykle piszesz rzeczowo, tylko żona pytającego wchodząc do kuchni ma widzieć na blacie ekspres kolbowy.
》tertium non datur《

Offline Wiljer

  • Wiadomości: 10
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Listopad 2020, 13:31:24 »
Dzięki wszystkim za pomoc.
Ekspres mam wybrany. Jeśli chodzi o młynek to postawię chyba jednak na automatyczny.
Wilfa Svart WSCG-2 lub Severin KM 3873. Oba mają stalowe żarna. Myślę, że spełnią swoją rolę bardzo dobrze.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Listopad 2020, 13:43:54 »
Cytuj (zaznaczone)
idąc tym tokiem rozumowania będę w nieskończoność zwiększał budżet

@Wiljer Każdy przechodził przez ten etap.
Lubisz kawę, więc myślisz klasycznym schematem - potrzebuję ekspres. Idziesz do marketu i przy okazji wyboru blendera czy pralki kupujesz też ekspres. Z tym, że raczej nie ma forów fascynatów blenderów czy pralek, nikt też nie ma w domu blendera za kilkanaście tys. - a ekspresy już tak. Pytanie "co w tym jest"? Przecież nikt nie wydaje tysięcy zł na ekspres żeby "był"...
To trochę jak z audio czy rowerami, chcesz posłuchać muzyki - kupujesz "radyjko", chcesz pojeździć na rowerze - kupujesz "górala". Z tym, że trzeba mieć zawsze punkt odniesienia. Do póki nie posłuchasz dobrego audio, nie zjedziesz z góry w górach na porządnym rowerze czy wreszcie nie napijesz się dobrego espresso, tak naprawdę nie wiesz co to znaczy. I często nie należy wychodzić z tej "niewiedzy" dla oszczędności czasu i pieniędzy...

Jeśli już zdecydowałeś się szukać pomocy na forum to musisz pogodzić się z jedną kwestią - ludzie tutaj doradzają dobrze. Każdy na początku myśli, "hej, przecież to też jest młynek, został stworzony w celu mielenia kawy - co ta filozofia?".  Uwierz mi, że gdyby ten młynek za 200 zł dobrze spełniał swoje zadanie to nikt nie płaciłby 3-4 razy tyle, jeszcze za młynek ręczny... Musisz się z tym pogodzić, tego nie da się przeskoczyć, "może nie będzie tak źle", "wymyślają", "mi się uda", "nie potrzebuję nic wielkiego". To nie zadziała. Przeszli przez to WSZYSCY tutaj.

Pytanie czego oczekujecie z Żoną. Czy poprostu "kawy" czy espresso. Proponuję przejść się do sprawdzonej kawiarni speciality i wypić tam espresso, potem coś z metod alternatywnych i wtedy podjąć decyzję czego Wam trzeba... Spróbujecie kawy z palarni, nie z marketu - to jest pierwsza diametralna różnica.

Myślę, że Małżonka po stokroć bardziej doceni Twoje starania i poszukiwania na forum w celu zapewnienia jej jak najlepszej kawy niż poprostu kupno ekspresu...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Listopad 2020, 13:51:15 »
Widzisz espresso to dość wymagająca zabawa, tylko najlepsze ręczniaki są w stanie podołać z jakością przemiału. To nie materiał na żarna jest ważny tylko pylenie, równość i grubość mielenia. Ani prosty młynek ręczny ani słaby elektryczny sobie nie poradzi. Ja próbowałem rhino, greafa i to były wyrzucone w błoto pieniądze, podobnie jak kupno kolby bez odpowiedniego młynka. Kup używany młynek który nie jest zabawkowy lub przeznaczony do alternatyw. Rozumiem, że masz budżet, rozumiem że to prezent ale zrozum, że ten problem miał tu każdy, że nie udało się go nikomu ominąć o ile dążył do poprawnego i smacznego espresso. Albo uzyskasz w filiżance kwas albo wodziankę, możesz to zalać mlekiem, możesz to nawet polubić. Ja dobre kilka lat myślałem, że pije espresso a piłem ekspresso ;-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Listopad 2020, 14:08:30 »
Wilfa Svart WSCG-2 lub Severin KM 3873

Na pewno na blacie będą ładniej się prezentować niż  Casadio.
》tertium non datur《

Offline Wiljer

  • Wiadomości: 10
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Listopad 2020, 14:59:34 »
Może uściślę jeszcze jedną rzecz. Żona nigdy nie pije samego espresso. W kawiarni zazwyczaj flat white. W domu zawsze kawę z kawiarka + mleko.
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale czy nie jest tak, że zaparzanie idealnego espresso ma sens tylko wtedy jeśli pijemy je bez mleka?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Listopad 2020, 15:13:09 »
najtanszy który sprawdzi sie do espresso to 1zpresso q2
z elektrycznych - Leli Fred albo Ascasso i1


tańsze - nie ma sensu - nadaje się do alternatyw ale nie do espresso
Never Give UP †

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Listopad 2020, 15:18:46 »
Trochę tak, zależy to też od osobniczej wrażliwości i zmysłów, niby mleko "niweluje" niepożądane aromaty, ale niektórym może nie smakować "lura" zalana mlekiem. Kwestia przyzwyczajenia, oczekiwań, chęci poszukiwania doznań, dla każdego cos dobrego :)

Te młynki które wybrałeś, na forum są raczej polecane do przelewów, a skoro masz zamiar kupić ekspres( Lelit Anna?) dający możliwość zaparzenia dobrego espresso, to szkoda by było tego nie wykorzystać.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Listopad 2020, 15:30:11 »
Twoje cappuccino czy flat White będzie tylko tak dobre, jak jego składniki. A są dwa: espresso i mleko.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Listopad 2020, 15:33:50 »
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale czy nie jest tak, że zaparzanie idealnego espresso ma sens tylko wtedy jeśli pijemy je bez mleka?
Teoretycznie wszystko zalane mlekiem i zasypane łyżką cukru będzie pijalne... Pytanie czy kawę pije się dla "pijalności"... Jeśli dodasz mniej cukru, to będzie różnica. Zaryzykuję stwierdzenie, że to co pije żona z kawiarki z mlekiem będzie lepsze niż to co piłaby jako "ekspreso" zrobione za pomocą młynka Hario... Może rozwiązaniem na początek będzie kupno dobrego młynka ręcznego i własnoręczne mielenie kawy z renomowanej palani do kawiarki? Mleko można z powodzeniem ubijać french-pressem.

Trzeba zrozumieć, że piłowanie Golfa na ręcznym, z pierwszym śniegiem, przed marketem nie jest driftem. Tak samo trzeba zdać sobie sprawę, że dobrego espresso na tym sprzęcie nie zrobisz. Ja wiem, że z daleko to wygląda jak drift (jak espresso), ja wiem, że "ludzie tak robią" i niektórym to nawet wystarcza, ale tak jak Golf nie służy do driftu, tak Hario nie służy do espresso.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Listopad 2020, 15:39:33 »
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale czy nie jest tak, że zaparzanie idealnego espresso ma sens tylko wtedy jeśli pijemy je bez mleka?

Żona tylko pije z mlekiem. Siedzi obok mnie, więc się zapytałem. Odpowiedziała, że ten młynek (były 4) to najlepszy zakup, a w razie rozwodu, to ona go bierze.
》tertium non datur《

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres do 1000zł
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Listopad 2020, 15:41:57 »
Wiljer, według mnie nie będzie łatwo. Jeśli kupiłbyś jakiś zestaw i podał super zrobione cappuccino, to byłoby wow. Ale Ty chyba nie pijesz kawy i będzie zapewne brak chęci nauki z obu stron. Pj.w podał dobry zestaw. Do tego kup jeszcze french press do spieniania mleka. Ostatecznie automat i dobra kawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi